• Chemicky úspešný školský rok

     • V tomto školskom roku sa študenti našej školy zapojili do riešenia úloh všetkých štyroch kategórií chemickej olympiády.

      V kategórii D postúpila do okresného kola Alexandra Belková z kvarty, ktorá sa výraznejšie nepresadila, ale stala sa úspešnou riešiteľkou. V kategórii C postúpili do krajského kola Martin Puffler z kvinty a Petra Polnišerová z 1.A. Martin so slušným náskokom zvíťazil, Petra obsadila 15. miesto  a obaja sa stali úspešnými riešiteľmi.

      Martin si vyskúšal aj kategóriu B a v krajskom kole obsadil úžasné druhé miesto. V kategórii A nás rovnako ako minulý rok v krajskom kole reprezentovali Zuzka Palušová zo septimy a Daniel Uherek z oktávy. Dano skončil tretí a Zuzka zvíťazila a postúpila do celoslovenského kola. Tam bola úspešná, obsadila 11. miesto a bola pozvaná do širšieho výberu pre medzinárodné kolo, ktoré sa tento rok koná na Slovensku a v Čechách. Je to skvelý výsledok nielen pre našu školu, ale aj celý Banskobystrický kraj.

      Všetkým chemikom blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu.

     • Ekotopfilm

     • Vo štvrtok 3.5. si žiaci kvarty išli do ESC pozrieť niekoľko zaujímavých filmov s tematikou ochrany životného prostredia. Prinášame niekoľko postrehov z tohto podujatia:

      Iste nedá sa žiť bez toho, že by sme produkovali odpadky, ale môžeme sa snažiť ich vyprodukovať čo najmenej, napr. si nosiť do obchodu vlastnú tašku.

      Oslovil ma film, v ktorom bola Matka príroda znázornená ako žena, ktorá volá o pomoc. Veľmi mi prišlo ľúto, keď hovorila o tom, ako ju ničíme, využívame, znečisťujeme, kradneme.

      Ďalším ekologickým riešením je nakupovať potraviny alebo drogériu bez obalov. Už aj v BB máme obchod, kde si prinesiete vlastnú nádobu (väčšinou sklenú) a načapujete si toľko pracieho prostriedku alebo aviváže, koľko potrebujete.

      Ja som si zobral ponaučenie z toho, že je lepšie si kupovať menej vecí, ale kvalitnejších, ktoré dlhšie vydržia.

      Najviac ma zaujala snímka o neprebádaných zákutiach oceánu, o tom, koľko zaujímavých živočíchov žije na dne oceánov.

      Podľa mňa ľudia nerecyklujú hlavne preto, lebo si myslia, že ako jednotlivci nezmôžu nič, ale to je chyba. Ak bude takýchto jednotlivcov viac na svete, dokážu aj nemožné.

     • KGŠM blšák

     • Máš plné skrine vecí a hand made výrobkov ?  Prihlás sa do 31. mája na lucia.stecova@gmail.com,  zaplať prenájom 4€ za lavicu, a môžeš predávať.    Blšák  bude prebiehať vždy v pondelok alebo vo štvrtok  počas veľkej a obednej prestávky. Začíname v utorok 4. 6. a končíme  vo  štvrtok - 21. 6.  Topky, šperky, knihy, oblečko a iné hand made vecičky si označ cenovkou a dones ich do školy v piatok, 1. 6., do miestnosti P 103 - bývalá trieda 4. A.  Bližšie info u slečny kreatívnej Lucie alebo u p. Lamperovej.

     • Deň rodičov a detí

     • Milí rodičia a milí naši budúci i terajší primáni, sekundáni i terciáni. Srdečne Vás pozývame na Deň rodičov a detí, ktorý bude 9. júna na školskom dvore KGŠM. Začíname 8:30 sv. omšou v kaplnke, po ktorej Vás čakajú zaujímavé súťažné disciplíny, guláš, sladká torta i krátke divadielko. V prípade záujmu, nám potvrďte účasť na lucia.stecova@gmail.com  alebo cez návratku, ktorú dostali Vaše deti v škole. Prosíme Vás, aby ste nám svoju účasť potvrdili najneskôr do piatku, 1. júna 2018. Ďakujeme a tešíme sa na vás.

     • Exkurzia do Osvienčimu

     • „Národ, ktorý nepozná svoju históriu je odsúdený prežiť ju znovu.“

       

      Tento citát sa často používa s miestom, ktoré navštívila naša jarná dejepisná exkurzia. Prehliadka múzea holokaustu v bývalom koncentračnom (vyhladzovacom) tábore Osvienčim poskytla študentom predmaturitných ročníkov možnosť na vlastné oči vidieť miesto utrpenia tisícov ľudí. Silným zážitkom boli expozície, ktoré dokumentovali cestu od príchodu do koncentračného tábora až po moment vyhladzovania nevinných. Ako spomenula naša sprievodkyňa, po návšteve takéhoto miesta je v autobuse často ticho, pretože každý účastník je nútený zamyslieť sa nad tým, čo videl a snaží sa odpovedať si na otázku, ako by sa v situácii väzňov choval on sám.

