• In der Begegnung lebt die Sprache

     • 3. októbra 2018 sa uskutočnilo stretnutie so zástupcami nemeckej organizácie Deutsch-Europäisches Bildungswerk, ktorí prišli na návštevu z Hessenu, pod názvom „Priatelia nemeckého jazyka“. Našu školu zastupovali na stretnutí Vojtech Höhn (Septima), Žofia Kubašková (Kvinta) a Martina Gombalová (Oktáva). Konalo sa na Gymnáziu Andreja Sládkoviča v Banskej Bystrici. Témou stretnutia bol „Význam spolupráce škôl a univerzít v rámci Európy“. Spolu s nemčinármi iných škôl sa naši žiaci zúčastnili aj na diskusii o štúdiu nemčiny v Európe a o živote Karpatských Nemcov.

     • Zmena organizácie školského dňa

     • Po 6. vyučovacej hodine bola zavedená 35 min. prestávka na obed a z toho dôvodu bolo pozmenené zvonenie: 

      1. hodina:  8:00 – 8:45
      2. hodina:  8:55 – 9:40
      3. hodina:  9:50 – 10:35
      4. hodina:  10:55 – 11:40
      5. hodina:  11:50 – 12:35
      6. hodina:  12:40 – 13:25
      7. hodina:  14:00 – 14:45
     • DofE Gbeľany

     • Táto streda nebola ako každá iná, dovolím si povedať, že podobnú budú niektorí môcť zažiť až o rok - na odovzdávaní ocenení Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburgu (DofE). Túto stredu sa tejto slávnostnej chvíle, usporiadanej v zámockom parku kaštieľa v Gbeľanoch, mohlo zúčastniť medzi asi 400 študentami z Banskobystického, Trenčianskeho a Žilinského kraja aj deväť účastníkov z nášho KGŠM.

      Práve oni sa nebáli zahlásiť do úplne prvého ročníka plnenia DofE na našej škole a po jeho úspešnom zavŕšení prijať blahoželanie aj bronzové ocenenie za aktívnej účasti veľvyslanca Veľkej Británie na Slovensku Andrew John Gartha, banskobystrického župana Jána Luntera alebo členov skupiny S hudbou vesmírnou. Aj v tomto roku budeme pokračovať v plnení osobných cieľov v rámci krúžku DofE, do ktorého sa dá ešte stále prihlásiť a možno okrem bronzových ocenení pre našich študentov prídu na rad aj tie strieborné. Uvidíme o rok v septembri. Viac o ocenení čítajte na stránke www.dofe.sk

     • Gastronomický workshop

     • V piatok 14.9.2018 naša škola opäť rozvoniavala dobrotami! Navštívil nás francúzsky šéfkuchár François Bouillet, ktorý dlhoročne spolupracuje s našim gymnáziom prostredníctvom Alliance Française v Banskej Bystrici. Tentokrát François počas gastronomického workshopu naučil primánov a sekundánov, ako sa robia pravé francúzske sladké palacinky. Skvelá nálada, priateľská atmosféra, chutné palacinky a na záver prekvapenie: francúzsky spevák Billyan nám predstavil svoj projekt Mao XIII. Aj vďaka skvelej hudbe sme si dopoludnie užili a už teraz sa tešíme na ďalšie spoločné nielen kulinárske zážitky!

     • Momentka 2018

     • Priatelia, pozývam Vás zútulniť si našu školu spomienkami z letných prázdnin! Ak môžete a chcete, prispejte svojou MOMENTKOU Z PRÁZDNIN  do súťaže o balíček dobrôt. Svoju fotografiu (stačí jedna) pošlite buď na mail o. Borisa (boris.brutovsky@gmail.com) alebo cez sociálnu sieť Facebook (tiež jemu). Môžete ju však rovno priniesť o. Borisovi napr. na USB kľúči. Bude fajn, ak pripíšete niekoľko slov k fotografii (čo, resp. koho vidíme na Vašej momentke) Posielanie momentiek trvá do 16. septembra! Tešíme sa na Vaše zážitky :-)

     • Rodičovské združenie

     • Vážení rodičia, pozývame Vás na plenárne rodičovské združenie, ktoré sa bude konať v piatok 14. 9. 2018 o 16:30 hod. v kaplnke školy. Po ňom budú nasledovať triedne schôdze. Tešíme sa na stretnutie s Vami. 

     • Ponuka krúžkov

     • Milí žiaci, i tento rok pre Vás naše CVČ pripravilo ponuku krúžkovej činnosti. Ponuka je pestrá, tak neváhajte a vyberte si! Viac sa dozviete po kliknutí na tento odkaz: ponuka krúžkov

     • Poskytovanie sociálnych štipendií

     • Žiaci SŠ majú možnosť požiadať o sociálne štipendium. Predpokladom je splnenie zákonom stanovených kritérií výšky príjmu rodiny a doložením adekvátnych potvrdení (za kalendárny rok 2017 alebo ak sa nachádza rodina aktuálne v hmotnej núdzi tak potvrdenie z ÚPSVaR). 

