• Spevácke úspechy

     • V piatok 2.6.2017 naše speváčky opäť ukázali svoj talent v obľúbenej súťaži Spievam po francúzsky. Z regionálneho kola v Žiline sa prespievali do národného finále organizovaného aj  Alliance française tu v Banskej Bystrici. Konkurencia bola obrovská, pretože kvalitných spevákov spievajúcich po francúzsky máme na Slovensku naozaj veľa. 

      Napriek tomu sa dievčatám podarilo umiestniť na stupňoch víťazov  – Mária Vavrúšová (septima) 2. miesto v kategórii 18 rokov a viac a Tatiana Soláriková (tercia) 1. miesto v kategórii do 14 rokov. Obom dievčatám srdečne gratulujeme a ďakujeme za vynikajúcu reprezentáciu!  Tatiane budeme silno držať palce na medzinárodnom finále v Budapešti.

     • Jazykový kvet 2017 Celoslovenské finále

     • fotogaléria

      19.5. sa v Trnave konalo celoslovenské finále súťaže Jazykový kvet. Súťažilo sa v kategóriách poézia – próza a dráma v siedmich jazykoch. Účasť žiakov z celého Slovenska bola veľmi bohatá, súťažilo sa od 9,00 do 18,00. Naši kvartáni Sabina Fröhlichová,  Mariia Golubieva,  Jana Gombalová, Ester Jankovičová,  Barbora Jelínková,  Robert Jurčák,  Katarína Jursíková,  Tamara Kocianová,

       Natália Kopálová,  Dominik Lukáč, Antónia Pribulová,  Peter Synak a  Terézia Szabová získali v kategórii nemecká dráma – vlastná tvorba, ktorej autorom bol žiak kvinty Vojtech Höhn, prvé miesto a Barbora Jelínková sa umiestnila aj v kategórii talianska próza na prvom mieste. Z Trnavy, kde sa súťaž konala, sme tak odišli s radosťou.

      Všetkým žiakom srdečne blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy.

     • Deň rodičov a detí

     • Milí rodičia a deti z prímy, sekundy a tercie. Aj tento rok Vás srdečne pozývame na  spoločnú akciu „Deň rodičov a detí“, ktorá sa uskutoční v sobotu 3. júna v našej školskej záhrade. Začali by sme sv. omšou v kaplnke a pokračovali by sme rôznymi hrami a súťažnými disciplínami.

      Na obed budeme mať fajnový guláš spolu so sladkou tortou. Veríme, že si v tento deň nájdete čas a spolu so svojimi deťmi si zasúťažíte a spoločne tak strávime peknú sobotu. Prosíme Vás, aby ste svoju účasť potvrdili podpísanou návratkou, ktorú dostali Vaše deti.   Ďakujeme a tešíme sa na Vás.

    • POĎAKOVANIE
     • POĎAKOVANIE

     • Je 214 eur (presne 214,69) veľa či málo?! Neviem. Je to asi o uhle pohľadu. Pre deti v Rwande však majú cenu niekoľkých zachránených životov a veľmi veľa dobra, ktoré sa týmto uskutoční. Preto každému, kto daroval do Pôstnej krabičky 2017 čo len "halier", ĎAKUJEM. O svoju odmenu určite neprídete. To nám sľúbil Ježiš. 

     • Mladí proti korupcii

     • Fotogaléria

      Regionálna kancelária Euroatlantického centra v Bratislave 20.4.2017 odštartovala prvú časť svojho projektu Youth Against Corruption, ktorý realizuje vďaka finančnej podpore U.S. Embassy Bratislava USA and Slovakia . Prvá časť projektu pozostáva z troch workshopov po stredných školách v Košiciach, Banskej Bystrici a v Bratislave. V štvrtok, 20.4.2017 sa navštívila prvá stredná škola, a to Katolícke gymnázium Štefana Moysesa v Banskej Bystrici,

      kde študentom problematiku korupcie priblížil Tomáš Mikuláš, vyšetrovateľ Národnej protikorupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry. Študenti do diskusie prispeli aj svojimi názormi a otázkami, pričom najaktívnejší študenti boli pozvaní zúčastniť sa záverečnej konferencie tohto projektu, ktorá sa bude konať v júni v Bratislave.

