• Deň kresťanských učiteľov

     • Neviem, či viete, že 7. apríl je pamätným dňom Kresťanských učiteľov, ktorých patrónom je sv. Ján de la Salle. Na našej škole sme tento deň slávili v stredu, 11. apríla. Ráno bola odslúžená sv.omša za všetkých pedagógov a vychovávateľov, no a po sv. omši všetci dostali malý darček. Krásnu sviecu a kúsok sladkej tortičky. Myslime v modlitbách na našich pedagógov, aby boli, pre našich študentov, dobrými vychovávateľmi a svetlom, na ceste ku Kristovi. 

     • Oznam pre uchádzačov o štúdium

     • Na stránke školy boli aktualizované informácie o organizácii a kritériách prijímacieho konanania do 1. ročníka šk. roka 2018/2019. Podrobnosti si môžete prečítať po kliknutí na tento odkaz: 

      Budeme Vám vďační, ak okrem klasickej prihlášky, ktorú podávate na ZŠ, vyplníte aj našu elektronickú prihlášku. Zrýchli a zjednoší to spracovanie údajov k prijímacím škúškam. Ďakujeme a tešíme sa na Vás. 

      Informácie o škole a o štúdiu sa dočítate po kliknutí na nasledovné odkazy: 

     • Program Medzinárodnej ceny vojvody z Edinburghu (v skratke DofE) na KGŠM

     • Od začiatku školského roka 2017/18 sme sa ako škola pridali do medzinárodnej siete poskytovateľov programu DofE, ktorý už od roku 1956 oceňuje individuálne snaženie mladých ľudí zo 140 krajín po celom svete v ich osobnostnom raste. DofE, ako program neformálneho vzdelávania, je významným doplnkom k formálnemu vzdelávaniu v školách a prácim, ktorý mladým ľuďom vo veku od 14 do 24 rokov umožní aktívne rozvíjať schopnosti dôležité pre ich budúci život.Tým, že si stanovujú osobnostný rast v oblasti dobrovoľníctva, rozvoja talentu a športovej aktivite a že sa aktívne zúčastnia prípravy a realizácie dobrodružnej expedície, vzrastie ich sebavedomie a schopnosť pozitívne pôsobiť na svoje okolie.

      Ich úspešnosť v programe nie je ocenená len bronzovým, strieborným alebo zlatým odznakom na celoslovenskom vyhodnotení, ale najmä v ich ďalšom živote, kde nadobudnuté skúsenosti budú môcť opäť aktívne použiť.

      V tomto úvodnom roku sme, ako vedúci DofE, absolvovali dve veľmi kvalitné dvojdňové školenia,aby sme pochopili tento program a správne viedli našich prihlásených študentov.

      Tohto roku máme prihlásených prvých 12 študentov, ktorý chcú bojovať o bronzový odznak  DofE. Držte im palce, aby zvládli aj kvalifikačnú expedíciu, pri ktorej siahnu na dno svojich možností a spoločnými silami nielen naplánujú, ale aj uskutočnia dvojdňovú expedíciu v našej divočine.

     • Dejepisné úspechy

     • Gratulujeme žiakom k úspechom v súťažiach!Naše družstvo v zložení: Miroslav Mandalík (2.B), Filip Vlček (2.A) a Matúš Senček (kvinta), zvíťazilo v krajskom kole Dejepisnej súťaže študentov gymnázií ČR a SR. Študenti sa už teraz tešia na finále, ktoré sa uskutoční na jeseň v Chebe.

      V krajskom kole súťaže stredoškolskej odbornej činnosti, ktoré sa uskutočnilo v Lučenci, 6. apríla, sa umiestnila so svojou prácou v odbore č.13 (História, politológia, filozofia, právne vedy) na peknom 3. mieste žiačka 4.B, Monika Paľovová!

     • Masterclasses in Physics 2018

     • Univerzita Mateja Bela, 27. februára 2018, 9:00 - 17:00

      Zúčastnilo sa 26 žiakov školy (z tried 2.A, 2.B, sexty, 3.A a septímy)

      Majstrovské triedy dávajú účastníkom nahliadnut' do sveta časticovej fyziky. Dopoludnia sa konaju prednášky. Popoludní je praktické cvičenie, v ktorom účastníci pod vedením lektorov analyzujú reálne dáta, ktoré boli namerané na urýchľovači LHC v CERNe. Program je ukončený videokonferenciou s inými európskymi univerzitami, na ktorých prebieha rovnaký program, a s CERNom.

     • Úspech na dejepisnej olympiáde

     • Gratulujeme Filipovi Vlčekovi k peknému 3. miestu na krajskom kole dejepisnej olympiády v kategórii stredoškolákov, ktoré sa uskutočnilo 22. marca 2018.

