• Ples KGŠM

     • V Jedálni UMB na Tajovského 40  sa aj tento rok, 29. januára,  zabávalo 130 účastníkov plesu z radov rodičov, učiteľov, študentov i priateľov našej školy. Krásne róby a obleky, super hudba v podaní hudobnej kapely "PohodaLive", fajnová večera a super tombola, to všetko sa dalo zažiť na tohtoročnom školskom plese. Každý si našiel to svoje a všetci sme sa veľmi dobre bavili až do rána. Ďakujeme všetkým sponzorom ako aj  organizátorom  a tešíme sa  na Vás opäť o rok.

     • Expedícia do Večného mesta

     • Po nesmelom pláne pošepkanom sr. Eve na začiatku šk. roka ísť do Ríma počas Jubilejného roka milosrdenstva, sa plán - či skôr sen - stal skutočnosťou. V dňoch 26.-30. januára sa zobrala neveľká skupinka taliančinárov na púť i exkurziu do Ríma. Naša cesta mala dva ciele: Prvým bolo viac spoznať taliansku kultúru, jazyk, zvyky a trochu aj pokonverzovať v tomto cudzom jazyku.

      Druhým bolo duchovné dedičstvo tohto mesta, aktuálne spojené so slávením Roka milosrdenstva a prechodom cez tzv. Sväté brány v štyroch pápežských bazilikách. To všetko bolo navzájom prepojené tak nádherne, že J.A. Komenský by mal z tohto učenia určite radosť, keďže táto 5-dňová škola bola krásnou hrou. Navštívili sme mnohé pamiatky spojené s históriu starovekého Ríma i Cirkvi, zažili atmosféru audiencie so Sv. Otcom Františkom, navštívili aj pápežskú saleziánsku univerzitu, ktorou nás previedol jeden z jej profesorov, ochutnali pravú taliansku pizzu i cappuccino a mnohé iné. Nohy boli síce ubolené, ale srdcia zas tak naplnené, že sa nám ani odísť nechcelo. Okrem túžby ešte sa raz sem vrátiť, bolo vo vzduchu cítiť aj jedno veľké predsavzatie: "Odteraz sa budem ešte viac učiť taliančinu!" No povedzte, môže znieť niečo lahodnejšie uchu učiteľa ako toto?... :-)

     • Ples KGŠM

     • V piatok, 29. 1., sa tešíme na všetkých plesajúcich  v jedálni UMB na Tajovského 40. 

     • KGŠM na ekumenickom stretnutí

     • Už tradične sa týždeň od 18.- 25. januára slávi ako Týždeň modlitieb za jednodu kresťanov. KGŠM sa tento rok pripojilo k spoločným modlitbám, ktoré si pripravili žiaci základnej cirkevnej školy a evanjelického lýcea. Vo štvrtok 21.1. v Kostole Sv. kríža našu školu zastupovala trieda tercia, v piatok 22.1. v Evanjelickom kostole a.v. zas trieda 1.A. Po celom Slovensku sa v tento týždeň konalo viacerých podobných stretnutí.
      Termín konania Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov dni navrhol už v roku 1908 Paul Wattson tak, aby modlitby prebiehali v dňoch medzi sviatkami Katedry sv. Petra (dnes sa slávi už v inom čase) a sviatkom Obrátenia sv. Pavla, čo im dodalo symbolický význam. Modlitby sa konajú vždy s iným mottom a každý rok ich pripravuje iná krajina. Tohtoročné podklady pre ekumenické stretnutia pripravili kresťania rôznych vierovyznaní z Lotyšska.
     • Náš študent Miroslav Pavlák ide na mládežnícku olympiádu a svetový šampionát!

     • (článok je prevzatý z www.starsforstars.eu )

      Najnovší člen projektu STARS for STARS Miroslav Pavlák potvrdil svoje kvality a na pretekoch v Osrblí sa kvalifikoval na najbližšie dva vrcholy biatlonovej sezóny kadetov.

      Miro Pavlák sa v Osrblí zúčastnil troch pretekov, najprv dvoch rýchlostných (piatok, sobota) a v nedeľu aj pretekov s hromadným štartom. „V piatok som bol druhý, v sobotu som vyhral a v nedeľu som skončil tretí. Môžem ísť aj na majstrovstvá sveta, aj na olympiádu mládeže do Lillehammeru. Veľmi sa teším,“ povedal v prvej reakcii Pavlák pre www.starsforstars.eu.

      „Cítil som sa veľmi dobre, streľbu som mal celkom dobrú. V sobotu som trafil všetko, deň predtým som netrafil dva terče. V nedeľu som minul štyri. Prvé dva dni som sa po bežeckej stránke cítil veľmi dobre, lebo sneh bol veľmi podobný, rýchlejší. V nedeľu už pršalo. Zo snehu bola kaša, brzdilo ma to dosť, bolo to náročnejšie,“ pokračoval talentovaný biatlonista.

