• Ako sme projektovali v Poľsku

     • Fotogaléria

      V rámci nášho projektu „Roll the dice“ sme tentokrát návštívili  Poľsko a konkrétne „Gimnazjum v Brzezinach“. Videli sme najstaršie historické mesto Kalisz, kde sme sa plavili loďkou, boli v skanzene a zdolali okolo sto schodov na vyhliadkovú vežu. V meste  Uniejów sme navštívili farmu, zámok a termálne kúpele.

      V škole nás zaujali rôzne vyučovacie hodiny ako matematika, ruština a zdravá výživa, a páčila sa nám aj výzdoba tried v podaní všetkých zúčastnených krajín. Vyvrcholenie prišlo v posledný deň mobility, kde nás čakal nádherný spoločenský program, v rámci ktorého sa prezentovala každá krajina  kúskom svojej kultúry. Naše dievčatá zaujali ľudovým  tancom i piesňami. Po celý čas výmeny sme sa cítili  ako doma. Poliaci boli veľmi pohostinní, priateľskí a ústretoví a starali sa aj o dobrú zábavu  a príjemný priebeh. O to viac bolo lúčenie veľmi ťažké. Veru,  kde -  tu,  vyhŕkla aj malá slzička. V projekte to bola posledná výmena, no my veríme, že sa nevidíme naposledy, pretože  v budúcnosti by sme chceli aj naďalej spolupracovať. Ak chcete s nami zdieľať naše spomienky na poľskú výmenu, pozrite si  fotogalériu.

     • Deň rodičov a detí

     • Sobota 4. júna bola pekným dňom. Nielen preto, že bola sobota, ale zvlášť preto, lebo tento deň sa stretlo veľa rodiniek z našej školy a mohli sme spolu prežívať Deň rodičov a detí KGŠM. Začali sme sv. omšou, potom boli v areáli školského dvora pripravené rôzne zábavné aktivity a súťaže.

      Zároveň sa všade naokolo šírila príjemná vôňa pripravovaného guláša. Vyvrcholením programu bolo divadlo umeleckej šermiarskej skupiny Budzogáň O zlatom kalichu. Spolu s gulášom bola rozdelená i torta, ktorá doplnila naše stratené kalórie. Ak si chcete pripomenúť tento deň, stačí si kliknúť na našu fotogalériu.

     • Opäť sme v chemickej olympiáde v Banskej Bystrici najlepší

     • vysledkova_listina_CHE_olympiady_2016.pdf

      19. mája sa na Gymnáziu Andreja Sládkoviča uskutočnilo krajské kolo chemickej olympiády kategórie C (1. ročník a kvinta). Na úžasnom 2. mieste sa umiestnila Zuzana Palušová, Adam Belko a Terézia Kmiťová boli úspešní riešitelia. V konkurencii banskobystrických gymnázií sme obstáli najlepšie.

      Domáce a školské kolo riešil okrem nich aj Adam Zemko, ktorého od postupu do krajského kola delilo 0,5 boda. Veľmi nás teší, že naši študenti majú popri svojich školských a mimoškolských povinnostiach čas a chuť venovať sa takej krásnej aj keď náročnej vede, akou je chémia.

     • Guláš MADE IN INTERNÁT

     •  
      Bol to pekný večer. Vlastne celé štvrtkové poobedie sa na nič v okolí internátu nedalo sústrediť, lebo všade rozvoniaval pripravovaný kotlíkový guláš. Malo to len jednu chybičku: celá akcia bola vlastne rozlúčkou najstarších internatistov s ostatnou "posádkou". A tak sme na slzičky zabudli pri papaní vydareného guláša, ktorý poctivo dlhé hodiny varili práve maturanti. Okrem toho nám zanechali aj svoje milé tablo, aby sme na nich nezabudli. A keďže atmosféra pri ohni bola viac než priaznivá na všetky druhy vybláznenia sa, vydarený večer ukončila už len obľúbená činnosť všetkých študentov - spánok :-)
      Pozri fotogalériu :-)
     • Exkurzia do Bratislavy

