• FRANCÚZSKY KONCERT

     • V utorok 16.10.2018 sa žiaci našej školy opäť podujali podporiť frankofóniu v Banskej Bystrici. Viky Jarábeková a Dominik Konrád (III.A) zaspievali a odohrali koncert, ktorý bol súčasťou hudobno-športovej akcie Soirée Foot-Concert. Podujatie sa konalo v novootvorenej kaviarni U Francúza v Banskej Bystrici. Príjemná rodinná atmosféra a skvelá hudba vyvolali veľmi pozitívne ohlasy zo strany publika. Viki a Dominikovi veľmi pekne ďakujeme a tešíme na ďalšie koncerty.

     • DETSKÝ FRANKOFÓNNY KVÍZ

     • Dňa 16.10.2018 sa naši francuzštinári prímy až tercie zúčastnili už 6. detského frankofónneho kvízu KvizKids, ktorý organizuje Alliance Française v Banskej Bystrici. Nielen našich päť šesťčlenných tímov bolo veľmi motivovaných a šikovných, všetci sa chceli dostať na stupne víťazov. Napokon sa nám pošťastilo a ziskali sme 1. a 5.miesto. Víťazným tímom The Big 6 a Comme ci comme ça srdečne gratulujeme a tešíme sa na ďalší kvíz opäť na jar. Merci!

     • EXKURZIA PARÍŽ-VERSAILLES

     • Pariž nie je len mestom módy, ale aj nádherných pamiatok, kostolov, spleťou rôznych kultúr a miest, kde sa udiali významné historické udalosti. V týždni 15.10.-19.10. 2018 sme sa so skupinou 12 žiakov  našej školy zúčastnili exkurzie do tohto jedinečného mesta, ktoré dýcha špecifickou atmosférou. Exkurziu sme začali návštevou kostola sv. Genovévy (patrónka Paríža), kde sme poprosili o požehnanie. Postupne sme navštívili aj katedrálu Notre Dame de Paris či baziliku Sacré-Coeur týčiacu sa nad slávnou štvrťou Montmartre (Hora mučeníkov). Navštívili sme svetoznáme múzeum Louvre a niekdajšie sídlo panovníkov-honosný zámok vo Versailles. Vyšplhali sme sa až na vrch Eiffelovej veže, prešli sa po Champs-Elysées, previezli sme sa loďou Bateaux Mouches po Seine, zatúlali sme sa aj do Uličky umelcov na Montmartre. Ochutnali sme tradičné voňavé francúzske palacinky či gofry, odfotili sme futuristické stavby v modernej štvrti La Défense a mnoho ďalších. Počasie nám prialo, a tak sme si aj vďaka nemu odniesli kopec zážitkov a nádherné spomienky na slnečný jesenný Paríž.

     • Riaditeľské voľno a jesenné prázdniny

     • Riaditeľ školy udelil žiakom KGŠM z organizačných dôvodov riaditeľské voľno dňa 29. 10. 2018. Nasledujúci deň, 30. 10. 2018, je štátny sviatok a od stredy začínajú jesenné prázdniny. Vyučovanie sa začne v pondelok 5. 11. 2018. 

     • Aj naši žiaci sa zapojili do celosvetovej aktivity

     • 18. október žil takpovediac celý svet myšlienkou zjednotenia sa v modlitbe ruženca za pokoj vo svete. Akcia "Milión detí sa modlí ruženec" sa postupne ujala aj u nás na Slovensku a po druhýkrát aj v našej škole. Tercia sa dokonca išla so svojim triednym profesorom L.Javorským pomodliť ruženec do živého vysielania Rádia Lumen. Máme nádej, že sila tejto modlitby a čisté srdcia detí vyprosia cez Božiu Matku pokoj pre našu zem.

    • PUTUJEME DO RODISKA NÁŠHO PATRÓNA
     • PUTUJEME DO RODISKA NÁŠHO PATRÓNA

     • Sviatok sv. Jána Pavla II. sa nám blíži (22.10.). Okrem školských hodov pripravuje škola v piatok 26. októbra 2018 pre študentov od 15 rokov púť do poľských Wadowíc, teda do rodiska nášho patróna. Okrem toho navštívime aj obľúbené miesto Karola Wojtylu - Kalvariu Zebrzydowsku, ktorá je zapísaná aj v UNESCO. Ďakujeme rodičovskej rade, že nám prispela na lístky do Múzea Rodného domu Jána Pavla II.

      Študenti nech sa, prosím, záväzne prihlásia u o. Borisa budúci týždeň. Cena jednodňového pútnického zájazdu je 22 eur. Veríme, že nepremeškáme vzácnu príležitosť byť na mieste, "kde sa všetko začalo"...

      Všetky potrebné informácie majú vaši triedni a triedne a taktiež o. Boris. Po návrate z púte je v prípade potreby možné prenocovať z piatka do soboty na školskom internáte.

     • In der Begegnung lebt die Sprache

     • 3. októbra 2018 sa uskutočnilo stretnutie so zástupcami nemeckej organizácie Deutsch-Europäisches Bildungswerk, ktorí prišli na návštevu z Hessenu, pod názvom „Priatelia nemeckého jazyka“. Našu školu zastupovali na stretnutí Vojtech Höhn (Septima), Žofia Kubašková (Kvinta) a Martina Gombalová (Oktáva). Konalo sa na Gymnáziu Andreja Sládkoviča v Banskej Bystrici. Témou stretnutia bol „Význam spolupráce škôl a univerzít v rámci Európy“. Spolu s nemčinármi iných škôl sa naši žiaci zúčastnili aj na diskusii o štúdiu nemčiny v Európe a o živote Karpatských Nemcov.

     • Zmena organizácie školského dňa

     • Po 6. vyučovacej hodine bola zavedená 35 min. prestávka na obed a z toho dôvodu bolo pozmenené zvonenie: 

      1. hodina:  8:00 – 8:45
      2. hodina:  8:55 – 9:40
      3. hodina:  9:50 – 10:35
      4. hodina:  10:55 – 11:40
      5. hodina:  11:50 – 12:35
      6. hodina:  12:40 – 13:25
      7. hodina:  14:00 – 14:45