• Ďakujem, že som...

     • Na túto nedeľu (25.3.) pripadá viacero významných udalostí: okrem okrúhleho výročia Sviečkovej manifestácie vrcholí aj stretnutie mládeže na Kvetnom víkende pri príležitosti 33. svetového dňa mládeže. No zároveň na tento deň pripadá Deň počatého života. Témou aktuálneho ročníka kampane je motto „Ďakujem, že som“ - vyjadrenie vďačnosti za to, že naše mamy povedali „áno“ životu a umožnili nám narodiť sa. Symbolom kampane je biela stužka znázorňujúca nevinnosť a zraniteľnosť. Aj u nás v škole sme si ju mohli vziať a pripnúť si ju na odev. Takisto bola možnosť vziať si a nafúknuť farebné balóny s tohoročným mottom "Ďakujem, že som".

     • Na Urpíne

     • Na Urpín sa chodí z rôznych dôvodov. V čase pôstu však asi najčastejšie na modlitbu krížovej cesty, ktorá vedie až ku kalvárii. Už tradične naše gymnázium spolu s UPC v týždni pred Kvetnou nedeľou organizuje spoločné modlitbové stretnutie mladých. Tento rok sa krížová cesta niesla v duchu Odvážneho roka, počas ktorého sa snažíme zamýšľať nad výzvou Svätého Otca mladým, aby mali odvahu vykročiť z pohodlnosti a komfortu a obuli si topánky nasledovania Pána. Napriek mrazivému počasiu ďakujem všetkým, ktorí spolutvorili modlitbové spoločenstvo. 

     • Francúzsky kulinársky workshop

     • Naša škola opäť rozvoniavala francúzskymi dobrotami! Ako už býva dobrým zvykom, dňa 16. 3. 2018 nás navštívili hneď dvaja francúzski šéfkuchári Françoit Bouillet a Guillaume Papillon. V spolupráci s organizáciou Alliance Française v Banskej Bystrici nám priniesli kopec výborných receptov. Témou tohtoročného gastronomického workshopu boli bufetové stoly. Naši študenti - francuzštinári tak mali možnosť vyskúšať si, ako sa vyrábajú chutné predjedlá, šaláty, drobnosti pod zub a nechýbali ani sladké dezerty. Aby sa im lepšie varilo, do rytmu im zahralo šanzónové trio medzinárodného formátu Šarivary. Ďakujeme a tešíme sa o rok!

    • Beseda o glaukóme
     • Beseda o glaukóme

     • Týždeň od 11.-17.3.2018 patrí Svetovému týždňu glaukómu (World Glaucoma Week). Z tohto dôvodu k nám prišli odborníci na slovo vzatí, aby niekoľko tried našich študentov poinformovali o podstate tohto očného ochorenia a vzbudili záujem o prevenciu. Glaukóm čiže zelený zákal je chronické ochorenie postihujúce zrakový nerv, ktoré-ak sa nelieči-môže viesť až k strate zraku. Študenti sa dozvedeli príčiny ochorenia, rizikové faktory, prejavy i liečbu tohto ochorenia. Celá beseda bola obohatená aj svedectvami ľudí, ktorí o zrak prišli alebo postupne prichádzajú, ako sa zmenil ich život a ako sa popasovali s novým spôsobom života.

      Mohli sme si teda znovu uvedomiť, že "vidieť" nie je vôbec také samorejmé. Okrem toho si študenti po skončení besedy mohli zadarmo zobrať slnečné okuliare.

    • Byť Pánom Bohom?
     • Byť Pánom Bohom?

     • Zaujímavá otázka. Koľkí by sme si to chceli vyskúšať aspoň na jednu hodinu? Naši primáni si to vyskúšali, aj keď naozaj iba na jednu hodinu, aj to vyučovaciu. Keďže sa na hodinách náboženstva zaoberajú pravdou o človeku, vyskúšali sa vžiť do úlohy Boha, ktorý nás s veľkou trpezlivosťou a originálnosťou stvoril. Človeka však mali vyformovať v tvare nádoby, pretože práve nádoby nám pripomínajú, že boli do nás vložené mnohé dary, no nemáme si ich nechávať iba pre seba...Vo fotogalérii uvidíte, ako sa s touto úlohou popasovali.

     • Exkurzia prvákov

     • Keď sa naši maturanti potili z testov zo slovenského jazyka, iné triedy mali možnosť urobiť si nejaký náhradný program. Trieda 1.A sa s otcom Borisom vybrala na návštevu Kňazského seminára do Badína. Pekné počasie len umocnilo pekné zážitky z priestorov, kde sa vzdelávajú a formujú budúci kňazi našej diecézy. Niektorí si dokonca "zasadli" do lavíc spolu s bohoslovcami, napriklad na takých cirkevných dejinách, morálnej teológii a dogmatike. Ale zaujímavé bolo hľadať známych kňazov na tablách absolventov seminára, či vŕtať sa v tituloch seminárnej knižnice.