       
      Terézia Kramolišová, absolventka KGŠM a spoluorganizátor projektu
     • KGŠM oslavuje 25. výročie!

     • V stredu 26. apríla 2017 si slávnostnou sv. omšou v Katedrále sv. Františka Xaverského v Banskej Bystrici a následne akadémiou v budove historickej Radnice pripomenieme 25. výročie znovuobnovenia Katolíckeho gymnázia v Banskej Bystrici. Ďakovnú sv. omšu bude celebrovať Mons. Marián Chovanec. Do programu akadémie sa okrem súčasných študentov zapoja aj absolventi gymnázia.

      Katolícke gymnázium, ktoré nesie meno po 6. banskobystrickom biskupovi Štefanovi Moysesovi, bolo oficiálne zriadené 6. marca 1992 biskupom Rudolfom Balážom, ktorému vždy ležalo na srdci duchovné dobro detí a mladých, preto od jej začiatku v nej zriadil aj Duchovnú správu so svojím kňazom. Po prvom školskom roku vyučovanom v provizórnych podmienkach materskej škôlky dnes sídli v budove bývalého sirotinca v širšom centre mesta. Na prelome storočí bola ku škole dobudovaná prístavba s internátom a špeciálnymi učebňami a takisto priestranná telocvičňa. V roku 2011 prešla škola za pomoci grantov generálnou rekonštrukciou.

      Vychovávať srdce i myseľ  tristodvadsiatim študentom Katolíckeho gymnázia Štefana Moysesa sa v tomto školskom roku snaží 32 pedagogických zamestnancov. Škola ponúka 8 a 4-ročnú formu štúdia s možnosťou ubytovania študentov v školskom internáte. Súčasťou komplexu je aj priestranná kaplnka, ktorá je zasvätená sv. Jánovi Pavlovi II.

    • Jazykový kvet 2017
     • Jazykový kvet 2017

     • V piatok 7.4. sa naši žiaci zúčastnili krajského finálového kola súťaže Jazykový kvet 2017. Aj tento rok odišli s výbornými výsledkami.

      ☺ 1. miesto v kategórii II NEJ dráma, vlastná tvorba a postup do celoštátneho kola si vybojovali žiaci Kvarty Fröhlichová Sabina, Golubieva Mariia, Gombalová Jana, Jankovičová Ester, Jelínková Barbora, Jurčák Robert,  Jursíková Katarína, Kocianová Tamara, Kopálová Natália, Lukáč Dominik, Pribulová Antónia, Synak Peter, Szabová Terézia. Autorom je Vojtech Höhn z Kvinty.   

      ☺ 1. miesto v kategórii II TAJ poézia a próza, prevzatá tvorba získala Barbora Jelínková z Kvarty a tiež postupuje do celoštátneho kola.

      ☺ 2. miesto v kategórii II NEJ poézia a próza, prevzatá tvorba získala Lea Notová zo Sekundy.

      Všetkým srdečne blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy.

     • Úspech v súťaži Mladý Európan

     • 12. apríla sa v Banskej Bystrici konalo regionálne kolo vedomostnej súťaže o Európskej únii, kde nás veľmi úspešne reprezentovali žiaci III.A - Adam Čermák, Matúš Oravkin a Lenka Vigašová. V konkurencii 15 stredných škôl z banskobystrického a žilinského kraja obsadili krásne 3. miesto. Ďakujeme im za reprezentáciu školy a gratulujeme!!!

