• „ ... a Slovo bolo u Boha ...“

     • pozvánka a prihláška

      Organizátori 25. ročníka diecézneho kola súťaže v umeleckom prednese poézie a prózy „ ... a Slovo bolo u Boha ... „, Katolícke gymnázium Štefana Moysesa, Hurbanova 9, Banská Bystrica, pozýva všetkých záujemcov o túto súťaž na tohtoročné diecézne kolo, ktoré sa uskutoční dňa 28.11.2017

     • Oznam

     • Riaditeľ školy poskytuje žiakom KGŠM na dni 2. a 3. 11. 2017 riaditeľské voľno z prevádzkových dôvodov podľa § 150 ods. 5 zákona 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon). Vyučovanie začína v pondelok 6. 11. 2017 podľa platného rozvrhu.

     • Mali by sa mladí ľudia zaujímať o politiku?

     • V pondelok 2. októbra sa žiaci III.A, IV.A, IV.B a septimy zúčastnili besedy na vyššie uvedenú tému. Moderátorom interaktívne koncipovanej besedy bol redaktor časopisu .týždeň Michal Magušin. Ako hosťa si pozval Martina Luterána, ktorý je rektorom a spoluzakladateľom Kolégia Antona Neuwirtha, nezávislého vzdelávacieho inštitútu, ktorý sa zameriava na interdisciplinárne štúdium pilierov západnej civilizácie. Študenti mali nielen možnosť otestovať sa a zistiť, do akej miery sa orientujú v súčasnom politickom dianí, ale i prediskutovať svoje postoje k aktívnemu občianstvu a vyskúšať si simulované voľby.

     • Do "Vincentínskeho týždňa" sa zapoja aj naši mladí!

     • Od 25.-30.9. sa v Banskej Bystrici v kostolíku "Alžbetke" uskutočnia zaujímavé akcie spojené s jubileom Rehole vincentínov (naša škola bola kedysi sirotincom, o ktorý sa starali práve vincentíni). Naši mladí sa zapoja napr. v stredu do podávania "Vincentovej polievky", alebo adoráciou Taizé vo štvrtok medzi 17-18. hodinou. Takisto naše Javorčatá budú spievať na slávnostnej sv. omši v stredu 27.9. o 15.30 hod. Srdečne pozývame zapojiť sa!

     • Blahoželanie o. biskupovi

     • V mene celej našej školy sme odovzdali "handmade" pozdrav k okrúhlemu jubileu nášmu o. biskupovi Mariánovi. Týmto ďakujeme za pomoc Zuzkám zo 4.B a p. prof. Herrmannovej.

     • Medzinárodná cena vojvodu z Edinburgu

     • Milý žiak. Rád čelíš výzvam? Chceš sa dozvedieť viac o sebe a naplno rozvinúť svoj potenciál? Máš 14. rokov a viac? Zapoj sa do Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburgu, zaži dobrodružstvo a získaj ocenenie, ktoré ti otvorí dvere do sveta. Rozvinieš v ňom svoj talent, venuješ sa športu a dobrovoľníctvu a pôjdeš na dobrodružnú expedíciu. Ak chceš vedieť o tomto programe viac, príď na stretnutie 4.10. o 14:45 do P 204.

    • Prihlasovanie na Kurz prípravy na birmovku
     • Prihlasovanie na Kurz prípravy na birmovku

     • Aj tento školský rok v spolupráci s farnosťou BB- Katedrála pozývame našich mladých k príprave na sviatosti birmovania. Veková hranica je od kvinty/prvákov nahor. Kurz sa zavŕši 20. mája 2018, na turíčnu nedeľu, prijatím sviatosti kresťanskej dospelosti v Katedrále sv. Františka Xaverského.
      Kto by mal záujem, nech sa prihlási do konca septembra u o. Borisa.
     • Zmena organizácie vyučovacieho dňa!!!