     • Fotogaléria

      V piatok, 6. mája, vybrali sa triedy sekunda a tercia na exkurziu do Bratislavy.  Cieľom bolo navštíviť významné miesta  spojené s históriou národa. Najprv študentov čakala exkurzia v Národnej rade Slovenskej republiky. Veľa videli, veľa sa dozvedeli, dokonca stretli aj  naozajstného poslanca, ktorý sa nevyhol ich otázkam. Potom nasledovala blesková prehliadka Bratislavského hradu a návšteva Devína, kde obe triedy dostali výklad o tom, ako hrad nad Dunajom a Moravou zasiahol do dejín Slovákov.
       

     • RETRO PÁRTY

     • Pozývame Vás na Retro párty, ktorá bude 27. mája o 19:00 v našej školskej jedálni. Vstupenkou je vaše retro oblečenie a 5 Euro. POZOR!!! Lístky sa dajú zakúpiť do 20. mája, takže čím skôr si kúp lístok u slečny kreatívnej alebo u Silvii Vaníkovej. Tešíme sa na Vás!

     • Javorčatá na medzinárodnej prehliadke v Košiciach

     • Fotogaléria

      Náš školský zbor: „Javorčatá“ reprezentoval, aj tento rok, našu školu na Medzinárodnej prehliadke záujmovej umeleckej činnosti cirkevných škôl v Košiciach. Od stredy do piatku zažili mladí neopakovateľné zážitky z rôznych speváckych, tanečných i divadelných predstavení, v podaní ostatných zúčastnených škôl. V Košiciach bola skvelá atmosféra, vznikali nové priateľstvá a všetci si odniesli kopec zážitkov z hier a spoločných výletov.

      Na prehliadke nechýbala ani porota, zložená zo známych hercov, tanečníkov i hudobníkov, ktorá na záver vybrala tie najlepšie vystúpenia na štvrtkový galavečer a ocenila tých najtvorivejších. Z našej školy bola ocenená študentka Majka Vavrušová za vlastnú hudbu a spev pri svojej piesni. Naše poďakovanie patrí hlavným organizátorom, a to Katolíckej strednej pedagogickej škole sv. Cyrila a Metoda v Košiciach, a samozrejme vedeniu našej školy ako aj rodičovskej rade a sponzorom, vďaka, ktorým sa náš školský zbor mohol tohto projektu zúčastniť.

      Ďakujeme a tešíme sa na ďalší ročník prehliadky.

     • Úspech Silvie Vaníkovej na celoštátnom kole olympiády vo francúzskom jazyku!

     • 27. apríla sa v Bratislave konalo celoštátne kolo olympiády vo FRJ, na ktorom nielen našu školu, ale celý náš kraj reprezentovala Silvia Vaníková (sexta). Medzi najlepšími z najlepších získala bronzovú medailu. Ďakujeme jej za reprezentáciu školy a gratulujeme k umiestneniu na stupňoch víťazov!

     • Úspech tímu KGŠM na súťaži Mladý Európan!

     • 20. apríla nás na súťaži o Európskej únii, ktorej sa zúčastnilo 15 stredoškolských družstiev, reprezentovali žiačky sexty - Silvia Baranková, Mária Mojšová a Petra Saksová. Podarilo sa im získať krásne 2. miesto. Gratulujeme!

     • Do KGŠM putuje putovný pohár!

