• Začiatok nového šk. roka

     • Milí žiaci, tešíme sa na Vás v novom šk. roku 2018/2019. Začíname v pondelok 3. 9. 2018 o 8:30. Prosíme, aby sa každý žiak dostavil do svojej triedy, odkiaľ sa žiaci spolu s triednym učiteľom presunú do kaplnky, kde sa bude konať slávnostná sv. omša. Po nej bude vyučovanie pokračovať triednickými hodinami. 

     • DofE

     • Fotogaléria

      Koniec roka je tu a s ním máme za sebou aj prvý účastnícky rok Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburgu (ako sa u nás hovorí DofE) na našej škole. Dvanásť našich študentov sa v októbri rozhodlo vydať na neľahkú cestu plnenia svojich osobných predsavzatí, aby svoje snaženie na konci školského roka zakončili dobrodružnou expedíciou, ktorú si naplánovali aj zrealizovali sami bez toho, aby sa počas jej trvania spoliehali na svojich vedúcich, ktorí im cez rok nezištne pomáhali. Naši účastníci sa rozdelili na dve skupiny a naplánovali si dve úplne odlišné a originálne expedície v trvaní dvoch celých dni a jednej noci. Prvá expedícia sa vybrala na Kráľovu hoľu v Nízkych Tatrách, následne prenocovali v turistickej útulni a druhý deň pokračovali po hrebeni nášho najdlhšieho pohoria, pričom zbierali smeti po turistoch, ktorí ich zanechali po sebe na turistických chodníkoch a ich okolí. Druhá skupina skombinovali dva druhy nemotorového presunu v teréne - splav jednej z najzaujímavejších častí rieky Váh pod hradom Strečno s nocovaním na Starom Varínskom hrade a skúmaním miestnych chrobákov počas pešieho presunu do cieľa expedície v mieste zatopeného kameňolomu. Tí, ktorí absolvovali expedíciu a dostanú kladné posudky od hodnotiteľa, ktorý priebeh expedícií sledoval osobne, sa stretnú v septembri so svojimi rovesníkmi z celého Slovenska v Bratislave, kde obdržia bronzovú úroveň Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburgu.

       Pre tých, ktorí chcú vedieť viac - www.dofe.sk 

     • Sviatok hudby

     • Prvý letný deň už tradične patrí Sviatku hudby nielen vo Francúzsku, ale aj u nás v Banskej Bystrici. Z tohto dôvodu Štátna vedecká knižnica zorganizovala dňa 21.6.2018 veľmi peknú akciu - koncert, ktorý sa konal v priestoroch átria. O príjemnú atmosféru sa postarali aj naše talentované speváčky a hudobníčky Mária Vavrúšová (oktáva), sestry Solárikové (kvarta+sexta) a Gabriela Moravčíková (III.A). Dievčatám veľmi pekne ďakujeme za nádhernú reprezentáciu a tešíme sa na ďalšie koncerty na jeseň.

     • Jazykový kvet 2018 Celoslovenské finále Nitra

     •  

       

      Kategórie nemecká dráma prevzatá tvorba a nemecká dráma vlastná tvorba

      Fotogaléria

      1.6.2018 si v náročnej súťaži vybojovali dve prvé miesta žiaci Tercie (Samuel Bartko, Sára Fedoráková, Tomáš Hronček, Lucia Kečkéšová, Martina Kopálová, Nina Kováčová, Agnesa Monišová, Lea Notová, Juraj Širáň, Richard Tokušev) a žiaci Kvarty (Naďa Babjaková, Diana Ďuriančíková, Hana Kmiťová, Žofia Kubašková, Kristína Mozolíková, Ján Murín, Richard Polomský, Samuel Šnek, Katarína Šteruská, Kristína Vajcíková, Patrik Valentíny) s autorom divadla Vojtechom Höhnom zo Sexty.

      Všetkým žiakom srdečne blahoželáme k úspechu a ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy.

     • Expedícia DofE

     • V sobotu 19. mája 2018 sme sa zúčastnili prvej cvičnej expedície vrámci Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu (DofE), ktorej ciele sme začali na našej škole napĺňať prvýkrát tento školský rok. 11 študentov a dvaja vyučujúci sa vydali po vopred naplánovanej trase expedície v prekrásnom prostredí Poľany, aby prešli 6 hodín po svojich a pritom hľadali rastliny do svojho digitálneho herbára, ktorý bol jedným z cieľov expedície.

