• Odborné ocenenia Petry Polnišerovej

     • Peťa je tiché dievča z našej 1.A, no začína robiť poriadny rozruch na scéne slova. V uplynulých dňoch ju dve rôzne poroty na Slovensku ocenili za jej spisovateľskú činnosť. Prvé ocenenie získala v Šali, kde vyhrala 2. miesto v súťaži Esej Jána Johanidesa. Odborný porotca v posudku k jej eseji na tému Má zmysel milovať? napísal: "Jej štýl je čistý, elegantný, má takpovediac ľahké pero." Význam tejto chvíle umocnil aj prenos do Slovenského rozhlasu a prítomnosť a príhovor slovenského básnika, prozaika, scenáristu a dramatika Daniela Heviera.

      O niekoľko dní Peťu pozvali na ďalšie odovzdávanie cien, tento raz do Trnavy. Konalo sa vyhodnotenie 20. ročníka celoslovenskej literárnej súťaže O cenu slovenského učeného tovarišstva, ktoré udeľuje Literárny klub Bernolák spolu s Miestnym odborom Matice slovenskej v Trnave. Peťa Polnišerová dostala mimoriadnu cenu primátora mesta Trnava za jej práce v poézii a v próze. Srdečne Petre blahoželáme a povzbudzujeme aj ostatných, aby sa nebáli a zapájali do najrôznejších súťaží.

    • Ako sme dopadli na Biblickej olympiáde?
     • Ako sme dopadli na Biblickej olympiáde?

     • Aj tento rok sa študenti našej školy zapojili do Biblickej olympiády. Od triednych kôl, cez školské sa dve 3-členné družstvá prebojovali až do krajského kola. Jedno družstvo sa ho však pre zájazd do Anglicka nemohlo zúčastniť. A tak všetky nádeje sme vkladali do družstva starších, tvoreného Natáliou Kopálovou, Lukášom Pirščom a Jakubom Kundom. Bojovali statočne, skončili ako druhí.

      Mrzelo nás to o to viac, že k od prvého miesta nás delilo len pol boda. Ale asi tá dvojka nám bola tento rok súdená, pretože sme sa prvýkrát zapojili aj do výtvarnej súťaže Biblia očami detí a mládeže. Aj tu dve naše dievčatá obsadili vo svojich kategóriách krásne druhé miesto. Kika Mozolíková z kvarty zobrazila podobenstvo o vinohradníkoch z Markovho evanjelia a Katka Jursíková z kvinty Jozefa egyptského, ktorý mal dar vykladať sny. Obe práce postúpili aj do celoslovenského kola, kde odborná porota Katkinej práci prisúdila nádherné 2. miesto v kategórii "stredné školy". Jej práca je ilustračným obrázkom tejto aktuality. Srdečne všetkým blahoželáme a tešíme sa, že máme tak Bohom obdarovaných žiakov. Celé vyhodnetenie s kresbami si môžete pozrieť na www.http://kpkc.sk/galeria/biblia-ocami-deti-2018

     • Chemicky úspešný školský rok

     • V tomto školskom roku sa študenti našej školy zapojili do riešenia úloh všetkých štyroch kategórií chemickej olympiády.

      V kategórii D postúpila do okresného kola Alexandra Belková z kvarty, ktorá sa výraznejšie nepresadila, ale stala sa úspešnou riešiteľkou. V kategórii C postúpili do krajského kola Martin Puffler z kvinty a Petra Polnišerová z 1.A. Martin so slušným náskokom zvíťazil, Petra obsadila 15. miesto  a obaja sa stali úspešnými riešiteľmi.

      Martin si vyskúšal aj kategóriu B a v krajskom kole obsadil úžasné druhé miesto. V kategórii A nás rovnako ako minulý rok v krajskom kole reprezentovali Zuzka Palušová zo septimy a Daniel Uherek z oktávy. Dano skončil tretí a Zuzka zvíťazila a postúpila do celoslovenského kola. Tam bola úspešná, obsadila 11. miesto a bola pozvaná do širšieho výberu pre medzinárodné kolo, ktoré sa tento rok koná na Slovensku a v Čechách. Je to skvelý výsledok nielen pre našu školu, ale aj celý Banskobystrický kraj.

      Všetkým chemikom blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu.

     • Ekotopfilm

     • Vo štvrtok 3.5. si žiaci kvarty išli do ESC pozrieť niekoľko zaujímavých filmov s tematikou ochrany životného prostredia. Prinášame niekoľko postrehov z tohto podujatia:

      Iste nedá sa žiť bez toho, že by sme produkovali odpadky, ale môžeme sa snažiť ich vyprodukovať čo najmenej, napr. si nosiť do obchodu vlastnú tašku.

      Oslovil ma film, v ktorom bola Matka príroda znázornená ako žena, ktorá volá o pomoc. Veľmi mi prišlo ľúto, keď hovorila o tom, ako ju ničíme, využívame, znečisťujeme, kradneme.

      Ďalším ekologickým riešením je nakupovať potraviny alebo drogériu bez obalov. Už aj v BB máme obchod, kde si prinesiete vlastnú nádobu (väčšinou sklenú) a načapujete si toľko pracieho prostriedku alebo aviváže, koľko potrebujete.

