• Spevácke úspechy vo frankofónnej súťaži

     • Spevácke úspechy vo frankofónnej súťaži - Obrázok 1To, že študenti nášho gymnázia sú šikovní v rôznych oblastiach, sa potvrdilo aj v súťaži Spievam po francúzsky 2017. V piatok 7.4.2017 sme sa zúčastnili krajského kola v Žiline, kde nás neodradila ani početná a vysoká konkurencia. Naše zastúpenie v každej kategórii  porota hodnotila veľmi pozitívne

      a takto to dopadlo: Gabriela Moravčíková a Viktória Jarábeková (15-17 rokov) sa umiestnili na 4. mieste, Mária Vavrúšová (18-28 rokov) obhájila 2.miesto a Tatiana Soláriková (do 14 rokov) sa prespievala až na 1. miesto.   Šikovným spevákom (a ich doprevádzajúcim hudobníkom!) srdečne gratulujeme a ďakujeme za krásnu reprezentáciu, sme na vás hrdí! Budeme držať palce v celoštátnom finále 2.6.2017 v Banskej Bystrici.

      Spevácke úspechy vo frankofónnej súťaži - Obrázok 2  Spevácke úspechy vo frankofónnej súťaži - Obrázok 3 

     • Pekné - historické umiestnenie

     • Pekné - historické umiestnenie - Obrázok 1V uplynulých dňoch sa nám podarilo získať pekné umiestnenia v dejepisných súťažiach. Najprv nás potešilo 3. miesto Miroslava Mandalíka z 1.B, ktorý so cťou obhájil svoj dejepisný projekt na krajskom kole dejepisnej olympiády.

      Na tento úspech nadviazalo družstvo našej školy, ktoré zvíťazilo v krajskom kole Česko-slovenskej dejepisnej súťaže a v konkurencii škôl nášho kraja si vybojovalo postup do celočeskoslovenského kola, ktoré sa bude konať na jeseň v Chebe. Víťazné družstvo tvorili: Miroslav Mandalík (1.B), Filip Vlček (1.A)   a Tomáš Slepčan (septima). GRATULUJEME!!!!

     • Svetový deň zdravia

     • Svetový deň zdravia - Obrázok 17. apríla je svetový deň zdravia a my sme si pre Vás pripravili súťaž o najzdravšiu desiatu. Pošli teda svoju fotku s najzdravšou desiatou do piatku 7. 4. a vyhraj zaujímavé ceny. :) Svoje fotky posielaj na:  lucia.stecova@gmail.com

     • Festival speváckych zborov

     • Fotogaléria

      23.-25. marca 2017 sa v Ružomberku uskutočnil FESTIVAL stredoškolských speváckych zborov: „Cantare choraliter". Zúčastnili sa ho aj naši speváci "Javorčatá", ktoré zažili spoločnú radosť zo spevu a hudby, kopec zábavy a získali nové zručnosti i skúsenosti v zborovom speve. Nadviazali tiež nové priateľstvá a povzbudenie na ceste umenia a krásy. Festival mal nesúťažný charakter a vyvrcholil programom vo Veľkej Dvorane Kultúrneho Domu Andreja Hlinku v piatok 24. marca o 18:00 hodine,

      kde naše Javorčatá hviezdili so svojimi piesňami. Javorčatá ďakujú za finančný príspevok rodičovskej rade a za možnosť zúčastniť sa festivalu, a samozrejme sa už tešia na jeho ďalšie pokračovanie.​

     • Frankofónny deň na KGŠM

     • Frankofónny deň na KGŠM - Obrázok 1V piatok 24.3.2017 v našej škole rozvoniavali dobroty! V spolupráci s Alliance Française v Banskej Bystrici sme už tradične zorganizovali gastronomický workshop. Francúzsky kuchár François Bouillet si pre nás pripravil typické menu, ktoré vzniklo pod šikovnými rukami žiakov našej školy a Gymnázia A. Sládkoviča.