     • 1. hodina: 8,00 - 8,45

      2. hodina: 8,50 - 9,35

      3. hodina: 9,45 -10,30

      4. hodina: 10,50 - 11,35

      5. hodina: 11,40 - 12,25

      6. hodina: 12,35 - 13,20

          prestávka na obed

      7. hodina: 13,50 - 14,35

      8. hodina: 14,40 - 15,25

       
     • Sprachen öffnen Türen

     • fotogaléria

      16. júna k nám do školy zavítal Lukáš Bezák, náš bývalý žiak, ktorý dnes žije v Dortmunde a pracuje v prestížnej firme Hecker Glastechnik, ktorej výrobky nájdeme aj v Banskej Bystrici. Lukáš precestoval veľkú časť sveta a o svoje zážitky z ciest, ale aj študentského a pracovného života sa podelil s našimi terciánmi, kvartánmi, kvintánmi, prvákmi a druhákmi. Ako tušíte, zdieľanie prebiehalo v nemčine i slovenčine a bolo zaujímavé pre všetkých.

      Lukášovi ďakujeme, že si pri svojich ďalekých cestách našiel čas aj na cestu k nám a povzbudil všetkých k usilovnému štúdiu cudzích jazykov. Prajeme mu veľa  radosti na jeho ďalších životných cestách.

     • Birmovanci KGŠM

     • Od nedele Zoslania Ducha Svätého (4.6.2017) je v našej škole o 11 dospelákov viac. Dospelých kresťanov. Títo mladí sa po absolvovaní prípravy ku sviatosti birmovania slobodne rozhodli, že za vieru v Krista chcú niesť osobnú zodpovednosť a svedčiť o nej pred svetom. Na túto cestu boli "vyzbrojení" milosťou Ducha Svätého vkladaním rúk a pomazaním svätým olejom z rúk o. biskupa Mariána Chovanca. 

     • Kvarta na jazykovom pobyte vo Viedni

     • Fotogaléria

      Dňa 30.5. cestovala 14-členná skupina z našej školy na nemecký jazykový pobyt do Viedne. Tento malý výletík sa celkom vydaril. Žiaci sa naučili používať nemecký jazyk aj mimo školských lavíc.

      Počas prvého dňa sme sa presvedčili o neslýchanej kráse Viedne už pri výhľade z justičného paláca. Ešte krajší výhľad sa naskytol pred očami na hore Kahlenberg (Lysej hore), odkiaľ ju vidieť ako na dlani. Samozrejme, nachádza sa tu aj veľa  mestských parkov. Jeden z najkrajších bol Rosengarten, v ktorom sa nachádzali ruže z rôznych kútov sveta. Ani nočná Viedeň nesklamala. Prechádzky po vysvietených námestiach so zmrzlionou či milkshakom v ruke, to bolo ono! Druhý deň, 31.5. už  počasie nebolo veľmi slnečné. Trieda prežila tento deň “múzeami”.

      Sr. Eva sa rozhodla takéto pobyty organizovať znovu aj s inými triedami. Najbližší by mal byť na budúci šk.rok. Tak neváhaj!                                                                                                      

                                                                                                                                                  S.F. kvarta

     • Deň detí na KGŠM

     • fotogaléria

      Tretí júnový deň patril oslave Dňa detí, ktorý zorganizovala naša Lucka kreatívna s viacerými animátormi. Pekný slnečný deň sme začali sv. omšou a krátkou fatimskou pobožnosťou, ktorou sme si pripomenuli sté výročie fatimských zjavení. Potom celý program pokračoval rôznymi hrami a súťažami, ktorých cieľom bolo vyskladať zo slov posolstvo fatimských zjavení.

      O dobrý guláš sa postaral Duško Šípka. Nemohla chýbať ani tradičná torta, ktorá po dobrom obede padla akurát vhod. Týmto vyjadrujeme poďakovanie všetkým, ktorí prispeli k pohodovému prežitiu dňa a tešíme opäť o rok! Spomienky na tento deň budú nielen v srdci, ale aj vo fotogalérii školy

     • Prišiel som, videl som, zmaturoval som...

