Navigácia

 • DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ

  Katolícke gymnázium Štefana Moysesa, Hurbanova 9, Banská Bystricasrdečne pozýva všetkých rodičov a žiakov piatych a deviatych ročníkov základných škôl na Deň otvorených dverí, ktorý sa uskutoční vo štvrtok  26. novembra 2015 od  8:30 do 13:00 hod.

  Návštevníkom  budú  poskytnuté informácie o štúdiu na Katolíckom gymnáziu, budú sa môcť zúčastniť vyučovania, prezrieť si jednotlivé triedy, odborné učebne, telocvičňu, areál školy a internát a tiež uvidia  rôzne ukážky zo záujmovej činnosti žiakov Katolíckeho gymnázia Š. Moysesa .

  Na vašu návštevu sa tešia študenti a pracovníci Katolíckeho gymnázia Štefana Moysesa v B. Bystrici.

 • Aktualizácia údajov

  25. 11. 2015 Dáta z programu aScSuplovanie boli aktualizované
 • PROJEKT ROLL THE DICE - RUMUNSKO

  V rámci medzinárodného projektu Roll the Dice (Hoď kockou), absolvujúc už pobyt na Malorke v máji, vycestovali začiatkom školského roka štyri študentky a dvaja vyučujúci do ďalšej partnerskej krajiny – Rumunska, aby sa stretli so žiakmi a vyučujúcimi z Maďarska, Poľska, Španielska, Portugalska a Turecka. Celý pobyt sa niesol v znamení hier, komunikácie s ľuďmi rozličných národov, spievania, tancovania či spoznávania pamätihodností rumunského mesta Focsani (čítaj Fokšaň), kde sme boli ubytovaní.

  Po našom príchode do školy v neďalekom mestečku Panciu (čítaj Panču), kde nás s radosťou privítali organizátori a študenti zapojení do projektu, sme mali možnosť zakúsiť aj miestne tradičné jedlá – popritom sme mohli zistiť, kto odkiaľ prichádza, aké má očakávania a podobne. Program úvodného dňa bol pestrý – mohli sme počuť ich tradičné piesne a vidieť ich tance. A pridať sme sa k nim neskôr mohli dokonca aj my! „Škola bola veľmi pekná, moderná a pre mňa zaujímavá aj tým, že študenti tu nosili uniformy – mňa očarili, pretože študenti vyzerali veľmi elegantne a vkusne, “ povedala účastníčka Viktória.

  Vedenie školy, učitelia i samotní žiaci pre nás pripravili aktivity na každý deň – počas nasledujúcich dní sme trávili čas vedomostnými hrami – čo vieme o tej-ktorej krajine, pričom ďalšie zaujímavosti doplnili zahraniční učitelia; zážitkovými aktivitami; nahrávaním hymny projektu „Roll the Dice“ či natáčaním videa. Zorganizovali pre nás aj výlet do neďalekej prírodnej rezervácie a seizmologického observatória Vrincioaia, ktorý sme zakončili obedom v letnom kempe. Okrem času stráveného v škole komunikujúc s rovesníkmi iných krajín sme mali priestor aj na spoznávanie kultúry a návštevy pamätihodností v meste, kde sme bývali. „Miestne pamiatky sme mohli spoznať aj vďaka aplikácii, ktorú mal pán profesor v mobile,“ povedala ďalšia zo žiačok.

  Počas tohto ďalšieho výjazdu v rámci projektu, ktorý potrvá do júna 2016, sme stihli nadobudnúť nové priateľstvá, navzájom sa inšpirovať a zakúsiť všeličo nové, dobrodružné. „Som veľmi rada, že naša škola je zapojená do takéhoto zaujímavého projektu, že sme mali možnosť znovu o čosi viac spoznať iné krajiny a kultúry práve cez hry, ktoré nás spájajú,“ spomína Mária Anna.

 • ... A Slovo bolo u Boha ... záverečná správa

   

  1. kategória (mladší žiaci 1.- 4. roč.)

   

  POÉZIA

  1. miesto: Magdaléna Turanská (ZŠ sv. Dominika Savia, Zvolen)

  2. miesto: Táňa Penovová (ZŠ Slobodného slovenského vysielača, Banská Bystrica)

  3. miesto:  Sára Laktišová  (ZŠ sv. Alžbety, Nová Baňa)

        

  PRÓZA

  1. miesto:  Lea Babjaková  (ZŠ Slobodného slovenského vysielača, Banská Bystrica)

  2. miesto:  Michal Švec  (Katolícka spojená škola sv. F. Assiského, Banská Štiavnica)

            Ján Krahulec  (ZŠ sv. Dominika Savia, Zvolen)

  3. miesto:  Adela Hirčáková (ZŠ A. Kmeťa, Žarnovica)

   

   

  2. kategória (starší žiaci 5.- 6. roč.)