     • Mladí basketbalisti tretí v kraji

     • Vo štvrtok 15.3. sa vo Zvolene uskutočnili Majstrovstvá kraja žiakov v basketbale. Naše družstvo obsadilo v konkurencii piatich najlepších družstiev kraja (Žiar nad Hronom, OŠG Banská Bystrica, KGŠM, Lučenec, Brezno) pekné tretie miesto, pričom od druhého ho delilo iba horšie skóre. Je to najlepšie umiestnenie nášho basketbalového družstva tejto vekovej kategórie v histórii našej školy.

     • Úspechy na súťaži Kováčova Bystrica

     • Aj tento školský rok našlo deväť našich študentiek odvahu a prihlásili sa na súťaž Kováčova Bystrica. V interpretačnej časti našu školu reprezentovali Daniela Macková, Mária Palušová a Karin Kozeleková zo sekundy a Kristína Antalová z tercie. V literárnej časti nás zastupovali Margaréta Tomaštiková zo sekundy, Katarína Mečiarová z tercie, Ema Balážiková, Terézia Slašťanová a Mária Anna Gábrišová z oktávy.

      Medzi týmito nádejnými mladými spisovateľkami našli porotcovia dva veľké talenty, a to Kristínu Antalovú, ktorá získala diplom a cenu za 1. miesto v II. kategórii vlastná tvorba próza, a Teréziu Slašťanovú,

      ktorá sa umiestnila tiež na 1. mieste v III. kategórii vlastná tvorba próza.  Veľmi sa tešíme z týchto úspechov a veríme, že dievčatá nestratia chuť pre písanie ani v budúcnosti

     • Ďakujem, že som...

     • Na túto nedeľu (25.3.) pripadá viacero významných udalostí: okrem okrúhleho výročia Sviečkovej manifestácie vrcholí aj stretnutie mládeže na Kvetnom víkende pri príležitosti 33. svetového dňa mládeže. No zároveň na tento deň pripadá Deň počatého života. Témou aktuálneho ročníka kampane je motto „Ďakujem, že som“ - vyjadrenie vďačnosti za to, že naše mamy povedali „áno“ životu a umožnili nám narodiť sa. Symbolom kampane je biela stužka znázorňujúca nevinnosť a zraniteľnosť. Aj u nás v škole sme si ju mohli vziať a pripnúť si ju na odev. Takisto bola možnosť vziať si a nafúknuť farebné balóny s tohoročným mottom "Ďakujem, že som".

     • Na Urpíne

     • Na Urpín sa chodí z rôznych dôvodov. V čase pôstu však asi najčastejšie na modlitbu krížovej cesty, ktorá vedie až ku kalvárii. Už tradične naše gymnázium spolu s UPC v týždni pred Kvetnou nedeľou organizuje spoločné modlitbové stretnutie mladých. Tento rok sa krížová cesta niesla v duchu Odvážneho roka, počas ktorého sa snažíme zamýšľať nad výzvou Svätého Otca mladým, aby mali odvahu vykročiť z pohodlnosti a komfortu a obuli si topánky nasledovania Pána. Napriek mrazivému počasiu ďakujem všetkým, ktorí spolutvorili modlitbové spoločenstvo. 

     • Francúzsky kulinársky workshop

     • Naša škola opäť rozvoniavala francúzskymi dobrotami! Ako už býva dobrým zvykom, dňa 16. 3. 2018 nás navštívili hneď dvaja francúzski šéfkuchári Françoit Bouillet a Guillaume Papillon. V spolupráci s organizáciou Alliance Française v Banskej Bystrici nám priniesli kopec výborných receptov. Témou tohtoročného gastronomického workshopu boli bufetové stoly. Naši študenti - francuzštinári tak mali možnosť vyskúšať si, ako sa vyrábajú chutné predjedlá, šaláty, drobnosti pod zub a nechýbali ani sladké dezerty. Aby sa im lepšie varilo, do rytmu im zahralo šanzónové trio medzinárodného formátu Šarivary. Ďakujeme a tešíme sa o rok!

    • Beseda o glaukóme
     • Beseda o glaukóme

     • Týždeň od 11.-17.3.2018 patrí Svetovému týždňu glaukómu (World Glaucoma Week). Z tohto dôvodu k nám prišli odborníci na slovo vzatí, aby niekoľko tried našich študentov poinformovali o podstate tohto očného ochorenia a vzbudili záujem o prevenciu. Glaukóm čiže zelený zákal je chronické ochorenie postihujúce zrakový nerv, ktoré-ak sa nelieči-môže viesť až k strate zraku. Študenti sa dozvedeli príčiny ochorenia, rizikové faktory, prejavy i liečbu tohto ochorenia. Celá beseda bola obohatená aj svedectvami ľudí, ktorí o zrak prišli alebo postupne prichádzajú, ako sa zmenil ich život a ako sa popasovali s novým spôsobom života.

      Mohli sme si teda znovu uvedomiť, že "vidieť" nie je vôbec také samorejmé. Okrem toho si študenti po skončení besedy mohli zadarmo zobrať slnečné okuliare.