      Bodku za exkurziou dala inšpiratívna návšteva mesta Krakov, kde sme si pozreli historické centrum – miesta, na ktorých žil i svätý pápež, Ján Pavol II.

     • Noc múzeí 2018

     • Ako každý rok – i tento sme sa vybrali na expedíciu po múzeách, ktoré sú tradične 19. mája otvorené dokorán pre širokú verejnosť. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavých informácií o našom meste, jeho baníckej minulosti, ale aj strašidelných predstavách našich predkov či o tom, ako sa vyrábajú čipky. Expedíciu sme ukončili prehliadkou Múzea SNP a sledovaním oscarového filmu Obchod na korze.

     • Od Akcie „K“ k Sviečkovej manifestácii

     • Dňa 19. apríla si tretiaci,  na našej škole, vypočuli prednášku na tému od Akcie „K“ k Sviečkovej manifestácii. Historickými témami a príbehmi rôznych osobností ich sprevádzal Mgr. František Neupauer, PhD., ktorý sa v súčasnosti venuje predovšetkým publikačnej a odbornej práci historika a pedagóga. Pán Neupauer pozval aj našich študentov, v rámci Občianskeho združenia Nenápadní hrdinovia, aby sa, vo svojom okolí, zapojili do hľadania inšpiratívnych osobností, ktoré nám svojimi postojmi prinavrátili slobodu.

      Ak by mal niekto  záujem, bližšie informácie nájde na stránke:  www.november89.eu alebo na facebooku: Nenápadní hrdinovia.

     • Noc v škole a noc čítania Biblie

     • Fotogaléria

      Z  20. na 21. apríla sme mali dve veľmi pekné akcie spojené v jednej. Pre našich primánov sme,  v spolupráci so študentmi kvinty a duchovnou sekciou, zorganizovali Noc v škole spojenú s nocou čítania Biblie. Bola to veľmi pekná akcia, kde sme spoločne zasadli k tzv. „Sederovej“, tradičnej, židovsko - veľkonočnej večeri, hrali sme zaujímavé hry, čítali Bibliu, konkrétne evanjelium podľa Marka, no a hľadali sme indície  a poklad, počas nočnej hry. Primáni mali bohatý program, kde sa mohli tvorivo zapojiť.

      Ďakujeme všetkým organizátorom, študentom z kvinty a p. Lišaníkovej s otcom Borisom,  za veľmi dobrú spoluprácu  a tešíme sa na ďalší rok.   

     • Javorčatá na festivale "CANTARE CHORALITER" v Ružomberku

     • Fotogaléria

      V čase od 12. do 14. apríla nás úspešne reprezentoval náš školský spevácky zbor, Javorčatá, na festivale stredoškolských speváckych zborov, "Cantare Choraliter", v Ružomberku. Javorčatá spestrili svojim repertoárom piesní nielen samotný galavečer, ale zaspievali si aj na svätej omši, ktorá bola zahrnutá v programe tohto festivalu. Naši mladí speváci sa tak mohli obohatiť o nové piesne, zdokonaliť v spievaní vo veľkom 200 člennom zbore, a zároveň  spoznať nových priateľov z celého Slovenska, dokonca i z Poľska. Ďakujeme organizátorom, Katolíckej univerzite a Gymnáziu sv. Andreja, a tešíme sa na ďalší ročník festivalu.​

     • Deň kresťanských učiteľov

     • Neviem, či viete, že 7. apríl je pamätným dňom Kresťanských učiteľov, ktorých patrónom je sv. Ján de la Salle. Na našej škole sme tento deň slávili v stredu, 11. apríla. Ráno bola odslúžená sv.omša za všetkých pedagógov a vychovávateľov, no a po sv. omši všetci dostali malý darček. Krásnu sviecu a kúsok sladkej tortičky. Myslime v modlitbách na našich pedagógov, aby boli, pre našich študentov, dobrými vychovávateľmi a svetlom, na ceste ku Kristovi. 

     • Oznam pre uchádzačov o štúdium

     • Na stránke školy boli aktualizované informácie o organizácii a kritériách prijímacieho konanania do 1. ročníka šk. roka 2018/2019. Podrobnosti si môžete prečítať po kliknutí na tento odkaz: 

      Budeme Vám vďační, ak okrem klasickej prihlášky, ktorú podávate na ZŠ, vyplníte aj našu elektronickú prihlášku. Zrýchli a zjednoší to spracovanie údajov k prijímacím škúškam. Ďakujeme a tešíme sa na Vás. 