      Žiadosť predkladajú na ekonomickom oddelení KGŠM. Podrobné informácie o podmienkach poskytovania štipendia, ako i tlačivo žiadosti nájdete: tu kliknúť

       

     • Začiatok nového šk. roka

     • Milí žiaci, tešíme sa na Vás v novom šk. roku 2018/2019. Začíname v pondelok 3. 9. 2018 o 8:30. Prosíme, aby sa každý žiak dostavil do svojej triedy, odkiaľ sa žiaci spolu s triednym učiteľom presunú do kaplnky, kde sa bude konať slávnostná sv. omša. Po nej bude vyučovanie pokračovať triednickými hodinami. 

     • DofE

     • Fotogaléria

      Koniec roka je tu a s ním máme za sebou aj prvý účastnícky rok Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburgu (ako sa u nás hovorí DofE) na našej škole. Dvanásť našich študentov sa v októbri rozhodlo vydať na neľahkú cestu plnenia svojich osobných predsavzatí, aby svoje snaženie na konci školského roka zakončili dobrodružnou expedíciou, ktorú si naplánovali aj zrealizovali sami bez toho, aby sa počas jej trvania spoliehali na svojich vedúcich, ktorí im cez rok nezištne pomáhali. Naši účastníci sa rozdelili na dve skupiny a naplánovali si dve úplne odlišné a originálne expedície v trvaní dvoch celých dni a jednej noci. Prvá expedícia sa vybrala na Kráľovu hoľu v Nízkych Tatrách, následne prenocovali v turistickej útulni a druhý deň pokračovali po hrebeni nášho najdlhšieho pohoria, pričom zbierali smeti po turistoch, ktorí ich zanechali po sebe na turistických chodníkoch a ich okolí. Druhá skupina skombinovali dva druhy nemotorového presunu v teréne - splav jednej z najzaujímavejších častí rieky Váh pod hradom Strečno s nocovaním na Starom Varínskom hrade a skúmaním miestnych chrobákov počas pešieho presunu do cieľa expedície v mieste zatopeného kameňolomu. Tí, ktorí absolvovali expedíciu a dostanú kladné posudky od hodnotiteľa, ktorý priebeh expedícií sledoval osobne, sa stretnú v septembri so svojimi rovesníkmi z celého Slovenska v Bratislave, kde obdržia bronzovú úroveň Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburgu.

       Pre tých, ktorí chcú vedieť viac - www.dofe.sk 

     • Sviatok hudby

     • Prvý letný deň už tradične patrí Sviatku hudby nielen vo Francúzsku, ale aj u nás v Banskej Bystrici. Z tohto dôvodu Štátna vedecká knižnica zorganizovala dňa 21.6.2018 veľmi peknú akciu - koncert, ktorý sa konal v priestoroch átria. O príjemnú atmosféru sa postarali aj naše talentované speváčky a hudobníčky Mária Vavrúšová (oktáva), sestry Solárikové (kvarta+sexta) a Gabriela Moravčíková (III.A). Dievčatám veľmi pekne ďakujeme za nádhernú reprezentáciu a tešíme sa na ďalšie koncerty na jeseň.

     • Jazykový kvet 2018 Celoslovenské finále Nitra

     •  

       

      Kategórie nemecká dráma prevzatá tvorba a nemecká dráma vlastná tvorba

      Fotogaléria

      1.6.2018 si v náročnej súťaži vybojovali dve prvé miesta žiaci Tercie (Samuel Bartko, Sára Fedoráková, Tomáš Hronček, Lucia Kečkéšová, Martina Kopálová, Nina Kováčová, Agnesa Monišová, Lea Notová, Juraj Širáň, Richard Tokušev) a žiaci Kvarty (Naďa Babjaková, Diana Ďuriančíková, Hana Kmiťová, Žofia Kubašková, Kristína Mozolíková, Ján Murín, Richard Polomský, Samuel Šnek, Katarína Šteruská, Kristína Vajcíková, Patrik Valentíny) s autorom divadla Vojtechom Höhnom zo Sexty.

      Všetkým žiakom srdečne blahoželáme k úspechu a ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy.

     • Expedícia DofE

     • V sobotu 19. mája 2018 sme sa zúčastnili prvej cvičnej expedície vrámci Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu (DofE), ktorej ciele sme začali na našej škole napĺňať prvýkrát tento školský rok. 11 študentov a dvaja vyučujúci sa vydali po vopred naplánovanej trase expedície v prekrásnom prostredí Poľany, aby prešli 6 hodín po svojich a pritom hľadali rastliny do svojho digitálneho herbára, ktorý bol jedným z cieľov expedície.