      Varenie sme s Françoisovou pomocou hravo zvládli! Na záver nám k degustácii prišla zahrať štrasburgská kapela Ernest, takže o zážitky a príjemné chvíle nebola núdza. Ďakujeme za krásny deň a kopec nových skúseností a zážitkov... à bientôt!

      Frankofónny deň na KGŠM - Obrázok 2

     • Gratulujeme našim žiakom k úspechom na súťažiach!

     • Kováčova Bystrica a Pytagoriáda

      Vo štvrtok 30. marca 2017 sa konal 13. ročník umeleckej súťaže Kováčova Bystrica. Rovnako, ako minulé ročníky, aj tento bol pre nás veľmi úspešný. V kategórii vlastná tvorba získala Terézia Slašťanová druhé miesto a víťazkou sa stala Ema Balážiková, ktorá navyše získala aj cenu riaditeľky ICM. Odborná porota ocenila ich výnimočný tvorivý talent a originalitu tvorby. Gratulujeme!

       

      V kategórii P8 okresného kola Pytagoriády získal Ján Murin z tercie krásne 3. miesto. Ďakujeme mu za úspešnú reprezentáciu školy.

     • Okresné kolo biblickej olympiády

     • Okresné kolo biblickej olympiády - Obrázok 1V uplynulých dňoch (21. a 22. marca 2017) sa uskutočnilo okresné kolo Biblickej olympiády. Naša škola sa už tradične aktívne zúčastnila tejto hodnotovo-vedomostnej súťaže. V dvoch kategóriách súťažili základné s stredné školy dekanátu BB-Katedrála. Prvé miesto pre školu vybojovali naši mladší žiaci (Danka Macková, Martinka Kopálová a Saška Súlovcová), čím postúpili do krajského kola, ktoré sa uskutoční v apríli.

      Starší žiaci (Bea Hrabajová, Lukáš Piršč a Jakub Duda) vybojovali pre školu striebro. Všetkým súťažiacim ďakujeme za skvelú reprezentáciu školy a gratulujeme!

       

     • Úspech na národnom kole

     • Úspech na národnom kole - Obrázok 1Našim dvom študentkám, Žofii Kružliakovej a Veronike Vránskej, sa podarilo umiestniť na krásnom 3. mieste v národnom kole súťaže "...a Slovo bolo u Boha...", ktoré sa konalo 18. marca 2017 v Bratislave. Krásne nás reprezentoval aj žiak Mário Stolár. Súťaž bola vyvrcholením celoročných snáh a postupových kôl v prednese kresťanskej poézie a prózy, kde si našli svoje miesto tí najmenší i tí najstarší.

      Hodnotenie bolo profesionálne, keďže v porote sedeli odborníci na slovo vzatí. Každý účastník sa mohol s odbornou porotou po ukončení súťaže osobne stretnúť a konzultovať zistené nedostatky v prednese. Slávnostnému vyhláseniu výsledkov, ktoré sa konalo v Spojenej škole Sv. Rodiny v Bratislave, predchádzalo umelecké vystúpenie tanečnej skupiny ATAK, ktorá účastníkom ukázala vzorku z pripravovaného diela o bl. sestre Zdenke.

       

     • Marec - mesiac frankofónie

     • Marec - mesiac frankofónie - Obrázok 1Dňa 21.3.2017 sa naša škola opäť zúčastnila na kvíze KVIZKIDS organizovanom Alliance Française v rámci mesiaca frankofónie. Zmiešané tímy francuzštinárov z primy a sekundy perfektne reprezentovali všetkých nás a dve družstvá boli aj ocenené - získali sme krásne 1. a 4. miesto!

      Deti si vysúťažili praktické darčeky a poukazy na sladké palacinky či chutnú pizzu. Nezaháľali ani učitelia. Tím KGŠM v kvíze dospelých obhájil 2. miesto.  Všetkým zúčastneným ďakujeme a gratulujeme! :)

       

     • Oznam pre záujemcov o štúdium

     • Prihlášku podávajú záujemcovia o štúdium na základnej škole, kde momentálne študujú, prosíme však rodičov, aby vyplnili aj elektronickú prihlášku na stránkach školy - uľahčí nám to spracúvanie údajov a organizáciu prijímacích skúšok. Pre vyplnenie elektronickej prihlášky kliknite prosím na nasledovný odkaz: https://kgsm.edupage.org/register/?