     • 1. miesto - krajské kolo SOČ

     • 7. apríla 2017 sa vo Zvolene uskutočnilo krajské kolo prehliadky stredoškolskej odbornej činnosti
      (SOČ). 
      Konkurencia bola veľká a nás nesmierne teší, že si v nej naša žiačka, Alexandra Kováčová (3.A), vybojovala so svojou prácou o alchýmii v kuchyni PRVÉ MIESTO a zároveň postup do celoštátneho kola. Gratulujeme!
     • Spevácke úspechy vo frankofónnej súťaži

     • To, že študenti nášho gymnázia sú šikovní v rôznych oblastiach, sa potvrdilo aj v súťaži Spievam po francúzsky 2017. V piatok 7.4.2017 sme sa zúčastnili krajského kola v Žiline, kde nás neodradila ani početná a vysoká konkurencia. Naše zastúpenie v každej kategórii  porota hodnotila veľmi pozitívne

      a takto to dopadlo: Gabriela Moravčíková a Viktória Jarábeková (15-17 rokov) sa umiestnili na 4. mieste, Mária Vavrúšová (18-28 rokov) obhájila 2.miesto a Tatiana Soláriková (do 14 rokov) sa prespievala až na 1. miesto.   Šikovným spevákom (a ich doprevádzajúcim hudobníkom!) srdečne gratulujeme a ďakujeme za krásnu reprezentáciu, sme na vás hrdí! Budeme držať palce v celoštátnom finále 2.6.2017 v Banskej Bystrici.

         

     • Pekné - historické umiestnenie

     • V uplynulých dňoch sa nám podarilo získať pekné umiestnenia v dejepisných súťažiach. Najprv nás potešilo 3. miesto Miroslava Mandalíka z 1.B, ktorý so cťou obhájil svoj dejepisný projekt na krajskom kole dejepisnej olympiády.

      Na tento úspech nadviazalo družstvo našej školy, ktoré zvíťazilo v krajskom kole Česko-slovenskej dejepisnej súťaže a v konkurencii škôl nášho kraja si vybojovalo postup do celočeskoslovenského kola, ktoré sa bude konať na jeseň v Chebe. Víťazné družstvo tvorili: Miroslav Mandalík (1.B), Filip Vlček (1.A)   a Tomáš Slepčan (septima). GRATULUJEME!!!!

     • Svetový deň zdravia

     • 7. apríla je svetový deň zdravia a my sme si pre Vás pripravili súťaž o najzdravšiu desiatu. Pošli teda svoju fotku s najzdravšou desiatou do piatku 7. 4. a vyhraj zaujímavé ceny. :) Svoje fotky posielaj na:  lucia.stecova@gmail.com

     • Festival speváckych zborov

     • Fotogaléria

      23.-25. marca 2017 sa v Ružomberku uskutočnil FESTIVAL stredoškolských speváckych zborov: „Cantare choraliter". Zúčastnili sa ho aj naši speváci "Javorčatá", ktoré zažili spoločnú radosť zo spevu a hudby, kopec zábavy a získali nové zručnosti i skúsenosti v zborovom speve. Nadviazali tiež nové priateľstvá a povzbudenie na ceste umenia a krásy. Festival mal nesúťažný charakter a vyvrcholil programom vo Veľkej Dvorane Kultúrneho Domu Andreja Hlinku v piatok 24. marca o 18:00 hodine,

      kde naše Javorčatá hviezdili so svojimi piesňami. Javorčatá ďakujú za finančný príspevok rodičovskej rade a za možnosť zúčastniť sa festivalu, a samozrejme sa už tešia na jeho ďalšie pokračovanie.​

     • Frankofónny deň na KGŠM

     • V piatok 24.3.2017 v našej škole rozvoniavali dobroty! V spolupráci s Alliance Française v Banskej Bystrici sme už tradične zorganizovali gastronomický workshop. Francúzsky kuchár François Bouillet si pre nás pripravil typické menu, ktoré vzniklo pod šikovnými rukami žiakov našej školy a Gymnázia A. Sládkoviča.

      Varenie sme s Françoisovou pomocou hravo zvládli! Na záver nám k degustácii prišla zahrať štrasburgská kapela Ernest, takže o zážitky a príjemné chvíle nebola núdza. Ďakujeme za krásny deň a kopec nových skúseností a zážitkov... à bientôt!