     •  
      Po prvýkrát v histórii našej školy naši miništranti vybojovali 1. miesto v Diecéznom miništrantskom futbalovom turnaji v badínskej športovej hale. Ten tohtoročný bol akoby v znamení deviatky: deviaty bol samotný ročník súťaže. Turnaja sa zúčastnilo 9 družstiev vrátane bohoslovcov Kňazského seminára, ktorí to všetko organizovali. A deviati tvorili aj naše mužstvo: bratia Palušovci, Martin Širáň, Michal Zeman, Ľudovít Bartko, Matej Košík, Peter Synak a dvaja minuloroční maturanti Martin Ťažký a Juraj Petrisko. Vo finále sa ocitli so samotnými bohoslovcami, ktorých zdolali 2:0. Naši miništranti sa každoročne zúčastňujú tohto podujatia, no doteraz sa najlepšie umiestnili minulý rok, keď boli druhí. 
      Radosť z víťazstva, ktorá prekvapila samotných hráčov, bola o to väčšia, že ešte pred pár dňami sme pre nedostatok hráčov museli odvolať našu účasť, no napokon sme vytvorili bojaschopné mužstvo. Zároveň sme boli najmladším družstvom zo všetkých, ktoré sa turnaja tento rok zúčastnili. Atmosféru zápasu i vychutnanie víťazstva si môžete pozrieť vo fotogalérii. Putovný pohár bude v našej škole celý rok až do konania ďalšieho - jubilejného - ročníka turnaja. NO zahliadnuť ho budete môcť aj na sv. omši v stredu 20.apríla. Srdečne pozývame!
     • NAŠE OCENENIA

     • Na celoslovenskom kole súťaže „A slovo bolo u Boha“, ktoré sa konalo v Bratislave,  získala  3. miesto naša Žofka Kružliaková.

      Naša Ema Balážiková získala za vlastnú tvorbu,  na krajskej súťaži „Kováčová Bystrica“,  cenu absolútneho víťaza.

      Na krajskom kole „Jazykový kvet“, v Banskej Bystrici, získala 1. miesto trieda tercia s nemeckým divadlom: „Geisel“, ktorého autorom je náš študent Vojtech Hóhn a 2. miesto získala trieda sekunda s nemeckým divadlom „Salz“. Barbora Jelínková získala 1. miesto svojou recitáciou v talianskom jazyku a Ivana Čunderlíková získala 2. miesto za recitáciu v nemeckom jazyku.

      Na krajskom kole olympiády  v  nemeckom jazyku získal Vojtech Hóhn 2. miesto.

      Na krajskom kole v súťaži „Spievame po francúzsky“, ktoré sa konalo v Žiline, získali naše študentky Tatiana Soláriková 2. miestoMária Vavrušová  s  Líviou Solárikovou  5. miesto.  

      Náš tím, zložený z trojice Zuzka Petrášová, Adam Štuller a Ondrej Jedinák, sa stal víťazom krajského kola Dejepisnej súťaže gymnázií Slovenskej republiky a vybojoval si postup do nadnárodného finále 25. ročníka súťaže gymnázií Českej a Slovenskej republiky v Chebe.

      Na krajskom (diecéznom) kole Biblickej olympiády v Badíne  získali naši študenti Katka Mečiarová, Betka Širáňová a Veronika Voleková 5. miesto v kateg. mladších  a  Marek Hrabaj, Adam Štuller a Beáta Hrabajová  2. miesto v kategórii starších.

     • ČO SME ZAŽILI

     • 1.– 3. apríla mal náš školský zbor „Javorčatá“  zborové sústredenie

      5. – 7. apríla sme mali na škole tri nevšedné dni, a to deň elegancie, folklórny a ružový deň. Kreatívne nápady našich študentov a dokonca aj učiteľov si môžete pozrieť v galérii fotiek.

      7. apríla bol deň kresťanských učiteľov. Spoločne sme ho oslávili už v stredu 6. apríla slávnostnou sv. omšou a večerným kinom pre učiteľov. Študentom ďakujeme za pekné kvetinky a výborné muffinky.

      6. apríla v poobedňajších hodinách oslávili naše počatiny malým občerstvením a sledovaním filmu „October baby“.    

      Vo štvrtok 7. apríla mali naši študenti internátu veselicu.

      Počas víkendu, 8. a 9. apríla, sa niektorí naši študenti zúčastnili Godzone konferencii v športovej hale na Štiavničkách, kde sa mohli spolu modliť a chváliť Pána, ako aj duchovne načerpať energiu do novej evanjelizácie.