• Sprachen öffnen Türen

     • Sprachen öffnen Türen - Obrázok 1fotogaléria

      16. júna k nám do školy zavítal Lukáš Bezák, náš bývalý žiak, ktorý dnes žije v Dortmunde a pracuje v prestížnej firme Hecker Glastechnik, ktorej výrobky nájdeme aj v Banskej Bystrici. Lukáš precestoval veľkú časť sveta a o svoje zážitky z ciest, ale aj študentského a pracovného života sa podelil s našimi terciánmi, kvartánmi, kvintánmi, prvákmi a druhákmi. Ako tušíte, zdieľanie prebiehalo v nemčine i slovenčine a bolo zaujímavé pre všetkých.

      Lukášovi ďakujeme, že si pri svojich ďalekých cestách našiel čas aj na cestu k nám a povzbudil všetkých k usilovnému štúdiu cudzích jazykov. Prajeme mu veľa  radosti na jeho ďalších životných cestách.

     • Birmovanci KGŠM

     • Birmovanci KGŠM - Obrázok 1Od nedele Zoslania Ducha Svätého (4.6.2017) je v našej škole o 11 dospelákov viac. Dospelých kresťanov. Títo mladí sa po absolvovaní prípravy ku sviatosti birmovania slobodne rozhodli, že za vieru v Krista chcú niesť osobnú zodpovednosť a svedčiť o nej pred svetom. Na túto cestu boli "vyzbrojení" milosťou Ducha Svätého vkladaním rúk a pomazaním svätým olejom z rúk o. biskupa Mariána Chovanca. 

     • Kvarta na jazykovom pobyte vo Viedni

     • Kvarta na jazykovom pobyte vo Viedni - Obrázok 1Fotogaléria

      Dňa 30.5. cestovala 14-členná skupina z našej školy na nemecký jazykový pobyt do Viedne. Tento malý výletík sa celkom vydaril. Žiaci sa naučili používať nemecký jazyk aj mimo školských lavíc.

      Počas prvého dňa sme sa presvedčili o neslýchanej kráse Viedne už pri výhľade z justičného paláca. Ešte krajší výhľad sa naskytol pred očami na hore Kahlenberg (Lysej hore), odkiaľ ju vidieť ako na dlani. Samozrejme, nachádza sa tu aj veľa  mestských parkov. Jeden z najkrajších bol Rosengarten, v ktorom sa nachádzali ruže z rôznych kútov sveta. Ani nočná Viedeň nesklamala. Prechádzky po vysvietených námestiach so zmrzlionou či milkshakom v ruke, to bolo ono! Druhý deň, 31.5. už  počasie nebolo veľmi slnečné. Trieda prežila tento deň “múzeami”.

      Sr. Eva sa rozhodla takéto pobyty organizovať znovu aj s inými triedami. Najbližší by mal byť na budúci šk.rok. Tak neváhaj!                                                                                                      

                                                                                                                                                  S.F. kvarta

     • Deň detí na KGŠM

     • Deň detí na KGŠM - Obrázok 1fotogaléria

      Tretí júnový deň patril oslave Dňa detí, ktorý zorganizovala naša Lucka kreatívna s viacerými animátormi. Pekný slnečný deň sme začali sv. omšou a krátkou fatimskou pobožnosťou, ktorou sme si pripomenuli sté výročie fatimských zjavení. Potom celý program pokračoval rôznymi hrami a súťažami, ktorých cieľom bolo vyskladať zo slov posolstvo fatimských zjavení.

      O dobrý guláš sa postaral Duško Šípka. Nemohla chýbať ani tradičná torta, ktorá po dobrom obede padla akurát vhod. Týmto vyjadrujeme poďakovanie všetkým, ktorí prispeli k pohodovému prežitiu dňa a tešíme opäť o rok! Spomienky na tento deň budú nielen v srdci, ale aj vo fotogalérii školy

     • Prišiel som, videl som, zmaturoval som...

     • Prišiel som, videl som, zmaturoval som... - Obrázok 1Možno aj takto si v duchu povedal niekto z tohtoročných maturantov. Samozrejme, že to nebolo také jednoduché, aj keď po bitke je každý zvyčajne generálom. Náročné štúdium našich štvrtákov bolo korunované slávnostným odovzdávaním maturitných vysvedčení v piatok 2. júna 2017. Konalo sa vo Veľkej zasadačke Diecézneho centra Jána Pavla II. za účasti generálneho vikára diecézy, vedenia školy, triednej profesorky Lucie Lamperovej a všetkých 31 maturantov. Potom nasledovali objatia, podania rúk a veľa prianí, aby naši mladí boli ľuďmi na správnom mieste, alebo ako to povedal sv. Don Bosco "nohami na zemi, ale srdcom v nebi".
      Pred týmto pomyselným zvoncom, ktorý zazvonil koniec, sa naši maturanti rozlúčili s celou školou, a to ešte pred akademickým týždňom. Ich tablo bude navždy spomienkou na príjemnú partiu mladých ľudí. 
      No po maturitnej skúške sa tiež patrilo oslavovať. A tak na Deň detí usporiadalo CVČ každoročnú "gulášparty" pre maturantov a učiteľov. Dlho sa sedelo, spomínalo, ba napokon sa aj futbal stihol zahrať. Víťazne z neho vyšli tento raz tí, ktorí 4 roky stáli pred katedrou. 
      Vo fotogalérii vám ponúkame niekoľko záberov z pekných a vzácnych chvíľ. 
     • Školou opäť rozvoniavali palacinky