      Ja som si zobral ponaučenie z toho, že je lepšie si kupovať menej vecí, ale kvalitnejších, ktoré dlhšie vydržia.

      Najviac ma zaujala snímka o neprebádaných zákutiach oceánu, o tom, koľko zaujímavých živočíchov žije na dne oceánov.

      Podľa mňa ľudia nerecyklujú hlavne preto, lebo si myslia, že ako jednotlivci nezmôžu nič, ale to je chyba. Ak bude takýchto jednotlivcov viac na svete, dokážu aj nemožné.

     • KGŠM blšák

     • Máš plné skrine vecí a hand made výrobkov ?  Prihlás sa do 31. mája na lucia.stecova@gmail.com,  zaplať prenájom 4€ za lavicu, a môžeš predávať.    Blšák  bude prebiehať vždy v pondelok alebo vo štvrtok  počas veľkej a obednej prestávky. Začíname v utorok 4. 6. a končíme  vo  štvrtok - 21. 6.  Topky, šperky, knihy, oblečko a iné hand made vecičky si označ cenovkou a dones ich do školy v piatok, 1. 6., do miestnosti P 103 - bývalá trieda 4. A.  Bližšie info u slečny kreatívnej Lucie alebo u p. Lamperovej.

     • Deň rodičov a detí

     • Milí rodičia a milí naši budúci i terajší primáni, sekundáni i terciáni. Srdečne Vás pozývame na Deň rodičov a detí, ktorý bude 9. júna na školskom dvore KGŠM. Začíname 8:30 sv. omšou v kaplnke, po ktorej Vás čakajú zaujímavé súťažné disciplíny, guláš, sladká torta i krátke divadielko. V prípade záujmu, nám potvrďte účasť na lucia.stecova@gmail.com  alebo cez návratku, ktorú dostali Vaše deti v škole. Prosíme Vás, aby ste nám svoju účasť potvrdili najneskôr do piatku, 1. júna 2018. Ďakujeme a tešíme sa na vás.

     • Exkurzia do Osvienčimu

     • „Národ, ktorý nepozná svoju históriu je odsúdený prežiť ju znovu.“

       

      Tento citát sa často používa s miestom, ktoré navštívila naša jarná dejepisná exkurzia. Prehliadka múzea holokaustu v bývalom koncentračnom (vyhladzovacom) tábore Osvienčim poskytla študentom predmaturitných ročníkov možnosť na vlastné oči vidieť miesto utrpenia tisícov ľudí. Silným zážitkom boli expozície, ktoré dokumentovali cestu od príchodu do koncentračného tábora až po moment vyhladzovania nevinných. Ako spomenula naša sprievodkyňa, po návšteve takéhoto miesta je v autobuse často ticho, pretože každý účastník je nútený zamyslieť sa nad tým, čo videl a snaží sa odpovedať si na otázku, ako by sa v situácii väzňov choval on sám.

      Bodku za exkurziou dala inšpiratívna návšteva mesta Krakov, kde sme si pozreli historické centrum – miesta, na ktorých žil i svätý pápež, Ján Pavol II.

     • Noc múzeí 2018

     • Ako každý rok – i tento sme sa vybrali na expedíciu po múzeách, ktoré sú tradične 19. mája otvorené dokorán pre širokú verejnosť. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavých informácií o našom meste, jeho baníckej minulosti, ale aj strašidelných predstavách našich predkov či o tom, ako sa vyrábajú čipky. Expedíciu sme ukončili prehliadkou Múzea SNP a sledovaním oscarového filmu Obchod na korze.

     • Od Akcie „K“ k Sviečkovej manifestácii

     • Dňa 19. apríla si tretiaci,  na našej škole, vypočuli prednášku na tému od Akcie „K“ k Sviečkovej manifestácii. Historickými témami a príbehmi rôznych osobností ich sprevádzal Mgr. František Neupauer, PhD., ktorý sa v súčasnosti venuje predovšetkým publikačnej a odbornej práci historika a pedagóga. Pán Neupauer pozval aj našich študentov, v rámci Občianskeho združenia Nenápadní hrdinovia, aby sa, vo svojom okolí, zapojili do hľadania inšpiratívnych osobností, ktoré nám svojimi postojmi prinavrátili slobodu.

      Ak by mal niekto  záujem, bližšie informácie nájde na stránke:  www.november89.eu alebo na facebooku: Nenápadní hrdinovia.

     • Noc v škole a noc čítania Biblie

     • Fotogaléria

      Z  20. na 21. apríla sme mali dve veľmi pekné akcie spojené v jednej. Pre našich primánov sme,  v spolupráci so študentmi kvinty a duchovnou sekciou, zorganizovali Noc v škole spojenú s nocou čítania Biblie. Bola to veľmi pekná akcia, kde sme spoločne zasadli k tzv. „Sederovej“, tradičnej, židovsko - veľkonočnej večeri, hrali sme zaujímavé hry, čítali Bibliu, konkrétne evanjelium podľa Marka, no a hľadali sme indície  a poklad, počas nočnej hry. Primáni mali bohatý program, kde sa mohli tvorivo zapojiť.

      Ďakujeme všetkým organizátorom, študentom z kvinty a p. Lišaníkovej s otcom Borisom,  za veľmi dobrú spoluprácu  a tešíme sa na ďalší rok.