      Nakoniec, po prejdených 30 kilometroch, sa skupina utáborila v lese, kde si pripravila večeru a nocľah, ktorý po celodennom snažení padol dobre naozaj každému. Na záver expedície sme si zhodnotili priebeh a nedostatky expedície, ktoré treba odstrániť ešte pred kvalifikačnými expedíciami, ktoré študentov čakajú v polovici respektíve koncom júna. Po absolvovaní dvoch dní a jednej noci a splnení 20 cieľov, ktoré sú spoločné pre účastníkov dobrodružných expedícií DofE po celom svete, sa úspešní študenti stretnú na slávnostnom odovzdávaní brondzových odznakov úspešných účastníkov programu DofE v septembri v Bratislave. A už tam možno začnú premýšľať nad tým, či si trúfnu dosiahnuť aj striebornú úroveň tohto prestížneho ocenenie v niektorom z nasledujúcich ročníkov tohto programu.

     • Hlasujte za náš projekt!

     • Katolícke gymnázium sa zapojilo do projektu, v ktorom môže získať finančné prostriedky na zlepšenie vybavenia telocvične a podarilo sa mu postúpiť do užšieho výberu. Hlasovať môže každý dospelý človek. Ak ste už dosiahli 18 rokov a chcete pomôcť našej škole, neváhajte a hlasujte za nás! Oslovte tiež čo najviac Vašich príbuzných a známych a požiadajte ich, aby za nás hlasovali. Nie je to nič zložité. Stačí kliknúť na priložený link, kde sa dozviete viac o našom projekte a budete zaň môcť zahlasovať. Ďakujeme.

     • Odborné ocenenia Petry Polnišerovej

     • Peťa je tiché dievča z našej 1.A, no začína robiť poriadny rozruch na scéne slova. V uplynulých dňoch ju dve rôzne poroty na Slovensku ocenili za jej spisovateľskú činnosť. Prvé ocenenie získala v Šali, kde vyhrala 2. miesto v súťaži Esej Jána Johanidesa. Odborný porotca v posudku k jej eseji na tému Má zmysel milovať? napísal: "Jej štýl je čistý, elegantný, má takpovediac ľahké pero." Význam tejto chvíle umocnil aj prenos do Slovenského rozhlasu a prítomnosť a príhovor slovenského básnika, prozaika, scenáristu a dramatika Daniela Heviera.

      O niekoľko dní Peťu pozvali na ďalšie odovzdávanie cien, tento raz do Trnavy. Konalo sa vyhodnotenie 20. ročníka celoslovenskej literárnej súťaže O cenu slovenského učeného tovarišstva, ktoré udeľuje Literárny klub Bernolák spolu s Miestnym odborom Matice slovenskej v Trnave. Peťa Polnišerová dostala mimoriadnu cenu primátora mesta Trnava za jej práce v poézii a v próze. Srdečne Petre blahoželáme a povzbudzujeme aj ostatných, aby sa nebáli a zapájali do najrôznejších súťaží.

    • Ako sme dopadli na Biblickej olympiáde?
     • Ako sme dopadli na Biblickej olympiáde?

     • Aj tento rok sa študenti našej školy zapojili do Biblickej olympiády. Od triednych kôl, cez školské sa dve 3-členné družstvá prebojovali až do krajského kola. Jedno družstvo sa ho však pre zájazd do Anglicka nemohlo zúčastniť. A tak všetky nádeje sme vkladali do družstva starších, tvoreného Natáliou Kopálovou, Lukášom Pirščom a Jakubom Kundom. Bojovali statočne, skončili ako druhí.

      Mrzelo nás to o to viac, že k od prvého miesta nás delilo len pol boda. Ale asi tá dvojka nám bola tento rok súdená, pretože sme sa prvýkrát zapojili aj do výtvarnej súťaže Biblia očami detí a mládeže. Aj tu dve naše dievčatá obsadili vo svojich kategóriách krásne druhé miesto. Kika Mozolíková z kvarty zobrazila podobenstvo o vinohradníkoch z Markovho evanjelia a Katka Jursíková z kvinty Jozefa egyptského, ktorý mal dar vykladať sny. Obe práce postúpili aj do celoslovenského kola, kde odborná porota Katkinej práci prisúdila nádherné 2. miesto v kategórii "stredné školy". Jej práca je ilustračným obrázkom tejto aktuality. Srdečne všetkým blahoželáme a tešíme sa, že máme tak Bohom obdarovaných žiakov. Celé vyhodnetenie s kresbami si môžete pozrieť na www.http://kpkc.sk/galeria/biblia-ocami-deti-2018

     • Chemicky úspešný školský rok

     • V tomto školskom roku sa študenti našej školy zapojili do riešenia úloh všetkých štyroch kategórií chemickej olympiády.