     • Dobré výsledky žiakov KGŠM v testovaní čitateľskej gramotnosti

     • Správa o výsledkoch školskej inšpekcie, ktorej predmetom bolo testovanie kompetencií v oblasti čitateľskej gramotnosti u žiakov posledného ročníka gymnázií, dokazuje, že žiaci KGŠM dosahujú v porovnaní s ostatnými nadpriemerné výsledky. Svedčia o tom údaje v nasledovnej tabuľke:

      Hodnotiaca tabuľka zo správy štátnej školskej inšpekcie

      Procesy porozumenia

      škola

      kraj

      SR

      Vyhľadanie explicitných informácií

      79,43 %

      76,67 %

      77,40 %

      Vyhľadanie implicitných informácií

      72,87 %

      64,62 %

      67,58 %

      Integrácia a interpretácia myšlienok

      62,28 %

      56,45 %

      60,99 %

     • Študovať na KGŠM sa oplatí!

     • Centrum vedecko-technických informácií SR zverejnilo aktuálne štatistické výsledky týkajúce sa nezamestnanosti absolventov stredných škôl v Banskobystrickom kraji. Podľa poslednej štatistiky zo septembra 2016 sme spomedzi všetkých bystrických gymnázií dosiahli najlepšie výsledky - t. j. najnižšiu mieru nezamestnaných absolventov. V rámci všetkých stredných škôl v kraji sme sa umiestnili na 4. mieste. V priloženom súbore si môžete pozrieť presné údaje.

      nezamestnanost_absolventov.xlsx

     • Sústredenie školského zboru

     • Fotogaléria

      Cez víkend 24. - 26. februára sa na našej škole konalo sústredenie nášho školského zboru   "Javorčatá". Zboristi sa spoločne  učili nové piesne, zoznamovali sa, varili si, zabávali sa a jednoducho mali krásny spoločný čas. Za celé sústredenie ďakujú škole a vedeniu za poskytnuté priestory i rodičom za finančný príspevok  na občerstvenie i stravu.​

    • Pôstna krabička alebo Ako byť darom pre druhého
     • Pôstna krabička alebo Ako byť darom pre druhého

     • Viete, čo si môžete kúpiť za 50 centov? Dnes už máločo. No Vašich 50 centov, za ktoré by ste si kúpili nejakú drobnosť, zabezpečí pre jedno dieťa v subsaharskej Afrike jedlo na celý deň! A jedno euro postačí na kompexnú sociálnu a zdravotnú starostlivosť. 
      Aj tento rok pôst volá po dobrých skutkoch, a preto sa aj tento rok zapájame do projektu Slovenskej katolíckej charity Pôstna krabička pre Afriku. Poslaním zbierky je pomôcť deťom v chudobných častiach Afriky. Z aktuálnej zbierky plánuje Charita podporiť projekt centra pre deti v predškolskom veku v meste Kibeho na juhu Rwandy. Z výťažku zbierky sa tiež podporia projekty v chudobnej Ugande, kde sa Cirkev stará o siroty choré na AIDS.
      Celá akcia sa dá podporiť aj formou darcovskej SMS, alebo aj modlitbou. Všetky info nájdete na www.charita.sk.
      V našej škole bude Pôstna krabička vo vstupnej hale školy pod pozorným okom p. vrátničky. Všetkým, ktorí si otvoria srdce a prejavia milosrdenstvo, v mene obdarovaných ĎAKUJEME.
       
      Myšlienka na povzbudenie od Sv. Otca Františka: "Pôstne obdobie je najvhodnejším časom, aby sme otvorili dvere každému núdznemu a spoznali v ňom alebo v nej Kristovu tvár."
     • 2% z daní

     • Vážení  rodičia a priatelia školy!

