Navigácia

 • Myšlienky tzv. Čistého roka

  10_myslienok.docx

  Počas uplynulého šk. roka sme sa pripravovali na celoslovenské stretnutie mladých, ktoré sa pod názvom P 15 uskutoční na prelome júla a augusta v Poprade. Jeho súčasťou bolo 10 katechéz, ktoré sa venovali téme čistého srdca, lebo len také srdce uvidí Boha (porov. Mt 5,8). Ponúkame vám zhrnutie tém a niekoľko pekných myšlienok k tomu. Možno poslúžia na zamyslenie uprostred horúcich letných dní...

 • Deň otvorených kláštorov

 • Aktualizácia údajov

  24. 6. 2015 Dáta z programu aScAgenda boli aktualizované
 • Ponuky počas letných prázdnin

  Blíži sa nám čas letných prázdnin. Možno to však pre niekoho môže znamenať dva mesiace nudy. Preto vám dávame do pozornosti ponuku našich násteniek pri vrátnici, kde nájdetete pozvánky na rôzne tábory, výlety, festivaly a pod. Zároveň vás prosíme o pomoc pri propagácii zaujímavých ponúk: ak o niečom zaujímavom viete,ak sa pripravuje vo vašom okolí nejaká akcia, prineste o tom plagát na našu nástenku. Ďakujeme!

 • LETNÝ TÁBOR

  Pozvánka s návratkou

  Milí študenti prímy a sekundy a naši budúci prímani! Pozývame Vás  na letný prímestský tábor v termíne od 6. do 10. júla 2015. Tábor bude prebiehať dennou dochádzkovou formou, v čase od 8:00 do 15:00, pričom sa môžete zúčastniť jedného alebo aj viacerých dní. Čaká Vás zaujímavý program, krátke výlety ako aj jednodňová noc v škole spojená s  nočnou hrou.

  Predpokladaná cena sú 2€ na deň, pričom bude zabezpečený pitný režim a malé občerstvenie.  Je  možné objednať deťom aj obed za 2,33 Euro v školskej jedálni.   V prípade záujmu dajte podpísať návratku svojim rodičom, ktorú prineste  do školy  najneskôr do 12. júna alebo sa nahláste u Mgr. Štecovej na 0915 819 688

 • Grilovačka

 • Porovnanie externej časti maturít v bb gymnáziách

  MS_2015.pdf (zdroj: NUCEM)

 • Maľovaná Ústava SR

   
  Na občianskej náuke v sekunde sme sa v tomto školskom roku učili o Ústave SR.  Naši šikovní sekundáni jej obsah výtvarne stvárnili a výsledok ich tvorivosti naozaj stojí za to vidieť. Z ich výkresov som urobila dve prezentácie, ktoré si tu môžete pozrieť.
  PhDr. Zuzana Bačová 
   
 • Deň rodičov a detí - zrušený

  "Milí naši rodičia a študenti. Je nám veľmi ľúto, že sobotný Deň rodičov a detí musíme zrušiť z dôvodu slabého záujmu z Vašej strany. Mrzí nás to, ale pre 10 nahlásených žiakov prímy a sekundy sa nám neoplatí robiť ani guláš ani iné aktivity. Tešíme sa na Vás o rok."  

 • 3. 6. 2015

  Do galérie Sprachblume/Fiore di lingua/Jazykový kvet boli pridané fotografie.

 • Sprachblume/Fiore di lingua/Jazykový kvet

  Aj tento rok KGŠM úspešne reprezentovali naši nemčinári a taliančinári – finalisti súťaže Jazykový kvet 2015 na celoslovenskom finále v Nitre.

  Barborka Jelínková zo Sekundy a žiaci Kvarty Ivana Čunderlíková, Simona Filimonovová, Martina Gombalová, Denisa Strečková, Samuel Šagát, Martin Širáň, Augustín Šušel, Laura Tettingerová a Tomáš Valaštiak si vybojovali druhé miesto v kategóriách poézia a próza v talianskom jazyku a prevzatá dráma v nemeckom jazyku.

  Žiaci Sekundy Sabina Fröhlichová, Mariia Golubieva, Jana Gombalová, Barbora Jelínková, Robert Jurčák, Katarína Jursíková, Tamara Kocianová, Natália Kopálová, Dominik Lukáč, Antónia Pribulová, Peter Synak a Terézia Szabová získali tretie miesto v kategórii vlastná tvorba s drámou Gewinn od Vojtecha Höhna z Tercie.