     • Gratulujeme našim žiakom k úspechom na súťažiach!

     • Kováčova Bystrica a Pytagoriáda

      Vo štvrtok 30. marca 2017 sa konal 13. ročník umeleckej súťaže Kováčova Bystrica. Rovnako, ako minulé ročníky, aj tento bol pre nás veľmi úspešný. V kategórii vlastná tvorba získala Terézia Slašťanová druhé miesto a víťazkou sa stala Ema Balážiková, ktorá navyše získala aj cenu riaditeľky ICM. Odborná porota ocenila ich výnimočný tvorivý talent a originalitu tvorby. Gratulujeme!

       

      V kategórii P8 okresného kola Pytagoriády získal Ján Murin z tercie krásne 3. miesto. Ďakujeme mu za úspešnú reprezentáciu školy.

     • Okresné kolo biblickej olympiády

     • V uplynulých dňoch (21. a 22. marca 2017) sa uskutočnilo okresné kolo Biblickej olympiády. Naša škola sa už tradične aktívne zúčastnila tejto hodnotovo-vedomostnej súťaže. V dvoch kategóriách súťažili základné s stredné školy dekanátu BB-Katedrála. Prvé miesto pre školu vybojovali naši mladší žiaci (Danka Macková, Martinka Kopálová a Saška Súlovcová), čím postúpili do krajského kola, ktoré sa uskutoční v apríli.

      Starší žiaci (Bea Hrabajová, Lukáš Piršč a Jakub Duda) vybojovali pre školu striebro. Všetkým súťažiacim ďakujeme za skvelú reprezentáciu školy a gratulujeme!

       

     • Úspech na národnom kole

     • Našim dvom študentkám, Žofii Kružliakovej a Veronike Vránskej, sa podarilo umiestniť na krásnom 3. mieste v národnom kole súťaže "...a Slovo bolo u Boha...", ktoré sa konalo 18. marca 2017 v Bratislave. Krásne nás reprezentoval aj žiak Mário Stolár. Súťaž bola vyvrcholením celoročných snáh a postupových kôl v prednese kresťanskej poézie a prózy, kde si našli svoje miesto tí najmenší i tí najstarší.

      Hodnotenie bolo profesionálne, keďže v porote sedeli odborníci na slovo vzatí. Každý účastník sa mohol s odbornou porotou po ukončení súťaže osobne stretnúť a konzultovať zistené nedostatky v prednese. Slávnostnému vyhláseniu výsledkov, ktoré sa konalo v Spojenej škole Sv. Rodiny v Bratislave, predchádzalo umelecké vystúpenie tanečnej skupiny ATAK, ktorá účastníkom ukázala vzorku z pripravovaného diela o bl. sestre Zdenke.

       

     • Marec - mesiac frankofónie

     • Dňa 21.3.2017 sa naša škola opäť zúčastnila na kvíze KVIZKIDS organizovanom Alliance Française v rámci mesiaca frankofónie. Zmiešané tímy francuzštinárov z primy a sekundy perfektne reprezentovali všetkých nás a dve družstvá boli aj ocenené - získali sme krásne 1. a 4. miesto!

      Deti si vysúťažili praktické darčeky a poukazy na sladké palacinky či chutnú pizzu. Nezaháľali ani učitelia. Tím KGŠM v kvíze dospelých obhájil 2. miesto.  Všetkým zúčastneným ďakujeme a gratulujeme! :)

       

     • Oznam pre záujemcov o štúdium

     • Prihlášku podávajú záujemcovia o štúdium na základnej škole, kde momentálne študujú, prosíme však rodičov, aby vyplnili aj elektronickú prihlášku na stránkach školy - uľahčí nám to spracúvanie údajov a organizáciu prijímacích skúšok. Pre vyplnenie elektronickej prihlášky kliknite prosím na nasledovný odkaz: https://kgsm.edupage.org/register/?