V týždni od 17. do 23. marca 2024 sa 9-členná skupinka študentiek spolu s 2 profesormi vydali na týždennú vzdelávaciu mobilitu Erasmus+ do Francúzska.
Pred samotnou cestou sme museli absolvovať výberové konanie, ktoré spočívalo vo vypracovaní projektu zameraného na aktívne občianstvo.
V noci 17. marca sme vyrazili autami do Viedne na letisko. Čakali nás dva lety (Viedeň - Paríž a Paríž – Bordeaux). Následne sme absolvovali cestu autobusom a vlakom. V meste Dax nás na stanici po dlhej ceste čakali sestra Stanislava a sestra Claire. Hneď ako nás uvideli, s veľkou radosťou kričali "Vitajte!" a následne sme sa s nimi priateľsky zvítali. Nasledovala už len krátka cesta do našej cieľovej destinácie Berceau Saint-Vincent-de-Paul, ktorá sa nachádza v departemente des Landes a regióne Nouvelle-Aquitaine.
V pondelok sme sa so sestrou Claire a žiakmi francúzskej partnerskej školy zúčastnili na prehliadke celého školského komplexu. Ráno nám ukázali priestory školy, vonkajší areál ako aj ich sezónne projekty, na ktorých pracujú. Poobede sme sa presunuli do mesta Dax, kde sme absolvovali prehliadku mesta s výkladom zameraným na graffiti, ktoré zdobia niektoré mestské budovy.
V utorok ráno si bolo pár z nás zabehať po okolí Berceau, aby sme lepšie spoznali prostredie okolo nás. Neskôr nás čakala prednáška opäť spolu s našou francúzskou triedou a možnosťou ísť na sv. omšu. Poobede sme išli vlakom TGV do prímorského letoviska Biarritz, ktoré leží na pobreží Atlantického oceána. Počasie bolo veľmi príjemné a z nás sršala neuveriteľná radosť, keď sme sa dostali k oceánu. Boli sme veľmi šťastné, že môžeme spolu zdieľať tieto emócie radosti. Čas strávený pri oceáne sme si užili, ako sa len dalo.
V stredu ráno sme mali opäť voľnejší program, po ktorom nasledovala prehliadka Berceau Saint-Vincent-de-Paul. Rehoľné sestry nám priblížili o čosi viac život sv. Vincenta. Videli sme dom, kde sa narodil, miesta, kde vyrastal a miesta, ktoré sám zriadil. Poobedný program sme strávili športovo. Spolu s francúzskymi, ale tentoraz aj so španielskymi deťmi z mesta Salamanca, ktoré boli v tom istom čase na výmennom pobyte, sme sa zúčastnili spoločných aktivít s názvom „Olympijské hry“. Futbal, basketbal, kvíz, tancovanie či mnohé ďalšie aktivity boli dobrou príležitosťou vytvoriť nové priateľstvá a spoznať deti iných kultúr o čosi bližšie.
Vo štvrtok sme išli opäť do mesta Dax. Poobede sme s francúzskou triedou navštívili Baziliku Notre-Dame de Buglose a Kaplnku des miracles de Buglose. Podvečer nás znova čakal voľnejší program, kde sme mali možnosť načerpávať atmosféru prekrásneho francúzskeho vidieka rozprávaním sa so študentami tejto školy.
V piatok sme sa presunuli autami na pútnické miesto Lurdy, kde sme strávili takmer celý deň. Boli sme prítomní na sv. omši, na krížovej ceste ako aj na ruženci v Lurdskej jaskyni. Pozreli sme si malebné mesto a načerpali sily pokračovať ďalej.
V sobotu nás už čakala cesta späť na Slovensko. Keďže sme v Paríži mali ešte čas medzi prestupom na druhé lietadlo, tak sme sa ho naplno využili. Metrom sme sa odviezli do historického centra a boli sme sa pozrieť na Katedrálu Notre-Dame ako aj k Múzeu Louvre. Neodradilo nás ani nepriaznivé počasie a tento výlet sme si veľmi užili. Aspoň na chvíľu sme mohli zažiť aj parížsku atmosféru priamo pri rieke Seina.
Každý jeden deň bol pre nás veľkým dobrodružstvom a neuveriteľným zážitkom. Učenie sa cudzieho jazyka v škole je síce dôležité, ale my sme boli veľmi vďačné za to, že sme dostali tú možnosť zažiť ho aj v bežnom živote. Spoznali sme nový kraj sveta, kultúru či prírodu. Zamilovali sme si francúzsku kuchyňu a nádherný francúzsky vidiek. Mali sme možnosť spoznať nových ľudí, ktorí nám dali iný pohľad na svet. Oslávili sme troje narodenín v priebehu týždňa. Sme veľmi vďačné, že sme mohli zažiť najkrajší týždeň.
Obrovské poďakovanie patrí všetkým profesorom a osobám, ktoré umožnili zrealizovať tento krátkodobý skupinový pobyt vo Francúzsku. Pobyt bol hradený z prostriedkov Európskej únie. Cieľom projektu bolo nielen zlepšiť jazykové schopnosti žiakov vo francúzskom jazyku, ale aj viesť žiakov k aktívnemu občianstvu (záujem o veci verejné, o iných ľudí, o svoje okolie a životné prostredie) a vychovávať ich v duchu proeurópskych demokratických hodnôt). V neposlednom rade veľká vďaka za všetko patrí profesorom Šípkovcom, bez ktorých by sme sa nezaobišli.
Dúfame, že v budúcnosti takúto možnosť využijú aj ďalší študenti našej školy. Zažiť takéto dobrodružstvo vo Francúzsku či v inej krajine Európskej únie im vrelo odporúčame.
Hana Kukučková (1.B) a Eliška Dušičková (Oktáva)
2023-1-SK01-KA121-SCH-000138733
Financované Európskou úniou. Vyjadrené názory a postoje sú len názormi a vyhláseniami autora (-ov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie alebo SAAIC. Európska únia ani SAAIC za ne nenesú zodpovednosť.