      Ako každý rok, opäť prichádza čas, kedy je potrebné sa rozhodnúť, komu darovať 2% z Vašich daní.

      Boli by sme radi, ak by ste sa tento rok rozhodli podporiť Občianske združenie Spoločenstvo rodičov a priateľov KGŠM a prispieť tak k tomu, aby VAŠA škola bola krajšia, modernejšia a kvalitnejšia pre NAŠE deti.

      Vaše 2 % pre nás znamenajú prejavenie dôvery a podporu v rozvíjaní našich aktivít v prospech Vašich detí. Finančné prostriedky použijeme na:

      • skvalitnenie výchovno-vzdelávacieho procesu na škole
      • skvalitnenie vybavenia školy a zakúpenie učebných pomôcok

      Ak sa rozhodnete darovať nám 2% zo svojich daní z príjmu, nižšie nájdete stručný návod, ako postupovať:

      Údaje potrebné na poukázanie 2%:

      Obchodné meno (Názov):        Spoločenstvo rodičov a priateľov KGŠM
      Právna forma:                         Občianske združenie
      IČO/SID:                                   37958721
      Sídlo:                                       97401 Banská Bystrica, Hurbanova 9

       

      Ďalšie potrebné informácie k postupu darovania 2% daní:

      http://rozhodni.sk/poukazatel/ako-mam-poukazat-2-z-dane/

      Tlačivo s vyplnenými údajmi spoločenstva nájdete na webovej stránke školy a otvorí sa Vám po kliknutí ne tento odkaz.

      KGSM_-_Vyhlasenie_2__DANE.pdf

      Potvrdenie_o_zaplateni_dane_z_prijmov-2016_2017.doc

       

      Dôležité termíny:

      Ak fyzická osoba oznámi daňovému úradu predĺženie termínu na podanie daňového priznania, tak 2% poukazuje v tomto predĺženom termíne!

      31.03.2017 – posledný termín na podanie daňového priznania pre právnické osoby – v rámci DP sa poukazujú aj 2% z dane –POZOR! ak chce právnická osoba poukázať 2% z dane, termín na podanie daňového priznania je zároveň aj posledným termínom na darovanie financií vo výške 0,5%Ak právnická osoba nedaruje 0,5%, tak v roku 2017 môže poukázať iba 1,0% z dane.

      Ak právnická osoba oznámi daňovému úradu predĺženie termínu na podanie daňového priznania, tak “2%” poukazuje v tomto predĺženom termíne!

      Pokiaľ má právnická osoba hospodársky rok odlišný od kalendárneho roka, podáva daňové priznanie a poukazuje 2% v termíne na podanie daňového priznania.

      30.4.2017 – posledný termín pre zamestnancov na podanie Vyhlásenia o poukázaní 2% z dane (spolu s Potvrdením o zaplatení dane – tlačivo je tiež na webstránke školy)

      Ďalšie tlačivá nájdete tu: http://rozhodni.sk/poukazatel/tlaciva-na-poukazanie-2-z-dane/

      Ďakujeme za každý príspevok.

       

      Spoločenstvo rodičov a priateľov KGŠM

     • Expedícia taliančinárov

     • Expedícia taliančinárov - Obrázok 1Fotogaléria

      Na prelome januára a februára sa skupina nadšencov taliančiny opäť pokúsila zdolať "štít" menom Rím. Tentokrát už v dvojnásobnej zostave, bolo nás 16. Na jazykovú exkurziu sme sa vybrali 31. januára a vo Večnom meste a jeho okolí sme pobudli do soboty 4. februára. Okrem tradičných, takpovediac povinných cieľov, ktoré toto mesto ponúka, sme obohatili tohtoročnú exkurziu napr. o výlet k moru do Lido Ostia, či známeho letného pápežského sídla Castel Gandolfo.