      Spoločná modlitba za bohoslovcov a našich maturantov v kaplnke seminára ukončila náš príjemne strávený deň. Vo fotogalérii i na facebooku si môžete prejsť našu dnešnú cestu do Badína.​

     • Boli sme na lyžiarskom ...

     • V dňoch 25. 2. - 2. 3. (ne-pia) sa triedy 1.A a kvinta zúčastnili lyžiarskeho kurzu na Donovaloch. ,,Vychytali,, sme najmrazivejší týždeň zimy, no pri dobrej výzbroji (kukla, viacvrstvové oblečenie) nám to neprekážalo. Lyžovali a snoubordovali sme každý deň na Záhradišti aj na Novej holi, snehové podmienky boli výborné. Niektorí využili aj klzisko na korčuľovanie, ktoré bolo zdarma.

      Ubytovaní sme boli už tradične v ZŠ Liptovská Osada, kde sme mali perfektné podmienky na oddych aj športovanie. Mohli sme hrať stolný tenis, mohli sme využívať telocvičňu, kde sa odohrávali futbalové zápasy medzi triedami.

      Na regeneráciu sme dvakrát navštívili relaxačné centrum  Gothal, ktoré bolo v dedine. Z lyžiarskeho výcviku si odnášame veľa pekných zážitkov. Ďakujeme!

                                                                                                                                                                             /Ba/

    • Pôstna výzva lásky
     • Pôstna výzva lásky

     • To je názov našej aktivity v škole počas tohoročného pôstneho obdobia. Každú stredu si pri sv.omši povieme niečo o novej výzve, ktorá smeruje k zmene nášho srdca, a tým k zmene atmosféry medzi nami v škole ale i doma. Božie slovo nás totiž volá k takému pôstu, ktoré nie je len o sebazapieraní, ale najmä o nesebeckej láske a obnove pokazených vzťahov. Vychádzame preto z Pavlovho Hymnu na lásku (1 Kor 13). Jednotlivé výzvy nám budú neprestajne na očiach, a to v kaplnke ako aj na nástenke pri hlavnom schodisku. Takisto je možné vziať si malý obrázok na dverách kaplnky, ktorý nám aktuálnu výzvu pripomína. Po výzve TRPEZLIVOSŤ je tá aktuálna DOBROTIVOSŤ.

    • Pôstna krabička
     • Pôstna krabička

     • Viete, čo si môžete kúpiť za 50 centov? Dnes už máločo. No Vašich 50 centov, za ktoré by ste si kúpili nejakú drobnosť, zabezpečí pre jedno dieťa v subsaharskej Afrike jedlo na celý deň! A jedno euro postačí na kompexnú sociálnu a zdravotnú starostlivosť. 

      Aj tento rok pôst volá po dobrých skutkoch, a preto sa aj tento rok zapájame do projektu Slovenskej katolíckej charity Pôstna krabička pre Afriku. Poslaním zbierky je pomôcť deťom v chudobných častiach Afriky. 

      Celá akcia sa dá podporiť aj formou darcovskej SMS, alebo aj modlitbou. Všetky info nájdete na www.charita.sk.

      V našej škole bude Pôstna krabička vo vstupnej hale školy pod pozorným okom p. vrátničky. Takisto každú stredu budú zastupcovia študentov chodiť s krabičkou po jednotlivých triedach. Všetkým, ktorí si otvoria srdce a prejavia milosrdenstvo, v mene obdarovaných ĎAKUJEME.

    • Deutscholympiade 2017/2018
     • Deutscholympiade 2017/2018

     • Za peknú reprezentáciu školy na krajskom kole Olympiády v nemeckom jazyku dňa 13. februára ďakujeme Katharine Schönafinger z Primy a Adamovi Bobákovi zo IV.B, ktorý sa stal víťazom krajského kola. K 1. miestu mu srdečne blahoželáme a prajeme veľa úspechov na celoštátnom kole v Bratislave.

     • Ples KGŠM

     •  Ďakujeme našim sponzorom: poločenstvu rodičov a priateľov našej školy, rodine Fuchsovej, p.Kandrovej, reštaurácii Červený rak, firme Zzzuby.sk, rodine Horňákovej, p.Slašťanovej a firme Reset, Autotechne Baránek, firme Rosa Slovensko, spoločnosti Progaming.sk, p.Abrahámovej, p.Hašániovej, Autoškole Šulaj, p.Václavíkovej, p.Mojšovej a p.Segečovej

      Fotogaléria

      Dňa 10. februára 2018 sa konal už 22. ročník nášho školského plesu KGŠM, na ktorom sa zúčastnili
      naši študenti, pedagogickí i nepedagogickí zamestnanci a, samozrejme, aj pozvaní hostia.
      Organizačný tím študentov, na čele s koordinátorkou CVČ na škole, Mgr. Luciou Štecovou, odviedol
      hodný kus práce. Krásnu výzdobu v téme zimnej krajiny, skvelú tombolu a úžasnú zábavu i pestrý
      program sme si užívali až do tretej rána.