  V silnej konkurencii sa na 5. mieste pekne umiestnila aj Kristína Veszeleiová z Tercie v kategórii poézia a próza v nemeckom jazyku.

  Všetkým žiakom, ktorí reprezentovali našu školu ďakujeme, gratulujeme a prajeme veľa úspechov v ďalšom štúdiu jazykov.

 • Lyžiarsky výcvik v Alpách

  Žiaci kvinty našej školy sa v apríli (presnejšie 11.-18. 4. 2015) zúčastnili nezabudnuteľného lyžiarskeho výcviku na Mölltallerskom ľadovci v Korutánsku na juhu Rakúska. Takmer celá trieda si užívala nekonečnú zimu v nadmorskej výške troch tisíc metrov, kde ešte aj v apríli bolo viac ako meter snehu. Keďže k nám bolo láskavé aj počasie, opálené tváre nezažili veľa chladných chvíľ, skôr sa museli pravidelne natierať opaľovacím krémom, aby sa vyhli popáleninám.

  V mieste nášho pobytu, odkiaľ sme sa denne premiestňovali skibusom, však už prebiehala „subtropická“ jar a do večera nás hrialo štedré jarné slnko. Bola to ideálna kombinácia, takže podvečerný oddych v podalpskej starobylej dedinke umožnil všetkým dobre sa zregenerovať a vydržať tak celých šesť dní (s jedným oddychovým dňom) lyžovať bez vážnejších úrazov až do konca výcviku. Chcel by som poďakovať všetkým, ktorí deťom túto skvelú akciu umožnili, teda najmä škole a rodičom, ako aj cestovnej kancelárii Alpentour SK, ktorá kurz organizovala.

  M. Perecár – vedúci lyžiarskeho výcviku

 • ROZLÚČKA

  Ahojte milí maturanti aj všetci študenti, učitelia a zamestnanci KGŠM. Pozývame Vás na rozlúčkovú garden párty s našimi maturantmi vo štvrtok - 28. 5. 2015 o 13:00 v našej školskej záhrade. Čaká Vás turnaj vo volejbale, futbale a zároveň sa bude variť gulášik a piť kofolka. Tešíme sa na Vašu účasť, ako aj pomoc pri varení gulášika a na Vaše sladké i slané dobroty, ktoré veríme, že donesiete.  Tím študentskej rady a slečna kreatívna :)
  PS: Modlime sa za pekné počasie a zároveň aj za našich maturantov.

 • PROSBA O SPONZORSKÉ DARY

  Milí rodičia a priatelia školy, prosíme Vás o sponzorské dary, ktoré by nám zabezpečili ľahší priebeh tábora. Máme záujem o sladkosti, ovocie a minerálky, prípadne o kancelárske potreby, ktoré by sme využili ako ceny do súťaží alebo ako občerstvenie a desiatu počas tábora. Už teraz Vám ďakujeme za Vašu štedrosť a sľubujeme dostatočnú propagáciu Vašich firiem  a organizácií na našej stránke. Vaše sponzorské dary môžete nosiť do školy osobne alebo sa môžete dohodnúť telefonicky na čísle 0915 819 688 alebo 048/4153087. Ďakujeme.      Organizačný tím letného tábora.

 • Zápis na štúdium

  Zápis prijatých uchádzačov na 4-ročné gymnázium sa uskutoční dňa 20.5. (streda) a 21.5. (štvrtok) od 8,00 -12,45 a od 13,30 do 14,30 hod.

  Zápis prijatých uchádzačov na 8-ročné gymnázium sa uskutoční dňa 22.5. (piatok) od 8,00 -12,45 a od 13,30 do 14,30 hod.

 • 14. máj 2015 – Nanebovstúpenie Pána

  Vo štvrtok 14. mája 2015 sme oslávili sviatok Nanebovstúpenia Pána. Pokiaľ prikázaný sviatok padne na pracovný deň, v našej škole máme iný program ako je bežné vyučovanie. To dáva dňu sviatočný ráz. V spomínaný štvrtok sme po spoločnom slávení sv. omše mali v jednotlivých ročníkoch rôzne prednášky a aktivity.