    • Byť Pánom Bohom?
     • Byť Pánom Bohom?

     • Zaujímavá otázka. Koľkí by sme si to chceli vyskúšať aspoň na jednu hodinu? Naši primáni si to vyskúšali, aj keď naozaj iba na jednu hodinu, aj to vyučovaciu. Keďže sa na hodinách náboženstva zaoberajú pravdou o človeku, vyskúšali sa vžiť do úlohy Boha, ktorý nás s veľkou trpezlivosťou a originálnosťou stvoril. Človeka však mali vyformovať v tvare nádoby, pretože práve nádoby nám pripomínajú, že boli do nás vložené mnohé dary, no nemáme si ich nechávať iba pre seba...Vo fotogalérii uvidíte, ako sa s touto úlohou popasovali.

     • Exkurzia prvákov

     • Keď sa naši maturanti potili z testov zo slovenského jazyka, iné triedy mali možnosť urobiť si nejaký náhradný program. Trieda 1.A sa s otcom Borisom vybrala na návštevu Kňazského seminára do Badína. Pekné počasie len umocnilo pekné zážitky z priestorov, kde sa vzdelávajú a formujú budúci kňazi našej diecézy. Niektorí si dokonca "zasadli" do lavíc spolu s bohoslovcami, napriklad na takých cirkevných dejinách, morálnej teológii a dogmatike. Ale zaujímavé bolo hľadať známych kňazov na tablách absolventov seminára, či vŕtať sa v tituloch seminárnej knižnice.

      Spoločná modlitba za bohoslovcov a našich maturantov v kaplnke seminára ukončila náš príjemne strávený deň. Vo fotogalérii i na facebooku si môžete prejsť našu dnešnú cestu do Badína.​

     • Boli sme na lyžiarskom ...

     • V dňoch 25. 2. - 2. 3. (ne-pia) sa triedy 1.A a kvinta zúčastnili lyžiarskeho kurzu na Donovaloch. ,,Vychytali,, sme najmrazivejší týždeň zimy, no pri dobrej výzbroji (kukla, viacvrstvové oblečenie) nám to neprekážalo. Lyžovali a snoubordovali sme každý deň na Záhradišti aj na Novej holi, snehové podmienky boli výborné. Niektorí využili aj klzisko na korčuľovanie, ktoré bolo zdarma.

      Ubytovaní sme boli už tradične v ZŠ Liptovská Osada, kde sme mali perfektné podmienky na oddych aj športovanie. Mohli sme hrať stolný tenis, mohli sme využívať telocvičňu, kde sa odohrávali futbalové zápasy medzi triedami.

      Na regeneráciu sme dvakrát navštívili relaxačné centrum  Gothal, ktoré bolo v dedine. Z lyžiarskeho výcviku si odnášame veľa pekných zážitkov. Ďakujeme!

                                                                                                                                                                             /Ba/

    • Pôstna výzva lásky
     • Pôstna výzva lásky

     • To je názov našej aktivity v škole počas tohoročného pôstneho obdobia. Každú stredu si pri sv.omši povieme niečo o novej výzve, ktorá smeruje k zmene nášho srdca, a tým k zmene atmosféry medzi nami v škole ale i doma. Božie slovo nás totiž volá k takému pôstu, ktoré nie je len o sebazapieraní, ale najmä o nesebeckej láske a obnove pokazených vzťahov. Vychádzame preto z Pavlovho Hymnu na lásku (1 Kor 13). Jednotlivé výzvy nám budú neprestajne na očiach, a to v kaplnke ako aj na nástenke pri hlavnom schodisku. Takisto je možné vziať si malý obrázok na dverách kaplnky, ktorý nám aktuálnu výzvu pripomína. Po výzve TRPEZLIVOSŤ je tá aktuálna DOBROTIVOSŤ.

    • Pôstna krabička
     • Pôstna krabička

     • Viete, čo si môžete kúpiť za 50 centov? Dnes už máločo. No Vašich 50 centov, za ktoré by ste si kúpili nejakú drobnosť, zabezpečí pre jedno dieťa v subsaharskej Afrike jedlo na celý deň! A jedno euro postačí na kompexnú sociálnu a zdravotnú starostlivosť. 

      Aj tento rok pôst volá po dobrých skutkoch, a preto sa aj tento rok zapájame do projektu Slovenskej katolíckej charity Pôstna krabička pre Afriku. Poslaním zbierky je pomôcť deťom v chudobných častiach Afriky. 

      Celá akcia sa dá podporiť aj formou darcovskej SMS, alebo aj modlitbou. Všetky info nájdete na www.charita.sk.

      V našej škole bude Pôstna krabička vo vstupnej hale školy pod pozorným okom p. vrátničky. Takisto každú stredu budú zastupcovia študentov chodiť s krabičkou po jednotlivých triedach. Všetkým, ktorí si otvoria srdce a prejavia milosrdenstvo, v mene obdarovaných ĎAKUJEME.