      Zaujímavá bola tiež naša návšteva Vatikánskeho rozhlasu či Saleziánskej univerzity, kde nás sprevádzali veľmi priateľskí profesori tejto pápežskej univerzity. Veľmi obohacujúcou bola aj návšteva Generálneho domu Congregatio Iesu, kde dlhé roky pracovala aj naša sr. Eva. Nezabudnuteľnými budú aj naše zážitky zo stredajšej audiencie so Svätým Otcom či prechádzka po Vatikánskych záhradách, kam sa len tak každý smrteľník nedostane. No jedným z najfantastickejších momentov bol vlastne ten, ktorý sme v pláne našej cesty vlastne nemali. Môže zato krátke stretnutie s kňazom našej diecézy, ktorý vo Vatikáne pracuje blízko Sv. Otca. Ten nám ponúkol lísky na sv.omšu s pápežom na Hromnice. Spomienka na tieto chvíle sa určite veľmi dlho zachová v našich srdciach. Vďaka patrí sr. Eve, že to všetko "spískala", rodičom, že nás pustili a pustili aj peniaze z účtu a tiež rodičovskej rade za podporu tohto projektu. Veríme, že aj prostredníctvom niekoľkých fotografií vás inšpirujeme k návšteve Večného mesta.

    • Školský ples - fotogaléria
     • Školský ples - fotogaléria

     • 11. februára sa,  v našej školskej jedálni, konal ďalší ročník plesu KGŠM. Organizátori zaujali krásnou výzdobou i zaujímavou a pestrou tombolou. Všetci zúčastnení sa zabávali až do 4 hodiny ráno. Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii a spolupracovali s centrom voľného času na škole. Ďakujeme všetkým sponzorom za úžasné ceny, pekárom a pekárkam za  veľmi chutné koláčiky i rodičom za poskytnutý finančný príspevok.  Veríme, že Vás plesové fotky potešia a že prilákajú aj ďalších plesajúcich na budúci rok. ​

     • Vive le français!

     • Nový polrok nám so sebou priniesol príjemné spestrenie. Je ním francúzska lektorka Chloé Esprit, ktorá k nám prišla z univerzity v Rennes. Vďaka svojej pedagogickej stáži sa dostala do Banskej Bystrice a my sme veľmi radi, že môže učiť aj našich študentov. Okrem pravidelných vyučovacích hodín sa s Chloé (a inými Francúzmi) budeme mať možnosť stretnúť a stráviť spoločné chvíle aj počas pripravovaných mimoškolských aktivít. Chloé a našim študentom prajeme veľa príjemných spoločne prežitých chvíľ! smiley

      Vive le français! - Obrázok 1                         Vive le français! - Obrázok 2

     • Internátne fašiangy

     • Internátne fašiangy - Obrázok 1Súčasťou našej školy je aj internát, kde si pokojne nažíva zhruba 50 študentov našej školy. Počas fašiangov nelenili a na podnet pani vychovávateliek (a vlastne vďaka nim) usporiadali palacinkovicu a šiškovicu. Palacinkovica sa konala na hornom internáte v podkroví a šiškovica na chlapčenskom internáte. Okolo 120 palaciniek padlo za obeť hladným internatiskám a o niečo menej šišiek zas chlapcom. Všetko to bolo fantastické, preto "repete" by sa do popolcovej stredy snáď stihlo :-)

     • Rektor BISLA na KGŠM

     • Rektor BISLA na KGŠM - Obrázok 1V piatok 10. februára k nám zavítal pán rektor Bratislavskej medzinárodnej školy liberálnych štúdií Samuel Abrahám, PhD. Našim maturantom priblížil štúdium na tejto malej vysokej škole, ktorá je zatiaľ jediná svojho druhu na Slovensku, a ktorá pri štúdiu politológie, medzinárodných vzťahoch, filozofie a sociológie kladie dôraz na štúdium kritickým myslením v malých skupinkách. Ponúka aj možnosť semestrálneho štúdia v zahraničí, napr. USA, Japonsku, Holandsku či Rusku.