  Triedy 1. A, 1. B a kvinta mali program so svojimi trošku staršími rovesníkmi z iných škôl. Tí im rozprávali o rizikách závislostí a sami svedčili svojím životom o tom, že aj život bez alkoholu, cigariet a iných omamných látok môže byť zaujímavý, pestrý a plnohodnotný. Tercia, kvarta, 2. A a časť žiakov z predmaturitných ročníkov sa zúčastnili prednášok Fóra života na tému: Láska, sex, zaľúbenie a iné. V týchto prednáškach sa žiaci dozvedeli mnoho zaujímavých informácií o živote, o vzťahoch a o láske. Septima a 3. A mali prednášku o SCIO testoch, ktoré mnohí z nich budú musieť absolvovať v maturitnom ročníku preto, aby sa mohli dostať na VŠ. Niektorí žiaci si aj skúsili vypracovať SCIO testy z angličtiny. Získali tak informáciu o úrovni z tohto jazyka. Príma a sekunda mali program s p. p. Poliakovou a p. p. Šípkom v rámci sveta práce a naši najstarší žiaci z oktávy a 4. A mali konzultačný deň pred blížiacimi sa maturitami. Takto sme strávili sviatočný deň a dozvedeli sme sa mnoho zaujímavých a hodnotných informácií, ktoré nám, dúfam, pomôžu zorientovať sa v živote a vybrať si z mnohých ponúk to, čo nám osoží.     

   

  Mária Šnegoňová

 • Pozvánka na birmovku našich študentov

  Srdečne Vás pozývame prežiť v nedeľu Turíce s našimi 16 študentami, ktorí v Katedrále sv. Františka Xaverského pri sv. omši o 10.30 hod. prijmu od o. biskupa Mariána Chovanca sviatosť birmovania.

 • Zbierka pre Afriku

  Chceme pozvať všetkých k veľkodušnosti a pomoci v projekte pre deti v africkej Keni a Etiópii, kde sa bude počas letných prázdnin realizovať jeden projekt slovenských dobrovoľníkov. Veľmi by však potrebovali pomoc: ak máte zvyšné pastelky, perá, pexesá, gorálky, švihadlá, staré anglické knihy, gumu na skákanie, proste drobné veci, ktoré sa môžu použiť na hry a záujmovú činnosť. Všetko toto môžete vložiť do krabice pri kaplnke, ktorá tam už dva týždne zíva prázdnotou. Zbierka trvá do konca mája!!! Ďakujeme!

 • Národne kolo Biblickej olympiády

  V areáli sestier Františkánok Premenenia v Melčiciach sa 6. - 7. mája 2015 uskutočnil 14. ročník Biblickej olympiády. Desať družstiev z celého Slovenska súťažilo medzi sebou. Medzi stredoškolákmi zvíťazili študenti z gymnázia sv. Tomáša Akvinského z Košíc z Košickej eparchie (gréckokatolíci). Naše družstvo v zložení Bea Hrabajová, Terka Mečiarová a Zuzka Kňazovická sa umiestnilo na 6. mieste, hoci mali rovnaký počet bodov s ružstvom umiestneným na 5. mieste.

  Obsah súťaže kládol dôraz na vedomosti, zručnosti, skúsenosti a návyky vychádzajúce zo štúdia Svätého písma. Súťažiaci odpovedali na šesť úloh, ako test a otázky, posolstvo biblického textu, audiopríbehy, práca s biblickým obrazom, a ďalšie úlohy. Oživením bola dramatizácia, v ktorej formou scénky na niektorý príbeh z daných kníh Svätého písma aktualizovali Božie slovo do života.

  Pred súťažou pripravili organizátori pre účastníkov aj duchovný a poznávací program, v rámci ktorého navštívili hrad Beckov. Nechýbalo ani spoločné zdieľanie o skúsenosti a zážitky z prípravy na súťaž pri večernom programe pred súťažným dňom. To prebiehalo v príjemnej atmosfére, v ktorej bolo cítiť, že už stretnutie so Svätým písmom každého obohatilo.

strana:

Novinky

Kontakt

 • Katolícke gymnázium Štefana Moysesa Banská Bystrica
  Hurbanova 9, 974 01 Banská Bystrica
  kgsm@kgsm.sk
 • 048/415 30 87

Mapa