      Kým sa bude konať svetový šampionát, Pavlák absolvuje s reprezentačným tímom sústredenie asi v rakúskom Obertilliachu. Odtiaľ pôjdu rovno do Rumunska na šampionát, kde kadetov bude viesť reprezentačný tréner Milan Gašperčík.

      MS juniorov a kadetov sa konajú od 25. januára do 2. februára 2016 v rumunskom stredisku Cheile Gradistei. Ďalším vrcholným podujatím sú II. zimné olympijské hry mládeže, ktoré sa začínajú 12. februára 2016 a potrvajú do 21. februára v nórskom Lillehammeri.

       

      (ilustr. foto Milan Hutera)

       

      Mirko, srdečne blahoželáme a sme na Teba hrdí! Tvoja 3.A i celá škola

     • Výberové konanie na lyžiarsky výcvik

     • Riaditeľka Katolíckeho gymnázia Štefana Moysesa v Banskej Bystrici vyhlasuje výberové konanie na ubytovanie pre 5 – dňový / 4 noci / výcvik s týmito podmienkami :

       

      lyžiarsky svah vhodný pre začiatočníkov aj pokročilých s umelým zasnežovaním / garancia snehu /

      ubytovanie pre 24 osôb

      spoločenská miestnosť s dataprojektorom

      Strava – plná penzia

      termín : 7.3. – 11.3.2016

       

      Cenové návrhy na LVK zasieľať na kgsm @ kgsm.sk

     • Výberové konanie na lyžiarsky výcvik

     • Riaditeľka Katolíckeho gymnázia Štefana Moysesa v Banskej Bystrici vyhlasuje výberové konanie na ubytovanie pre 5 – dňový / 4 noci / výcvik s týmito podmienkami :

       

      lyžiarsky svah vhodný pre začiatočníkov aj pokročilých s umelým zasnežovaním / garancia snehu /

      ubytovanie pre 59 osôb

      spoločenská miestnosť s dataprojektorom

      Strava – plná penzia

      termín : 22.2. – 26.2.2016

       

      Cenové návrhy na LVK zasieľať na kgsm kgsm.sk

     • Letmý pohľad späť

     • Len pomaly si zvykáme písať dátumy so správnym koncovým číslom nového roka. Pretože máme tú "dvetisícpätnástku" akosi v ruke, vrátime sa k nej pohľadom na aktivity, ktoré sprevádzali posledný mesiac starého roka. 
      December je už obvykle preplnený najrôznejšími aktivitami, na ktoré je s odstupom času ťažko pamätať. Aký by to bol december bez Mikuláša. Ten prišiel do školy v 48-hodinovom predstihu. No potom si návštevu zopakoval a prišiel aj medzi deti našich zamestnancov. Okrem tejto návštevy prišiel medzi nás aj o. biskup Marián, ktorý mal s maturantami besedu. Medzi maturantov však zavítal aj rektor jednej medzinárodnej vysokej školy (BISLA), doc. Samuel Abrahám. Okrem učenia sa v škole samozrejme aj súťažilo, a to tak vo vedomostiach (rôzne olympiády), ako aj v športe. Bojovalo sa totiž o majstra školy vo volejbale, ale aj vo futsale. 
      K predvianočnej nálade prispela aj exkurzia študentov do Viedne, alebo poznávacia exkurzia druhákov do Bratislavy na výstavu Titanic. 
      Na Vianoce sme sa chceli pripraviť aj duchovne, a tak sa opať zopakovalo krásne duchovné spoločenstvo pri rorátnych sv. omšiach, alebo obľúbenej adventnej pobožnosti "Prístrešie sv. rodine", ktorá sa počas deviatich večerov konala na oboch internátoch. No a samozrejme, aká by to bola príprava bez vianočnej sv. spovede?
      Pekným zážitkom bol aj hokejový zápas medzi učiteľmi a žiakmi na štadióne v Banskej Bystrici. Zvíťazili učitelia, no študenti ohlasili, že čoskoro sa to zmení.
      Žilo to aj na internáte, kde mali ubytovaní študenti svoju tradičnú akadémiu spojenú s predvianočnou kapustnicou, ktorú pre nich pripravili p. vychovávateľky.
      V škole sa uskutočnila aj zbierka na podporu rodinky, ktorej pred sviatkami vyhorel v Sásovej byt. Za jeden deň sa vyzbieralo vyše 260 eur.
      No vyvrcholením adventu bola predvianočná akadémia, ktorá bola opäť nádherná, s kreatívnymi vystúpeniami a scénkami niekoľkých tried. Porota medzi nimi našla výhercu (3.A), ktorá vyhrala pobyt na Španej Doline počas jedného vyučovacieho dňa. Počas akadémie bolo vyhodnotenie súťaže, do ktorej sa zapojila väčšina tried. Išlo o vianočné vyzdobenie tried. 
      Svoje predvianočné posedenie mali tradične aj samotní učitelia, a to v prítomnosti rodičovskej rady a generálneho vikára našej diecézy. Poslednou akciou v končiacom sa roku bol basketbalový exhibičný zápas medzi absolventami školy a terajšími žiakmi. Aj keď tento - v poradí tretí - ročník vyhrali absolventi, výkonostný rozdiel medzi nimi a súčasnými žiakmi sa každý rok zmenšuje.
      Tak tu by mohla byť bodka, ale nebude, pretože všetko pokračuje s Božou pomocou ďalej. PF 2016!
     • Školský ples