   

   POÉZIA

  1. miesto:  Nina Bancíková (ZŠ Slobodného slovenského vysielača, Banská Bystrica)

  2. miesto:  Terézia Kanátová  (Cirkevná základná škola, Lučenec)

  3. miesto:  Bibiána Klikačová (ZŠ A. Kmeťa, Žarnovica)

        

  PRÓZA

  1. miesto:  Agáta Abrahámová (ZŠ sv. Alžbety, Nová Baňa)

  2. miesto:  Klára Karvašová  (ZŠ a MŠ Žiar nad Hronom)

  3. miesto:  Marianna Šebová  (CZŠ sv. Pavla,  Nová Dedina)

  3. kategória (starší žiaci 7.- 9. roč.)

   

   POÉZIA

  1. miesto:  Ema Štullerová (ZŠ sv. Alžbety, Nová Baňa)

  2. miesto:  Andrea Šaríková  (ZŠ, Slovenská Ľupča)

  3. miesto:  Michaela Papajová (ZŠ A. Kmeťa, Žarnovica)

   

  PRÓZA

  1. miesto:  Matúš Jurko  (ZŠ a MŠ Š. Moysesa, Banská Bystrica)

  2. miesto:  Naďa  Babjaková  (Katolícke Gymnázium Štefana Moysesa, Banská Bystrica)

  3. miesto:  Jaroslav Pásler  (ZŠ a MŠ Š. Moysesa, Banská Bystrica)

   

   

  4. kategória (stredoškoláci)

   

   POÉZIA

  1. miesto:  Lívia Sedláková  (Katolícka spojená škola sv. F. Assiského, Banská Štiavnica)

  2. miesto:  Dávid Ján Rišiaň (Katolícke gymnázium Štefana Moysesa, Banská Bystrica)

  3. miesto:  Marta Šipulová  (Katolícke gymnázium Štefana Moysesa, Banská Bystrica)

   

  PRÓZA

  1. miesto:  Žofia Kružliaková  (Katolícke gymnázium Štefana Moysesa, Banská Bystrica)

   

  5. kategória (dospelí)

   

   POÉZIA

  1. miesto:  Anna Michalkinová  (Hrušov)

 • Aktualizácia údajov

  18. 11. 2015 Dáta z programu aScAgenda boli aktualizované
 • Hakuna matata!... alebo beseda o Keni.

  V piatok 13. novembra sa približne polovica žiakov a študentov našej školy počas štyroch vyučovacích hodín prestriedala na zaujímavej besede o misijnom projekte, ktorého sa zúčastnila Lucia Mitasová. Lucia nám pútavou formou priblížila život a trojmesačnú službu v centre pre postihnuté deti v Keni. Dozvedeli sme sa mnohé zaujímavé informácie o africkom chápaní života, času, rodiny, nazreli do zvykov i náboženského sveta týchto ľudí, videli paradoxy slumov a bohatého hlavného mesta. 
  Do dobrovoľníckeho projektu Dobrej noviny sa zapojilo aj KGŠM, keď sme pred rokom zbierali písacie potreby, hračky a anglické knižky pre tieto deti. Tak sme sa presvedčili, že pomáhať má zmysel a robí to radosť na oboch stranách.
 • ŠTUDENTSKÉ ETICKÉ SYMPÓZIUM

  Pozvanka_ES.pdf

  Tak ako po minulé roky i v tomto roku organizujú študenti Gymnázia sv. Cyrila a Metoda v Nitre tradičné sympózium na aktuálne etické témy. Je to stretnutie študentov a ich hostí s cieľom uvažovať o príčinách rôznych problémov a možnostiach ich riešenia, v neposednom rade však i naučiť sa vyjadrovať a obhajovať svoje názory a spoznať nových priateľov. Sympózium sa uskutoční v dňoch 20. a 21. novembra 2015 (piatok-sobota) na tému V ZAJATÍ KLAMSTVA. Strava a účastnícky poplatok je pre študentov KGŠM hradený sponzorsky, potrebné je zaplatiť si nocľah v Nitre za 15 eur. Program a bližšie informácie nájdete kliknutím na ilustračný obrázok. Prihlaste sa u o Borisa do 16.11.!!!!!!

