• Duchovná obnova na Španej Doline

     • V pondelok, presnejšie 10. 3. 2019, dorazila celá kvinta nášho gymnázia na Španiu Dolinu so zámerom dvojdňovej duchovnej obnovy na miestnej bývalej fare hneď vedľa dedinského kostola. Po príchode na námestie sme vyrazili po tunajších preslávených schodoch vedúcich na miesto nášho pobytu počas nasledujúcich dní. Zadýchaných, no stále vysmiatych, nás privítali tohtoroční „tímaci“, ktorí sa starajú o chod Diecézneho centra mládeže.

      Po rýchlom ukázaní našich izieb a krátkom vybaľovaní sme sa všetci presunuli do malej kaplnky na večernú sv. omšu, ktorú slúžil otec Juraj. Neskôr, už v spoločenskej miestnosti, nám boli predstavené pravidlá a úloha diecézneho centra, no prezentácia netrvala dlho, a tak nám zostalo ešte dostatočné množstvo času na rôzne zábavné hry.

      Druhý deň ráno sme dostali po rannej sv. omši a raňajkách rozpis prác, ako boli umývanie a utieranie riadov, príprava liturgie či prestieranie stolov. Každý z nás sa našiel v jednej z troch skupín a podľa toho sme si plnili úlohy.

      Približne o 10.00 hod. sme sa stretli so sprievodcom špaňodolinského Múzea medi v priestoroch obecného úradu. Starší pán, ktorého sprevádzal jeho čierny pudlík, nám napriek tomu, že sám nepochádza zo Španej Doliny, dokonca ani zo Slovenska, porozprával a veľmi živo opísal banícku históriu obce a previedol nás popri rôznych dobových nástrojoch či nálezoch. Po exkurzii sme sa vybrali na krátku prechádzku na Haldy a potom naspäť do tepla izieb, pretože napriek krásnemu slnečnému počasiu bolo stále citeľne chladno. Poobedie sme strávili v spoločenskej miestnosti zaujímavými aktivitami, zamysleniami a prácou v skupinkách a večer sme deň zakončili chvíľou ticha počas adorácie.

      Streda, ako posledný deň nášho duchovného výletu, sa niesla v trochu skleslejšej nálade – balili sme si veci a upratovali sme. Všetci sa zapojili do práce v snahe zanechať centrum také, ako sme ho objavili. Po obede a lúčení sa opäť všetci presunuli na zastávku, čakajúc na odchod do svojich domovov. Myslím si, že väčšina s príjemnými pocitmi zo strávenia voľných dní s kamarátmi a načerpania (aj duchovnej) energie do ďalších školských dní.

       

     • Pôstna krabička opäť v škole

     • Malá farebná krabička sa pomaly ale isto stáva našou tradíciou počas pôstneho obdobia. No nie je to o krabičke, ale o solidarite s tými, ktorým stačí naše "trochu", aby mali "veľa". Aktivita Pôstna krabička pre Afriku je projektom Slovenskej katolíckej charity a chce pomáhať v starostlivosti a vzdelávaní chudobných detí v subsaharskej Afrike. Tento rok na zelenej krabičke, do ktorej môžeme vhodiť svoj pôstny dar, je vyobrazené sedemročné černošské dievčatko Mukamisha. 

      Počas celého pôstu bude krabička pri vrátnici. No raz do týždňa bude putovať aj po našej škole. Veríme, že náša školská komunita bude mať otvorené srdce pre našich rovesníkov, ktorí sa majú omnoho ťažšie ako my. Pred rokom sme vyzbierali 241 eur. Len pre ilustráciu - za túto sumu mohlo byť 48 prváčikov v Rwande obdarovaných potrebnou školskou výbavou. Tak čo, pomôžeš aj Ty tento rok?

     • PUDINGOVICA PRE ORGANIZAČNÝ TÍM PLESU

     • V stredu, 27. februára, popoludní sa konala pudingovica pre členov organizačného tímu školského plesu. Ďakujeme ešte raz všetkým, aj tým, ktorí sa nemohli zúčastniť a tešíme sa na spoluprácu aj o rok.

     • PALACINKOVICA A ŠIŠKOVICA NA NAŠICH INTERNÁTOCH

     • V utorok, 26. februára, sa na našich dvoch internátoch konali fašiangy v podaní palacinkovice a šiškovice. Naše pani vychovávateľky sa, spolu so študentmi, pustili do výroby úžasných a chutných palaciniek i šišiek, na ktorých si, okrem iných, pochutil aj otec Boris. :)