- Erasmus+ akreditácia 2023-2027
- Dlhodobá individuálna vzdelávacia mobilita žiakov La Pommeraye jeseň 2024
- Dlhodobá individuálna vzdelávacia mobilita žiakov La Pommeraye jar 2024
- Skupinová mobilita žiakov Berceau FR 2024
- Skupinová Mobilita žiakov Gleisdorf AUS 2024
- Kurzy a odborná príprava Tenerife 2024
- Kurzy a odborná príprava Grécko 2024
- Kurzy a odborná príprava Sardínia 2023
- Školiace a kooperačné aktivity TCA Praha 2024
- Školiace a kooperačné aktivity TCA Írsko 2024
- Propagácia Erasmus+ projektov
- Erasmus+ SAUF 2022
Kurzy a odborná príprava Grécko 2024
Účastníci: Mgr. Igor Huťka, Mgr. Ľubomír Kopál
č. projektu 2023-1-SK01-KA121-SCH-000138733
V dňoch 2. až 9. júna 2024 sme sa spolu s pánom riaditeľom zúčastnili študijného pobytu v gréckom hlavnom meste Atény. Medzinárodná agentúra Europass Teacher Academy pre nás zorganizovala kurz s názvom Basic English for European Projects. Spolu s nami sa kurzu zúčastnili aj učitelia z dvoch poľských miest, ako aj kolegovia z Nemecka a Talianska.
Naše školenie bolo zamerané na využívanie angličtiny pri tvorba medzinárodných projektov, pri získavaní nových medzinárodných partnerstiev a nadobúdaní nových kontaktov.
Vďaka našej školiteľke Daphne Peristeropoulou-Conway sme za zapájali do pútavých a zábavných aktivít, ktoré podporovali všetky štyri jazykové zručnosti: počúvanie, rozprávanie, čítanie a písanie. Ona nás úžasne motivovala a jej zrozumiteľná angličtina nám dávala chuť do náročných konverzácií.
Na kurze sme sa okrem iného venovali témam, ako je predstavenie seba a svojho profesionálneho prostredia, prezentácii svojej krajiny, jej kultúry a tradícii. Nosnou témou bolo vytvoreniu inovatívnej a interdisciplinárnej projektovej aktivity, ktorá podporí komunikáciu a spoluprácu s medzinárodnými partnermi projektu.. Spoznali sme novú Európsku platformu školského vzdelávania ESEP, pričom najväčší dôraz sme kládli vytvoreniu a realizácii projektu v prostredí eTwinning.
Všetky naše úlohy a aktivity sme zaznamenávali do prostredia Padlet, pri vytváraní svojho profilu sme použili aplikáciu Bitmoji, videá sme upravovali pomocou online nastroja Canva a využívali sme aj ChatGPT a aplikáciu Google Lens.
V rámci nášho vyučovania sme mali aktivity aj v teréne. Navštívili sme Múzeum Acropoly a najznámejšiu pešiu zónu v Aténach Plaku s námestím Monastiraki. Z nadobudnutého materiálu sme vytvárali dokumenty a prezentácie, ktoré využijeme pri vyučovaní.
Podarilo sa nám v rámci nášho voľna navštíviť aj iné malebné miesta Atén, z ktorých vynikla najmä Acropola. Jej dominanta na nás hľadela z každej časti Atén a samotný výhľad z nej nám ukázal toto mesto v plnej kráse.
Nakoľko sme boli ubytovaní v prístavnej časti Prireus, využívali sme horúce poobedia na relax na nádherných plážach, pričom sme nevynechali ani ochutnávku miestnej gastronómie.
Tento pobyt nám veľmi veľa toho dal po profesionálnej, ale aj osobnostnej stránke. Máme mnoho nápadov a plánov ako nadobudnuté vedomosti a zručnosti posunúť našim kolegom a implementovať ich do nášho výchovnovzdelávacieho procesu.
Ďakujeme za tuto príležitosť.
Ľubomír Kopál
Igor Huťka
Financované Európskou úniou. Vyjadrené názory a postoje sú len názormi a vyhláseniami autora (-ov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie alebo SAAIC. Európska únia ani SAAIC za ne nenesú zodpovednosť.
Diseminácia skúseností: vzdelávanie členov jednotlivých predmetových komisií o príprave e-twinning projektu a práci s platformou ESEP s využitím rôznych IKT, individuálna podpora vyučujúcim pri vytváraní e-twinning projektov (v šk. roku 2023/24 sa začal jeden projekt, v šk. roku 2024/25 je plánovaný ďalší e-twinning projekt).
Ako pripraviť e-twinning projekt a pracovať na platforme ESEP
Účastník: Jaroslav Bečka
projekt č. 2024-1-SK01-ka121-SCH-000207525
V dňoch 2. až 9. júna 2024 som sa zúčastnil školenia Basic English for European Projects v Aténach. Školenie bolo zamerané na aktívne využitie prostredia eTwinningu, nácvik komunikácie v anglickom jazyku medzi potenciálnymi tvorcami projektov medzinárodnej spolupráce. Program školenia bol rozvrhnutý do šiestich dní – jeho jednotlivé body sa realizovali jednak v internom priestore školiacej inštitúcie, jednak formou praktických (individuálnych a skupinových) cvičení v exteriéri.
Školenie v internom prostredí školiacej inštitúcie obsahovalo tieto základné témy (viď príloha): zoznamovacie aktivity, tvorba prezentácií o materskej škole, základné informácie o platforme ESEP, námety na zlepšovanie komunikácie v anglickom jazyku pri tvorbe projektov, tvorba prezentácií (skupinová forma) s obsahmi vhodnými pre rozvíjanie v ďalšej spolupráci s potencionálnymi partnermi, využitie rôznych aplikácií a platforiem aplikovateľných v prostredí e-Twinningu, praktické cvičenia – tvorba projektov na základe stanovených kritérií.
Vo všetkých činnostiach prevládali formy skupinovej v práce s maximálnym využití IT, aktivity predpokladali neustálu komunikáciu medzi učiteľmi z rôznych krajín (Slovensko, Poľsko, Nemecko, Taliansko). Pridanou hodnotou tejto časti vzdelávania bolo, že sa vytvorili základy budúcich partnerstiev pri realizácii projektov e-Twinningu.
Program školenia bol obohatený o činnosti v exteriéri - spoločné spoznávanie kultúrneho dedičstva gréckej civilizácie v meste pod Akropolou. Opäť išlo o komunikáciu v anglickom jazyku a tvorbu spoločnej prezentácie.
Vzdelávanie hodnotím veľmi pozitívne Boli to dni plné praktických činností, informácií a intenzívnych zážitkov. Získal som veľa užitočných schopností, v neposlednom rade oceňujem pozitívnu atmosféru školenia, ktorá odbúrala strach z komunikácie v cudzom jazyku.
20.6. 2024
Vypracoval: Jaroslav Bečka
Diseminácia: príprava e-twinning projektu zameraného na hľadanie spoločných kultúrnych koreňov a hodnôt.