 • 2. 11. 2015

  Do galérie Projekt Hoď kockou - Rumunsko boli pridané fotografie.

 • Pozvánka na krajské kolo v recitácii kresťanskej poézie a prózy „ ... a Slovo bolo u Boha ...“

 • 2. školské hody - AVÍZO

  Už tento štvrtok (22. októbra) budeme v našej škole sláviť sviatok patróna školskej kaplnky - sv. Jána Pavla II., ktorého relikviu v nej s úctou uchovávame. Je to veľká slávnosť, preto bude program dňa zmenený:
   
  8.30 hod. slávnostná sv. omša
  9.30 hod. triedne hody (každá trieda si podľa svojej ochoty pripraví niečo na zamaškrtenie)
  10.15 - 12.00 hod. akadémia 
   
  Program bude spojený s prezentáciou charitatívnej akcie Boj proti hladu, ktorú môžeme podporiť finančne kúpou medovníkového srdiečka. Týmto spôsobom budú podporení najchudobnejší z chudobných na Haiti, Hondurase, Albánsku a Rusku.
   
  Pripravme sa na našu slávnosť krásnou dušou (sv. spoveď) a nech aj naše oblečenie vo štvrtok svedčí o dôležitosti dňa :-)
 • 6. 10. 2015

  Aktualizovali sme modul Študentský servis

 • KGŠM na Pochode za život

  Určite ste videli nejaké zábery alebo fotografie z Národného pochodu za život, ktorý sa konal 20. septembra v Bratislave. Tak niekde v tom ohromne veľkom dave ľudí bola aj naša skupinka z KGŠM. S viacerými otáznikmi, či to bude také, ako v Košiciach (2013), sme sa vybrali vydať svedectvo tomu, v čo hlboko veríme: každý život je Boží dar a že máme radosť, že tu možeme byť. Postretali sme mnohých ľudí, s ktorými sme boli vlastne priatelia, hoci sme sa nikdy predtym nevideli.

   

  Aj to bolo špecifikum Pochodu. Viera nás spája a robí bratov a sestry. Veľmi nás potešilo aj to, že veľa našich študentov a spolužiakov prišlo do Bratislavy vlastnou cestou so svojimi rodičmi, farnosťami a spoločenstvami. A tu je niekoľko hodnotení našich KGŠM-ákov:
   
  Terka Mečiarová, 4.A (dobrovoľníčka): "Národný pochod za život som vnímala ako pokojné, jednotné vyjadrenie názoru Slovákov k súčasnému stavu prístupu spoločnosti k životu. Teším sa, že my - mladí ľudia - sme tvorili veľkú časť zúčastnených, lebo sme tým vyjadrili, že záleží na ochrane života od počatia po prirodzenú smrť. A teda predstavujeme nádej pre budovanie spravodlivejšej spoločnosti, ktorá bude chrániť život v každej jeho etape."
   
  Peťo Dudák, 3.A (dobrovoľník v skautskom mestečku): "Od začiatku vládla skautská nálada, čiže osobne som sa cítil veľmi dobre. Strava bola zabezpečená a pre nás dobrovoľníkov zadarmo, čo bola paráda. Spoznal som tam veľa skautov a boli tam aj tí z nášho zboru, tak som sa tam cítil ako doma. Aj aktivity a workshopy boli zaujímavé a pestré, bola zábava."
   
  Natálka Kopálová (tercia):"Pochod za život bol super. Bolo to dobre zorganizované. Samotný pochod bol veselý, bolo tam veľa ľudí, smiali sme sa, spievali, tešili, skrátka bolo to super. Tak ako pred dvoma rokmi v Košiciach."
   
  Martinka Kopálová (prima): "Bolo tam veľmi veľa ľudí, tlačenica, ale bolo to super. Páčilo sa mi, že tam boli mladí aj starí ľudia, mnohí mali rôzne heslá a transparenty, ktoré sa mi páčili. Natálka bola pred dvoma rokmi v Košiciach a hovorila, že to bolo super, tu to bolo tiež super. A na sv. omši bolo strašne veľa ľudí."
   
  p.p. Ľubomír Kopál (zástupca): "NPzŽ som sa zúčastnil už druhýkrát, aj keď moje očakávania boli veľmi skromné, keďže Košice boli neskutočné. No skutočnosť predčila všetky moje predstavy a bolo to neuveriteľné. Vidieť takú masu ľudí asi 80 000, to nikto nečakal. 
  Podľa mňa sme boli svedkami niekoľkých zázrakov: krásne počasie, pokojný, radostný priebeh, nečakane veľa presvedčených ľudí a ... Vďaka Pánu Bohu!
  Osobne mám jedno také tajné prianie, aby sme myšlienky NPzŽ preniesli aj do svojho každodenného života.