      Informácie o škole a o štúdiu sa dočítate po kliknutí na nasledovné odkazy: 

     • Program Medzinárodnej ceny vojvody z Edinburghu (v skratke DofE) na KGŠM

     • Od začiatku školského roka 2017/18 sme sa ako škola pridali do medzinárodnej siete poskytovateľov programu DofE, ktorý už od roku 1956 oceňuje individuálne snaženie mladých ľudí zo 140 krajín po celom svete v ich osobnostnom raste. DofE, ako program neformálneho vzdelávania, je významným doplnkom k formálnemu vzdelávaniu v školách a prácim, ktorý mladým ľuďom vo veku od 14 do 24 rokov umožní aktívne rozvíjať schopnosti dôležité pre ich budúci život.Tým, že si stanovujú osobnostný rast v oblasti dobrovoľníctva, rozvoja talentu a športovej aktivite a že sa aktívne zúčastnia prípravy a realizácie dobrodružnej expedície, vzrastie ich sebavedomie a schopnosť pozitívne pôsobiť na svoje okolie.

      Ich úspešnosť v programe nie je ocenená len bronzovým, strieborným alebo zlatým odznakom na celoslovenskom vyhodnotení, ale najmä v ich ďalšom živote, kde nadobudnuté skúsenosti budú môcť opäť aktívne použiť.

      V tomto úvodnom roku sme, ako vedúci DofE, absolvovali dve veľmi kvalitné dvojdňové školenia,aby sme pochopili tento program a správne viedli našich prihlásených študentov.

      Tohto roku máme prihlásených prvých 12 študentov, ktorý chcú bojovať o bronzový odznak  DofE. Držte im palce, aby zvládli aj kvalifikačnú expedíciu, pri ktorej siahnu na dno svojich možností a spoločnými silami nielen naplánujú, ale aj uskutočnia dvojdňovú expedíciu v našej divočine.

     • Dejepisné úspechy

     • Gratulujeme žiakom k úspechom v súťažiach!Naše družstvo v zložení: Miroslav Mandalík (2.B), Filip Vlček (2.A) a Matúš Senček (kvinta), zvíťazilo v krajskom kole Dejepisnej súťaže študentov gymnázií ČR a SR. Študenti sa už teraz tešia na finále, ktoré sa uskutoční na jeseň v Chebe.

      V krajskom kole súťaže stredoškolskej odbornej činnosti, ktoré sa uskutočnilo v Lučenci, 6. apríla, sa umiestnila so svojou prácou v odbore č.13 (História, politológia, filozofia, právne vedy) na peknom 3. mieste žiačka 4.B, Monika Paľovová!

     • Masterclasses in Physics 2018

     • Univerzita Mateja Bela, 27. februára 2018, 9:00 - 17:00

      Zúčastnilo sa 26 žiakov školy (z tried 2.A, 2.B, sexty, 3.A a septímy)

      Majstrovské triedy dávajú účastníkom nahliadnut' do sveta časticovej fyziky. Dopoludnia sa konaju prednášky. Popoludní je praktické cvičenie, v ktorom účastníci pod vedením lektorov analyzujú reálne dáta, ktoré boli namerané na urýchľovači LHC v CERNe. Program je ukončený videokonferenciou s inými európskymi univerzitami, na ktorých prebieha rovnaký program, a s CERNom.

     • Úspech na dejepisnej olympiáde

     • Gratulujeme Filipovi Vlčekovi k peknému 3. miestu na krajskom kole dejepisnej olympiády v kategórii stredoškolákov, ktoré sa uskutočnilo 22. marca 2018.

     • Mladí basketbalisti tretí v kraji

     • Vo štvrtok 15.3. sa vo Zvolene uskutočnili Majstrovstvá kraja žiakov v basketbale. Naše družstvo obsadilo v konkurencii piatich najlepších družstiev kraja (Žiar nad Hronom, OŠG Banská Bystrica, KGŠM, Lučenec, Brezno) pekné tretie miesto, pričom od druhého ho delilo iba horšie skóre. Je to najlepšie umiestnenie nášho basketbalového družstva tejto vekovej kategórie v histórii našej školy.

     • Úspechy na súťaži Kováčova Bystrica

     • Aj tento školský rok našlo deväť našich študentiek odvahu a prihlásili sa na súťaž Kováčova Bystrica. V interpretačnej časti našu školu reprezentovali Daniela Macková, Mária Palušová a Karin Kozeleková zo sekundy a Kristína Antalová z tercie. V literárnej časti nás zastupovali Margaréta Tomaštiková zo sekundy, Katarína Mečiarová z tercie, Ema Balážiková, Terézia Slašťanová a Mária Anna Gábrišová z oktávy.

      Medzi týmito nádejnými mladými spisovateľkami našli porotcovia dva veľké talenty, a to Kristínu Antalovú, ktorá získala diplom a cenu za 1. miesto v II. kategórii vlastná tvorba próza, a Teréziu Slašťanovú,

      ktorá sa umiestnila tiež na 1. mieste v III. kategórii vlastná tvorba próza.  Veľmi sa tešíme z týchto úspechov a veríme, že dievčatá nestratia chuť pre písanie ani v budúcnosti