      V kategórii D postúpila do okresného kola Alexandra Belková z kvarty, ktorá sa výraznejšie nepresadila, ale stala sa úspešnou riešiteľkou. V kategórii C postúpili do krajského kola Martin Puffler z kvinty a Petra Polnišerová z 1.A. Martin so slušným náskokom zvíťazil, Petra obsadila 15. miesto  a obaja sa stali úspešnými riešiteľmi.

      Martin si vyskúšal aj kategóriu B a v krajskom kole obsadil úžasné druhé miesto. V kategórii A nás rovnako ako minulý rok v krajskom kole reprezentovali Zuzka Palušová zo septimy a Daniel Uherek z oktávy. Dano skončil tretí a Zuzka zvíťazila a postúpila do celoslovenského kola. Tam bola úspešná, obsadila 11. miesto a bola pozvaná do širšieho výberu pre medzinárodné kolo, ktoré sa tento rok koná na Slovensku a v Čechách. Je to skvelý výsledok nielen pre našu školu, ale aj celý Banskobystrický kraj.

      Všetkým chemikom blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu.

     • Ekotopfilm

     • Vo štvrtok 3.5. si žiaci kvarty išli do ESC pozrieť niekoľko zaujímavých filmov s tematikou ochrany životného prostredia. Prinášame niekoľko postrehov z tohto podujatia:

      Iste nedá sa žiť bez toho, že by sme produkovali odpadky, ale môžeme sa snažiť ich vyprodukovať čo najmenej, napr. si nosiť do obchodu vlastnú tašku.

      Oslovil ma film, v ktorom bola Matka príroda znázornená ako žena, ktorá volá o pomoc. Veľmi mi prišlo ľúto, keď hovorila o tom, ako ju ničíme, využívame, znečisťujeme, kradneme.

      Ďalším ekologickým riešením je nakupovať potraviny alebo drogériu bez obalov. Už aj v BB máme obchod, kde si prinesiete vlastnú nádobu (väčšinou sklenú) a načapujete si toľko pracieho prostriedku alebo aviváže, koľko potrebujete.

      Ja som si zobral ponaučenie z toho, že je lepšie si kupovať menej vecí, ale kvalitnejších, ktoré dlhšie vydržia.

      Najviac ma zaujala snímka o neprebádaných zákutiach oceánu, o tom, koľko zaujímavých živočíchov žije na dne oceánov.

      Podľa mňa ľudia nerecyklujú hlavne preto, lebo si myslia, že ako jednotlivci nezmôžu nič, ale to je chyba. Ak bude takýchto jednotlivcov viac na svete, dokážu aj nemožné.

     • KGŠM blšák

     • Máš plné skrine vecí a hand made výrobkov ?  Prihlás sa do 31. mája na lucia.stecova@gmail.com,  zaplať prenájom 4€ za lavicu, a môžeš predávať.    Blšák  bude prebiehať vždy v pondelok alebo vo štvrtok  počas veľkej a obednej prestávky. Začíname v utorok 4. 6. a končíme  vo  štvrtok - 21. 6.  Topky, šperky, knihy, oblečko a iné hand made vecičky si označ cenovkou a dones ich do školy v piatok, 1. 6., do miestnosti P 103 - bývalá trieda 4. A.  Bližšie info u slečny kreatívnej Lucie alebo u p. Lamperovej.

     • Deň rodičov a detí

     • Milí rodičia a milí naši budúci i terajší primáni, sekundáni i terciáni. Srdečne Vás pozývame na Deň rodičov a detí, ktorý bude 9. júna na školskom dvore KGŠM. Začíname 8:30 sv. omšou v kaplnke, po ktorej Vás čakajú zaujímavé súťažné disciplíny, guláš, sladká torta i krátke divadielko. V prípade záujmu, nám potvrďte účasť na lucia.stecova@gmail.com  alebo cez návratku, ktorú dostali Vaše deti v škole. Prosíme Vás, aby ste nám svoju účasť potvrdili najneskôr do piatku, 1. júna 2018. Ďakujeme a tešíme sa na vás.