  O dva roky, ak Pán dá ideme zas a dúfam, že aspoň o jedného viac :-)

  Rasťo Biba, 2.B: "Na pochode za život som bol prvýkrát, všetko bolo pre mňa nové. Už doma som mal pocit, že to bude veľká vec. Keď sme prišli na parkovisko, hneď ma upútala menšia skupinka mladých, no o to viac bolo počuť ich spev. Keď sme prišli pred kostol v ktorom sme mali svätú omšu, videl som mnoho známych tvárí. Kostol bol plný, ľudia stáli až pred kostolom. Keď sa už Pochod mal začať,okolo nás sa zrazu sústredovalo veľa dobrovoľníkov a keď rozbalili transparent, dovtípili sme sa, že sme úplne na jeho začiatku. Atmosféra tam bola neopísateľná, bubenníci vedľa nás bubnovali ako o život a kričali sme pokriky. Bola to masa ľudí, ktorá chcela vyjadriť svoj názor mierumilovne. Úsmev na tvári mal každý jeden človek, bolo to úžasné. Keď sme sa vracali na námestie, odkiaľ sa začínal pochod, ľudia ešte len čakali na to, aby sa mohli pohnúť. Tento pochod bol jeden z najlepší akcií, na akých som kedy bol."

 • 27. 9. 2015

  Do galérie Pochod za život boli pridané fotografie.

 • 26. 9. 2015

  Aktualizovali sme modul Výchovný poradca

 • Aktualizácia údajov

  30. 9. 2015 Dáta z programu aScRozvrhy boli aktualizované
 • Súťaž Momentka z prázdnin

  Aj tento šk. rok budú krášliť spoločné priestory školy fotografie z nášho života. Niektoré už visia na medziposchodí hl. budovy a sú spomienkou na časy nám tak milé - na čas prázdnin. Ďakujem všetkým, ktorí sa do tejto aktivity zapojili. Žrebovanie o sladkú odmenu bude na sv. omši v najbližšiu stredu. Fotografie si môžete pozrieť aj v našej fotogalérii.
   
   
 • 24. 9. 2015

  Do galérie Momentka z prázdnin boli pridané fotografie.

 • Oznam pre všetkých francúzštinárov!!!

  Pre všetkých, ktorí sa chcú zdokonaliť vo francúzštine, ponúka Alliance Francaise kurzy pre rôzne vekové i jazykové úrovne za veľmi výhodnú cenu. Táto ponuka je určená nielen nadšeným francúzštinárom, ktorí chcú vedieť stále viac a viac, ale môže pomôcť zlepšiť sa i tým študentom, ktorí s francúzštinou udatne bojujú. A samozrejme je svelým doplnkom v príprave na maturitu pre nádejných maturantov. Odporúčajú Vaši francúzštinári :-).

   

 • LETNÉ NÁVRATY - Denný prímestský letný tábor 2015

  Druhý júlový týždeň bol pre našu školu výnimočný, pretože sa konal letný prímestský tábor pre našich mladších žiakov. Celý týždeň sme sa stretávali s 28-mimi účastníkmi a zabávali sme sa v areáli školskej záhrady, telocvične alebo sme spoznávali krásy okolia Banskej  Bystrice. Navštívili sme tak hrad v Slovenskej Ľupči, Harmaneckú jaskyňu a dokonca sme preskúmali aj život a bývanie Benediktínov v Sampore pri Zvolene. Pár fotiek z našich nezabudnuteľných spomienok môžete vidieť aj na našej webovej stránke alebo osobne si ich prevziať u o. Borisa. J

  Poďakovanie patrí animátorkám, pedagogickému dozoru a samozrejme vedeniu školy ako aj Vám, milí rodičia, za Vaše finančné dary, bez ktorých by sa tábor nemohol uskutočniť.  Ďakujeme a tešíme sa opäť o rok. J

strana:

Novinky

Kontakt

 • Katolícke gymnázium Štefana Moysesa Banská Bystrica
  Hurbanova 9, 974 01 Banská Bystrica
  kgsm@kgsm.sk
 • 048/415 30 87

Mapa