     • Niet nad príjemný štart do nového týždňa ! V pondelok 5.6.2017 medzi nás zavítala zahrančná návšteva . Francúzsky šéfkuchár François Bouillet (Chef Nomade)  ukázal a pomohol naším žiakom z primy  a sekundy vyrobiť chutné francúzske palacinky.  Absolvovali tak gastronomický mini workshop zorganizovaný našou školou v spolupráci s Alliance française de Banská Bystrica. François, ďakujeme a tešíme sa na ďalšie dobroty opäť na jeseň!

      Školou opäť rozvoniavali palacinky - Obrázok 1

      Školou opäť rozvoniavali palacinky - Obrázok 2

      Školou opäť rozvoniavali palacinky - Obrázok 3

       

     • Spevácke úspechy

     • V piatok 2.6.2017 naše speváčky opäť ukázali svoj talent v obľúbenej súťaži Spievam po francúzsky. Z regionálneho kola v Žiline sa prespievali do národného finále organizovaného aj  Alliance française tu v Banskej Bystrici. Konkurencia bola obrovská, pretože kvalitných spevákov spievajúcich po francúzsky máme na Slovensku naozaj veľa. 

      Napriek tomu sa dievčatám podarilo umiestniť na stupňoch víťazov  – Mária Vavrúšová (septima) 2. miesto v kategórii 18 rokov a viac a Tatiana Soláriková (tercia) 1. miesto v kategórii do 14 rokov. Obom dievčatám srdečne gratulujeme a ďakujeme za vynikajúcu reprezentáciu!  Tatiane budeme silno držať palce na medzinárodnom finále v Budapešti.

      Spevácke úspechy - Obrázok 1

      Spevácke úspechy - Obrázok 2

     • Jazykový kvet 2017 Celoslovenské finále

     • Jazykový kvet 2017 Celoslovenské finále - Obrázok 1fotogaléria

      19.5. sa v Trnave konalo celoslovenské finále súťaže Jazykový kvet. Súťažilo sa v kategóriách poézia – próza a dráma v siedmich jazykoch. Účasť žiakov z celého Slovenska bola veľmi bohatá, súťažilo sa od 9,00 do 18,00. Naši kvartáni Sabina Fröhlichová,  Mariia Golubieva,  Jana Gombalová, Ester Jankovičová,  Barbora Jelínková,  Robert Jurčák,  Katarína Jursíková,  Tamara Kocianová,

       Natália Kopálová,  Dominik Lukáč, Antónia Pribulová,  Peter Synak a  Terézia Szabová získali v kategórii nemecká dráma – vlastná tvorba, ktorej autorom bol žiak kvinty Vojtech Höhn, prvé miesto a Barbora Jelínková sa umiestnila aj v kategórii talianska próza na prvom mieste. Z Trnavy, kde sa súťaž konala, sme tak odišli s radosťou.

      Všetkým žiakom srdečne blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy.

     • Mladí proti korupcii

     • Mladí proti korupcii - Obrázok 1Fotogaléria

      Regionálna kancelária Euroatlantického centra v Bratislave 20.4.2017 odštartovala prvú časť svojho projektu Youth Against Corruption, ktorý realizuje vďaka finančnej podpore U.S. Embassy Bratislava USA and Slovakia . Prvá časť projektu pozostáva z troch workshopov po stredných školách v Košiciach, Banskej Bystrici a v Bratislave. V štvrtok, 20.4.2017 sa navštívila prvá stredná škola, a to Katolícke gymnázium Štefana Moysesa v Banskej Bystrici,

      kde študentom problematiku korupcie priblížil Tomáš Mikuláš, vyšetrovateľ Národnej protikorupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry. Študenti do diskusie prispeli aj svojimi názormi a otázkami, pričom najaktívnejší študenti boli pozvaní zúčastniť sa záverečnej konferencie tohto projektu, ktorá sa bude konať v júni v Bratislave.

       
      Terézia Kramolišová, absolventka KGŠM a spoluorganizátor projektu