      Chceme sa poďakovať celému organizačnému tímu, všetkým
      pomocníkom, o. Borisovi, kuchárkam a vedeniu Jedálne SPŠ J. Murgaša, programovému tímu,
      obsluhe zo Strednej odbornej školy hotelových služieb a obchodu v Banskej Bystrici, ako aj všetkým
      sponzorom. Už teraz sa tešíme na ďalšiu plesovú sezónu.

       

     • Projekt "DARČEK" alebo dobrovoľníctvo na detskej onkológii.

     • V rámci dobrovoľníckeho projektu "DARČEK", ktorý funguje na našej škole, sa utvorila skupina viacerých študentov, ktorí mali záujem o dobrovoľníctvo na detskej onkológii v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici. V pondelok, 12. februára, sa preto konalo stretnutie so sociálnym pracovníkom a koordinátorom dobrovoľníkov na detskej onkológii v občianskom združení "Svetielko nádeje", pánom Moravčíkom. Porozprával našim študentom, kto je to dobrovoľník a čo všetko má vedieť, predtým, ako pôjde k deťom chorým na rakovinu. Študenti boli povzbudení a už sa tešia na prvé stretnutia s deťmi. 

     • Valentínska pošta na KGŠM

     • 14.februára, ako každý rok, u nás prebiehala Valentínska pošta. Už od utorka, 13. 2., mohli naši študenti i všetci zamestnanci školy, hodiť Valentínsku poštu do krabice, tzv. " Valentínskej schránky". V stredu, 14. 2., sa táto pošta, počas veľkej prestávky, rozdávala jej majiteľom. 

     • Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu - DofE

     • Na našej škole sa tento rok začal program Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu pre študentov 14 a viac. Stretávame sa v kreatívnej miestnosti koordinátorky CVČ na škole, ktorá v spolupráci s niektorými kolegami a našimi študentmi plánuje ciele v oblastiach rozvoja talentu, športovej a dobrovoľníckej činnosti i v dobrodružnej expedícii. Naši študenti sa smelo pustili do pravidelných cvičení a tréningov so svojimi mentormi, a po úspešnom ukončení, získajú bronzovú medailu vojvodu z Edinburghu, ktorá im pomôže v prijímaní na zahraničné vysoké školy a naučí ich cielene a pravidelne pracovať na sebe.

     • Propagácia školy na Moskovskej ZŠ

     • Vedenie Moskovskej  základnej školy nás pozvalo na prezentáciu stredných škôl. Tak sme si nachystali letáčiky, prezentácie a široký úsmev, a našu školičku sme propagovali najlepšie ako sme len vedeli.

    • Burza kníh
     • Burza kníh

     • Nedalo sa nevšimnúť si, že pri vrátnici pribudla jedna nová skrinka. Ide o tzv. Burzu kníh. Nikde nenájdete registračnú pokladnicu, lebo sa platí jednoducho: kniha za knihu. Kde sa zrodila táto myšlienka? Viac už p. prof. Lamperová: "Vzniklo to tak, že niektoré kolegyne doma upratovali a našli mnoho kníh, ktoré už ony alebo ich deti nečítajú a rady by ich posunuli niekomu inému, kto by sa potešil. Tak sme vymysleli tento nápad s burzou kníh - každý môže priniesť nejakú knihu/knihy, ktoré nepotrebuje a druhému by urobili radosť a môže si zas vziať nejakú inú knihu. Knihy môže každý položiť do pripravenej policovej skrine. Mali by byť v dobrom stave, čisté, neroztrhané."

      Celá táto aktivita má podľa p. profesorky "posúvať si navzájom knihy a tak zvýšiť záujem o čítanie." Uvidíme, akú odozvu bude mať táto novinka v škole, no minimálne do konca školského roka tu Burza kníh bude aj pre vás. 

    • Deutscholympiade 2017/2018
     • Deutscholympiade 2017/2018

     • 18. januára nás na okresnom kole Olympiády v nemeckom jazyku pekne reprezentovali víťazi školského kola súťaže: Martina Gombalová (Septima, 3. miesto), Dominik Lukáč (Kvinta, 4. miesto), Natália Kopálová (Kvinta, 6. miesto), Žofia Kubašková (Kvarta, 6. miesto), Mária Anna Gábrišová (Oktáva, 7. Miesto) a Katarína Synaková (Sekunda).

      Víťazi školského kola Katharina Schönafinger (Prima) a Adam Bobák (IV.B) nás budú reprezentovať na krajskom kole súťaže.

      Všetkým úspešným nemčinárom ďakujeme a prajeme veľa ďalších úspechov.