      Nakoniec, po prejdených 30 kilometroch, sa skupina utáborila v lese, kde si pripravila večeru a nocľah, ktorý po celodennom snažení padol dobre naozaj každému. Na záver expedície sme si zhodnotili priebeh a nedostatky expedície, ktoré treba odstrániť ešte pred kvalifikačnými expedíciami, ktoré študentov čakajú v polovici respektíve koncom júna. Po absolvovaní dvoch dní a jednej noci a splnení 20 cieľov, ktoré sú spoločné pre účastníkov dobrodružných expedícií DofE po celom svete, sa úspešní študenti stretnú na slávnostnom odovzdávaní brondzových odznakov úspešných účastníkov programu DofE v septembri v Bratislave. A už tam možno začnú premýšľať nad tým, či si trúfnu dosiahnuť aj striebornú úroveň tohto prestížneho ocenenie v niektorom z nasledujúcich ročníkov tohto programu.

     • Hlasujte za náš projekt!

     • Katolícke gymnázium sa zapojilo do projektu, v ktorom môže získať finančné prostriedky na zlepšenie vybavenia telocvične a podarilo sa mu postúpiť do užšieho výberu. Hlasovať môže každý dospelý človek. Ak ste už dosiahli 18 rokov a chcete pomôcť našej škole, neváhajte a hlasujte za nás! Oslovte tiež čo najviac Vašich príbuzných a známych a požiadajte ich, aby za nás hlasovali. Nie je to nič zložité. Stačí kliknúť na priložený link, kde sa dozviete viac o našom projekte a budete zaň môcť zahlasovať. Ďakujeme.

     • Odborné ocenenia Petry Polnišerovej

     • Peťa je tiché dievča z našej 1.A, no začína robiť poriadny rozruch na scéne slova. V uplynulých dňoch ju dve rôzne poroty na Slovensku ocenili za jej spisovateľskú činnosť. Prvé ocenenie získala v Šali, kde vyhrala 2. miesto v súťaži Esej Jána Johanidesa. Odborný porotca v posudku k jej eseji na tému Má zmysel milovať? napísal: "Jej štýl je čistý, elegantný, má takpovediac ľahké pero." Význam tejto chvíle umocnil aj prenos do Slovenského rozhlasu a prítomnosť a príhovor slovenského básnika, prozaika, scenáristu a dramatika Daniela Heviera.

      O niekoľko dní Peťu pozvali na ďalšie odovzdávanie cien, tento raz do Trnavy. Konalo sa vyhodnotenie 20. ročníka celoslovenskej literárnej súťaže O cenu slovenského učeného tovarišstva, ktoré udeľuje Literárny klub Bernolák spolu s Miestnym odborom Matice slovenskej v Trnave. Peťa Polnišerová dostala mimoriadnu cenu primátora mesta Trnava za jej práce v poézii a v próze. Srdečne Petre blahoželáme a povzbudzujeme aj ostatných, aby sa nebáli a zapájali do najrôznejších súťaží.

    • Ako sme dopadli na Biblickej olympiáde?
     • Ako sme dopadli na Biblickej olympiáde?

     • Aj tento rok sa študenti našej školy zapojili do Biblickej olympiády. Od triednych kôl, cez školské sa dve 3-členné družstvá prebojovali až do krajského kola. Jedno družstvo sa ho však pre zájazd do Anglicka nemohlo zúčastniť. A tak všetky nádeje sme vkladali do družstva starších, tvoreného Natáliou Kopálovou, Lukášom Pirščom a Jakubom Kundom. Bojovali statočne, skončili ako druhí.

      Mrzelo nás to o to viac, že k od prvého miesta nás delilo len pol boda. Ale asi tá dvojka nám bola tento rok súdená, pretože sme sa prvýkrát zapojili aj do výtvarnej súťaže Biblia očami detí a mládeže. Aj tu dve naše dievčatá obsadili vo svojich kategóriách krásne druhé miesto. Kika Mozolíková z kvarty zobrazila podobenstvo o vinohradníkoch z Markovho evanjelia a Katka Jursíková z kvinty Jozefa egyptského, ktorý mal dar vykladať sny. Obe práce postúpili aj do celoslovenského kola, kde odborná porota Katkinej práci prisúdila nádherné 2. miesto v kategórii "stredné školy". Jej práca je ilustračným obrázkom tejto aktuality. Srdečne všetkým blahoželáme a tešíme sa, že máme tak Bohom obdarovaných žiakov. Celé vyhodnetenie s kresbami si môžete pozrieť na www.http://kpkc.sk/galeria/biblia-ocami-deti-2018