     • Exkurzia do Osvienčimu

     • „Národ, ktorý nepozná svoju históriu je odsúdený prežiť ju znovu.“

       

      Tento citát sa často používa s miestom, ktoré navštívila naša jarná dejepisná exkurzia. Prehliadka múzea holokaustu v bývalom koncentračnom (vyhladzovacom) tábore Osvienčim poskytla študentom predmaturitných ročníkov možnosť na vlastné oči vidieť miesto utrpenia tisícov ľudí. Silným zážitkom boli expozície, ktoré dokumentovali cestu od príchodu do koncentračného tábora až po moment vyhladzovania nevinných. Ako spomenula naša sprievodkyňa, po návšteve takéhoto miesta je v autobuse často ticho, pretože každý účastník je nútený zamyslieť sa nad tým, čo videl a snaží sa odpovedať si na otázku, ako by sa v situácii väzňov choval on sám.

      Bodku za exkurziou dala inšpiratívna návšteva mesta Krakov, kde sme si pozreli historické centrum – miesta, na ktorých žil i svätý pápež, Ján Pavol II.

     • Noc múzeí 2018

     • Ako každý rok – i tento sme sa vybrali na expedíciu po múzeách, ktoré sú tradične 19. mája otvorené dokorán pre širokú verejnosť. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavých informácií o našom meste, jeho baníckej minulosti, ale aj strašidelných predstavách našich predkov či o tom, ako sa vyrábajú čipky. Expedíciu sme ukončili prehliadkou Múzea SNP a sledovaním oscarového filmu Obchod na korze.

     • Od Akcie „K“ k Sviečkovej manifestácii

     • Dňa 19. apríla si tretiaci,  na našej škole, vypočuli prednášku na tému od Akcie „K“ k Sviečkovej manifestácii. Historickými témami a príbehmi rôznych osobností ich sprevádzal Mgr. František Neupauer, PhD., ktorý sa v súčasnosti venuje predovšetkým publikačnej a odbornej práci historika a pedagóga. Pán Neupauer pozval aj našich študentov, v rámci Občianskeho združenia Nenápadní hrdinovia, aby sa, vo svojom okolí, zapojili do hľadania inšpiratívnych osobností, ktoré nám svojimi postojmi prinavrátili slobodu.

      Ak by mal niekto  záujem, bližšie informácie nájde na stránke:  www.november89.eu alebo na facebooku: Nenápadní hrdinovia.

     • Noc v škole a noc čítania Biblie

     • Fotogaléria

      Z  20. na 21. apríla sme mali dve veľmi pekné akcie spojené v jednej. Pre našich primánov sme,  v spolupráci so študentmi kvinty a duchovnou sekciou, zorganizovali Noc v škole spojenú s nocou čítania Biblie. Bola to veľmi pekná akcia, kde sme spoločne zasadli k tzv. „Sederovej“, tradičnej, židovsko - veľkonočnej večeri, hrali sme zaujímavé hry, čítali Bibliu, konkrétne evanjelium podľa Marka, no a hľadali sme indície  a poklad, počas nočnej hry. Primáni mali bohatý program, kde sa mohli tvorivo zapojiť.

      Ďakujeme všetkým organizátorom, študentom z kvinty a p. Lišaníkovej s otcom Borisom,  za veľmi dobrú spoluprácu  a tešíme sa na ďalší rok.   

     • Javorčatá na festivale "CANTARE CHORALITER" v Ružomberku

     • Fotogaléria

      V čase od 12. do 14. apríla nás úspešne reprezentoval náš školský spevácky zbor, Javorčatá, na festivale stredoškolských speváckych zborov, "Cantare Choraliter", v Ružomberku. Javorčatá spestrili svojim repertoárom piesní nielen samotný galavečer, ale zaspievali si aj na svätej omši, ktorá bola zahrnutá v programe tohto festivalu. Naši mladí speváci sa tak mohli obohatiť o nové piesne, zdokonaliť v spievaní vo veľkom 200 člennom zbore, a zároveň  spoznať nových priateľov z celého Slovenska, dokonca i z Poľska. Ďakujeme organizátorom, Katolíckej univerzite a Gymnáziu sv. Andreja, a tešíme sa na ďalší ročník festivalu.​