     • POZOR!!!! PLES V OHROZENÍ!!! LÍSTKY V PREDAJI LEN DO 22. JANUÁRA 2016!! V PRÍPADE NÍZKEHO POČTU PREDANÝCH LÍSTKOV, PLES NEBUDE!!!

      Srdečne Vás pozývame na náš školský ples, ktorý sa uskutoční  29. januára 2016 v Jedálni UMB,  na Tajovského 40 o 19:00. Pozor! Akcia ! Do 23. 1. platí suma 15 Eur pre všetkých. Tešíme sa na Vás, a už vopred ďakujeme za Vaše ceny do tomboly. Organizačný tím. 

     • Basketbalová exhibícia

     • Po roku (v pondelok 21.12.) sa opäť stretli súčasní žiaci a absolventi KGŠM vo vzájomnom exhibičnom basketbalovom zápase. Aj tento rok boli o kúsok lepší absolventi, meranie síl skončilo vítazstvom absolventov 52: 48. Ukázalo sa však, že náš školský výber má veľkú perspektívu a každým rokom sa výkonostný rozdiel zmenšuje. I tak však išlo predovšetkým o radosť z hry a zaspomínanie na úspešnú éru basketbalu na KGŠM. Všetci sa už teraz tešíme na budúci 4. ročník tohto vydareného podujatia.

    • Hokejový zápas alebo fantázia v pohybe
     • Hokejový zápas alebo fantázia v pohybe

     • V piatok večer (11.12.2015) sa na hokejovom štadióne v Banskej Bystrici uskutočnil historicky prvý hokejový zápas medzi študentmi a učiteľmi KGŠM. Učitelia prijali výzvu študentov a spravili dobre, lebo zápas skončil v ich prospech  výsledkom 8:5. Víťazstvo sa nerodilo ľahko, veď viacerí páni hrali hokej naposledy v čase, keď väčšina ich súperov ešte ani nebola na svete. S podobnými problémami ale zápasili aj niektorí žiaci. Výsledok však nebol dôležitý.

      Cieľom boli šport a zábava. Aj preto sa celý zápas niesol v priateľskej atmosfére bez tvrdosti, zákernosti a faulov. Pády sa samozrejme objavili, boli však spôsobené korčuliarskym (ne-)umením. Na záver sa všetci zhodli, že si to musíme zopakovať. Veľká vďaka patrí Martinovi Pavlákovi za organizáciu a všetkým zúčastneným za ochotu riskovať vlastné zdravie. Veríme, že to nebolo poslednýkrát a že každým ďalším zápasom bude  stúpať kvalita aj divácka kulisa.

     • Mikuláš v škole

     • Svätý Mikuláš sa aj tento rok zatúlal do našej školičky. Vlastne nezatúlal. Ak si odmyslíme tie ťaháky, pár odpisovaní, neskorých príchodov a zabudnutých úloh, tak sme si hádam aj čosi zaslúžili. No pravda je, že musíme toho ešte veľa doháňať. Mikuláš bol taký milý, že k nám prišiel rovno dvakrát. Raz v piatok 4. decembra, kedy obišiel všetky triedy, zamestnancov, pani kuchárky, ba aj o. biskupa Mariána Chovanca, ktorý bol práve na besede s maturantami (obr.).

      Druhýkrát prišiel v pondelok 7. decembra, kedy ho privítali deťúrenca našich zamestnancov. A hoci ich bolo pre choroby tento rok o dosť menej, pripravené básničky a pesničky svätého Mikuláša ani tento rok neminuli. Okrem posedenia s Mikulášom si detičky s pomocou animátoriek nášho gymnázia urobili aj zaujímavého snehuliaka z ponožiek, či si zatancovali a zahrali sa. Tak snáď budeme lepší, aby sme aj o rok privítali vzácneho hosťa.