     • Možno aj takto si v duchu povedal niekto z tohtoročných maturantov. Samozrejme, že to nebolo také jednoduché, aj keď po bitke je každý zvyčajne generálom. Náročné štúdium našich štvrtákov bolo korunované slávnostným odovzdávaním maturitných vysvedčení v piatok 2. júna 2017. Konalo sa vo Veľkej zasadačke Diecézneho centra Jána Pavla II. za účasti generálneho vikára diecézy, vedenia školy, triednej profesorky Lucie Lamperovej a všetkých 31 maturantov. Potom nasledovali objatia, podania rúk a veľa prianí, aby naši mladí boli ľuďmi na správnom mieste, alebo ako to povedal sv. Don Bosco "nohami na zemi, ale srdcom v nebi".
      Pred týmto pomyselným zvoncom, ktorý zazvonil koniec, sa naši maturanti rozlúčili s celou školou, a to ešte pred akademickým týždňom. Ich tablo bude navždy spomienkou na príjemnú partiu mladých ľudí. 
      No po maturitnej skúške sa tiež patrilo oslavovať. A tak na Deň detí usporiadalo CVČ každoročnú "gulášparty" pre maturantov a učiteľov. Dlho sa sedelo, spomínalo, ba napokon sa aj futbal stihol zahrať. Víťazne z neho vyšli tento raz tí, ktorí 4 roky stáli pred katedrou. 
      Vo fotogalérii vám ponúkame niekoľko záberov z pekných a vzácnych chvíľ. 
     • Školou opäť rozvoniavali palacinky

     • Niet nad príjemný štart do nového týždňa ! V pondelok 5.6.2017 medzi nás zavítala zahrančná návšteva . Francúzsky šéfkuchár François Bouillet (Chef Nomade)  ukázal a pomohol naším žiakom z primy  a sekundy vyrobiť chutné francúzske palacinky.  Absolvovali tak gastronomický mini workshop zorganizovaný našou školou v spolupráci s Alliance française de Banská Bystrica. François, ďakujeme a tešíme sa na ďalšie dobroty opäť na jeseň!

       

     • Spevácke úspechy

     • V piatok 2.6.2017 naše speváčky opäť ukázali svoj talent v obľúbenej súťaži Spievam po francúzsky. Z regionálneho kola v Žiline sa prespievali do národného finále organizovaného aj  Alliance française tu v Banskej Bystrici. Konkurencia bola obrovská, pretože kvalitných spevákov spievajúcich po francúzsky máme na Slovensku naozaj veľa. 

      Napriek tomu sa dievčatám podarilo umiestniť na stupňoch víťazov  – Mária Vavrúšová (septima) 2. miesto v kategórii 18 rokov a viac a Tatiana Soláriková (tercia) 1. miesto v kategórii do 14 rokov. Obom dievčatám srdečne gratulujeme a ďakujeme za vynikajúcu reprezentáciu!  Tatiane budeme silno držať palce na medzinárodnom finále v Budapešti.

     • Jazykový kvet 2017 Celoslovenské finále

     • fotogaléria

      19.5. sa v Trnave konalo celoslovenské finále súťaže Jazykový kvet. Súťažilo sa v kategóriách poézia – próza a dráma v siedmich jazykoch. Účasť žiakov z celého Slovenska bola veľmi bohatá, súťažilo sa od 9,00 do 18,00. Naši kvartáni Sabina Fröhlichová,  Mariia Golubieva,  Jana Gombalová, Ester Jankovičová,  Barbora Jelínková,  Robert Jurčák,  Katarína Jursíková,  Tamara Kocianová,

       Natália Kopálová,  Dominik Lukáč, Antónia Pribulová,  Peter Synak a  Terézia Szabová získali v kategórii nemecká dráma – vlastná tvorba, ktorej autorom bol žiak kvinty Vojtech Höhn, prvé miesto a Barbora Jelínková sa umiestnila aj v kategórii talianska próza na prvom mieste. Z Trnavy, kde sa súťaž konala, sme tak odišli s radosťou.

      Všetkým žiakom srdečne blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy.