Navigácia

 • EDUCATE SLOVAKIA NA KATOLÍCKOM GYMNÁZIU ŠTEFANA MOYSESA

  3. 7. 2014

  V júni, tesne pred finišom školského roka, sa v našej škole uskutočnil veľmi zaujímavý projekt. Presnejšie, naša škola sa pripojila k projektu s názvom Educate Slovakia. Projekt s medzinárodnou účasťou k nám „privial“ troch exotických lektorov z ďalekých krajín. JOÃO z Brazílie (25), SOPHIE zo Singapuru (19) a IKA z Indonézie (19), tak jednoducho sa predstavili postupne vo všetkých triedach – pretože rozvrh bol naozaj náročný.

  Celý týždeň od 9. Do 13. júna si každá skupina anglického jazyka (na škole ich máme celkovo 20 (v každej triede po 2 skupiny) postupne užila aspoň jednu hodinu s každým z lektorov.  Predstavili svoje krajiny, geografiu, ľudí a ich jazyky, kultúru, národnú kuchyňu, dokonca sa pokúsili naučiť našich študentov základné vety vo svojom rodnom jazyku – vlastne okrem Sophie, ktorej čínština by asi bola príliš zložitým orieškom.

  Bolo naozaj skvelé vidieť, s akým záujmom a humorom študenti i lektori zvládli spoločné hodiny angličtiny. Angličtina tak mala konečne – pre mnohých celkom prvý krát – význam nielen ako vyučovací predmet, ale aj ako komunikačný nástroj. A poriadne sme si ho užili. Záverečné fotografovanie v sebe malo aj istú dávku nostalgie. Aj keď sa už možno nikdy nestretneme, títo traja úplne cudzí, vzdialení neznámi sa na chvíľu akosi stali súčasťou našej školskej rodiny – a spomienka na nich ostane v našich srdciach.

  Vďaka príspevku rodičovskej rady (vďaka vám, milí rodičia!), z ktorého sme mohli hradiť náklady spojené s ich pobytom a stravovaním, sa študenti našej školy kultúrne i jazykovo obohatili a otvorili si oči pre veľký svet. 

 • Informácia

  2. 7. 2014

  Všetkým, ktorí si podali žiadosť o ubytovanie na školskom  internáte bolo vyhovené.

 • Aktualizácia údajov

  2. 7. 2014 Dáta z programu aScAgenda boli aktualizované
 • Prosba o sponzoring

  26. 6. 2014

  Milí rodičia a priatelia školy!

  V rámci letných prázdnin, v čase od 7. do 11. júla  organizujeme denný prímestský  tábor.  Zúčastní sa ho približne 26 detí našej školy z prímy a sekundy. Vás, rodičov a priateľov školy, prosíme o sponzorské dary, ktoré by nám zabezpečili ľahší  priebeh tábora. Máme záujem a prosíme Vás o sladkosti, ovocie, minerálky, prípadne kancelárske potreby, ktoré by sme využili ako ceny do súťaží alebo ako občerstvenie a desiatu počas tábora. 

  Už teraz sme Vám  veľmi vďační za Vašu štedrosť a sľubujeme aj dostatočnú propagáciu Vašich firiem a organizácií na našej školskej stránke.Vaše sponzorské dary môžete nosiť do školy osobne alebo sa môžeme dohodnúť telefonicky na čísle 0915 819 688 alebo 048/ 415 30 87.

  Ďakujeme a prajeme príjemný deň. 

  Organizačný tím letného tábora. 

 • Le film de Banská Bystrica

  23. 6. 2014
  Francúzštinári z tercie pripravili krátky dokument o Banskej Bystrici. Všetci spoločne sa podieľali na tvorbe textov a obrázkov. S pomocou o. Borisa v úlohe hlavného kameramana sa nám podarilo nakrútiť viacero pekných záberov. Nuž a najväčšia vďaka patrí Filipovi Krnáčovi, ktorý všetok obrazový i zvukový materiál spracoval do podoby, ktorú si môžete pozrieť na youtube. Zavedie vás tam tento link:  
 • Deň rodičov a detí

  21. 6. 2014

  Je sobota 14. júna. Je skoro ráno a kopec detí ide do školy. Čo to? Sú "poškole"? Niečo si zabudli? Ale kdeže. Začína sa Deň rodičov a detí! Ale bez Božieho požehnania, márne naše namáhania. A tak sme začali celý skvelý deň sv. omšou. Potom sa deťúrence rozdelili na niekoľko skupín  a súťažili v rôznych disciplínach. Zaujímavosťou bolo, že každé stanovište bolo spojené s nejakou kultúrnou pamiatkou alebo symbolom Banskej Bystrice.

  Pred obedom, ktorý už tradične pripravuje p. prof. Barla v podobe guláša, sme si mohli ešte nechať pomaľovať tváre rôznymi motívmi, naučiť sa skvelé tance a tiež zahrať si ľubovoľné loptové hry. Po obede nás už čakalo dlhonacvičované divadlo režiséra p. prof. Bečku "Ulicami Bystrice". Samozrejme, že herecké talenty triedy primy sa nezapreli a zožali obrovský potlesk. V programe nemohla chýbať ani tradičná torta a slávnostné krájanie. Po skončení oficiálnej časti, nasledovala ešte voľná zábava a veruže bolo náročné pobrať sa opäť domov. Tak už dnes sa tešíme na další ročník skvelej akcie.

 • Internátna párty

  14. 6. 2014

  Na našom internáte sme sa rozhodli urobiť náročný projekt. V deň, keď na nás slnko najviac pražilo, rozhodli sme sa, že sa ním zastrašiť nedáme a pred slnkom sa neskryjeme. Ba čo viac, budeme si aj grilovať a opekať. Mala to byť taká malá rozlúčková párty, veď už o niekoľko dní ostane intrák prázdny. Klobásky i špekačky, ktoré pripravili p. vychovávateľky, nám všetkým ohromne chutili.

  Fajn bolo i samotné posedenie, kde-tu nechýbala aj nejaká tá učebnica v ruke študenta. Spoločný chlapčensko-dievčenský futbal to všetko zaklincoval. Nuž a v galérii si môžete pozrieť, ako nám bolo fajn.

 • KGŠM na Dni rodín

  12. 6. 2014

  Dňa 17. mája 2014 sa v parku SNP v Banskej Bystrici uskutočnilo podujatie pod názvom Deň rodiny. Aj napriek nie najpriaznivejšiemu počasiu prišlo toto podujatie podporiť až 400 ľudí. Samozrejme, že naša škola nemohla chýbať. Bola tu zastúpená nielen v programovej časti v podobe divadielka – Tri prasiatka, ktoré zožalo veľký úspech, ale aj v podobe stánku s informáciami o našej škole a súťažami, ktoré boli pre účastníkov veľmi zaujímavé a často im vyčarili úsmev na tvári.

  Stánok ponúkal i maličkú pozornosť v podobe sladkosti, čo ocenili hlavne deti. Za ním už boli pripravené súťaže: skok vo vreci a kreslenie školy snov. Touto cestou by sme chceli poďakovať aj našim študentom, ktorí nám pomáhali v stánku, na súťažiach, v divadielku, ale aj celkovo ako dobrovoľníci počas celého podujatia. Niekoľko fotografií ponúkame vo fotogalérii.

  Barbora Chamulová

 • ADIÓS, maturanti!

  12. 6. 2014

  Koncom mája sme sa definitívne rozlúčili s našimi tohtoročnými maturantami. Štyri, či pre niekoho až osem rokov štúdia, pobytu a výhovoriek, prečo sa nemohol naučiť to či ono, sa skončili. Po úspešných maturitách sa nám 59 študentov rozpŕchlo do sveta. Ešte predtým si stihli poslednýkrát zahrať priateľský futbalový zápas proti profesorom, zajesť si výborný guláš, zhodnotiť uplynulé roky i rozlúčiť sa s celou školskou "posádkou".

  Tak ako po iné roky, aj teraz si mohli užiť svojich desať sekúnd slávy, keď sa potlesku celej školy prechádzali vo vstupnej hale slavobránou, a tak symbolicky i skutočne si "odzvoniť". Nuž aj tak dúfame, že sme ich nevideli naposledy. Radi ich tu znovu uvidíme, ako sa chvália svojimi úspechmi, postupmi či životnými novotami. Veríme, že im aj naše spoločenstvo, naša škola dala dobrý vklad do ďalších rokov. Nech ich dobrý Boh sprevádza! 

 • Bibliáda v Starej Ľubovni

  12. 6. 2014

  Desať družstiev z jedenástich diecéz (vrátane gréckokatolíckych) sa stretlo na vyvrcholení celoročnej súťaže z vedomostí o biblických knikách určených pre tento školský rok: Knihy Exodus, Knihy proroka Jonáša a Evanjelia podľa Jána Nad celoslovenským kolom Biblickej olympiády, ktoré sa konalo v Starej Ľubovni, prevzala patronát prešovská eparchia (gréckokatolícke biskupstvo). Prvý deň patril spoločnému "nebojovému" programu: návšteve mariánskeho pútnického miesta Litmanová a Ľubovnianskeho hradu.

  Na druhý deň sa jednotlivé družstvá už v zdravej rivalite postavili proti sebe a súťažili. Šesť rôznych kôl bolo skutočne náročných, zapotila sa i porota. Pre nás bol tento súťažný ročník významný aj preto, lebo našu diecézu v oboch kategóriách (mladší i starší) reprezentovalo práve naše gymnázium. Aj keď nám šťastie tento rok tak nežičilo, priniesli sme domov pekné siedme (kategória mladších) a šieste (kategória starších) miesto. A k tomu aj nádherné spomienky a odhodlanie o rok si to zopakovať. Ak chcete vedieť, ako to celé vyzeralo, pozrite si fotogalériu.

 • KGŠM víťazom v diecéznej súťaži

  12. 6. 2014
  Terka Halajová zo sekundy, Martin Širáň z tercie a Martin Puffler z primy sa odhodlali 5. júna zabojovať v súťaži určenej cirkevným školám našej diecézy. Súťaž bola venovaná aktuálnej osobnosti Cirkvi, sv. Jánovi Pavlovi II. Vyhlasovateľom bol Diecézny školský úrad v Banskej Bystrici a záštitu nad podujatím prevzal biskupský vikár pre školstvo ThLic. Martin Ďuračka. Všetko to začalo sv. omšou v kaplnke Diecézneho centra Jána Pavla II. Potom sa už súťažilo: najprv vo vedomostiach, potom v scénickom zobrazení nejakej udalosti zo života svätca. Naše trio zahralo reportáž z udalosti, kedy Ján Pavol II. prišiel  v roku 1981 do väznice za svojim atentátnikom Ali Agčom, aby mu osobne odpustil. Hlavnej úlohy sa zhostil z tria najmladší, Martin. A vo fotogalérii sa aj vy môžete presvedčiť, že mu to svedčilo :-) Nuž a posledná informácia...boli sme PRVÍ!!!  
   
 • Oznam pre záujemcov o štúdium

  30. 5. 2014

  Riaditeľka Katolíckeho gymnázia Štefana Moysesa oznamuje, že v súvislosti s 2. kolom prijímacích pohovorov máme voľné miesta:

  Pre 8-ročné gymnázium: 1 voľné miesto.

  Pre 4-ročné gymnázium: 27 voľných miest.

  Druhé kolo prijímacích skúšok sa uskutoční pre obidve formy štúdia v utorok 17. júna 2014. Záujemci o štúdium môžu posielať prihlášky na štúdium na strednej škole do 6. júna 2014 (rozhoduje dátum poštovej pečiatky)  podľa kritérii pre prijímacie konanie uverejnené na našej www stránke.

 • LETNÝ PRÍMESTSKÝ TÁBOR!

  4. 6. 2014

  Milí rodičia! Pozývame Vaše deti, žiakov prímy a sekundy, ako aj našich budúcich primánov, na letný prímestský tábor, v termíne od 07. do 11. júla 2014 (Po – Pia). Tábor bude prebiehať dochádzkovou formou a to v čase od 8:00 do 15:00, pričom deti sa môžu zúčastniť jedného alebo viacerých dní. Čaká ich zaujímavý program, krátke výlety ako aj jednodňová noc v škole spojená s nočnou hrou.

  K dispozícii bude pitný režim a malé občerstvenie, je však potrebné, aby si priniesli so sebou niečo na jedenie a v prípade zlého počasia aj pršiplášte a dáždniky. Poplatok na jeden deň sú 2€ na jedného študenta. Bližšie informácie ako aj celý program letného prímestského tábora, Vám ešte upresníme neskôr. Svoje deti môžete nahlásiť najneskôr do 13. júna a to zaslaním a podpísaním  návratky, ktorú Vám deti prinesú domov. 

 • DEŇ RODIČOV A DETÍ!

  4. 6. 2014

  Milí rodičia a milé deti z prímy a sekundy! Pozývame Vás na Deň rodičov a detí, ktorý bude 14. júna (sobota) na školskom dvore. Začíname sv. omšou o 9:00 v kaplnke, po ktorej Vás čakajú zaujímavé súťažné disciplíny, guláš, krátke divadielko našich primánov ako aj sladké odmeny. Vaše deti Vám domov prinesú aj pozvánky.  V prípade záujmu nám pošlite späť vyplnenú a podpísanú návratku najneskôr do stredy 11. júna. Ďakujeme a tešíme sa na Vás!

 • Sprachblume/Fiore di lingua/Jazykový kvet

  30. 5. 2014

  Mesiac máj bol úspešný pre našich nemčinárov a taliančinárov – finalistov súťaže Jazykový kvet 2014. Na celoslovenskom finále sa výborne umiestnili:

  • 1. miesto - nemecká dráma Die Geschichte von Otto und Motto (od autora Vojtecha Höhna zo Sekundy) v podaní žiakov Prímy (Sabina Fröhlichová, Mariia Golubieva, Jana Gombalová, Barbora Jelínková, Robert Jurčák, Katarína Jursíková, Tamara Kocianová, Lea Kohútová, Natália Kopálová, Dominik Lukáč, Antónia Pribulová, Peter Synak, Terézia Szabová)
  • 1. miesto - Barbora Jelínková s talianskou prózou Chi ha spostato il mio formaggio
  • 5. miestoTerézia Halajová s nemeckou prózou  Wie aus dem Holzscheit Pinocchio wird.

   

  Atmosféru súťaže dokumentujú slová poroty: „Celoslovenského finálového kola (9. máj 2014) sa zúčastnili jazykové jednotky z jednotlivých krajov v jazykoch angličtina, nemčina, ruština, španielčina, francúzština, taliančina a slovenčina pre cudzincov. Vlastná tvorba bola zastúpená v angličtine, nemčine a ruštine.  Podujatia sa zúčastnilo 665 ľudí.    Rozhodovanie o výslednom umiestnení súťažiacich bolo v niektorých kategóriách jednoznačne, v iných naopak náročnejšie a to nielen kvôli rovnakej úrovni príspevkov, ale aj kvôli úrovni nezodpovedajúcej pre udelenie niektorého miesta, či značnému rozdielu medzi úrovňami jazyka pre jednotlivé miesta. Počas celej súťaže upozorňujeme súťažiacich, že získanie miest nie je automatické. Zámerom je zvyšovanie úrovne ovládania jazykov a preto sa miesta "nerozdávajú", ak príspevky nezodpovedajú tomu ktorému miestu. To však neznamená, že ak niekto nezíska umiestnenie na jednom ročníku, nemôže ho dosiahnuť na ďaľšom. Rovnako je dôležité uvedomiť si, že nestačí naučiť sa niečo naspamäť a len to odprednásať. Porota sa zvykne v danom jazyku aj pýtať otázky a preto je dôležité vedieť v danom jazyku aj zareagovať.“   

   

  Našim úspešným žiakom srdečne gratulujeme a prajeme veľa úspechov v ďalšom štúdiu jazykov.

 • EXKURZIA V MATICI SLOVENSKEJ

  20. 5. 2014

  Do galérie EXKURZIA V MATICI SLOVENSKEJ boli pridané fotografie.

  Dňa 16.mája, sme my, žiaci tretieho ročníka spolu s pani profesorkou Mitasovou a našim triednym profesorom Šípkom, navštívili v rámci hodín UMK Maticu slovenskú v Martine.
    Ráno sme si museli privstať, aby sme sa už o 7:15h. stretli na vlakovej stanici. V tento deň bolo extrémne chladné počasie, no my sme sa nevzdali, a aj napriek silnému vetru či dažďu sme sa vydali na cestu do Martina. Ani sme sa nenazdali, a už sme boli v cieli.  Po príchode do Martina sme zamierili do Frita. Frito je obľúbený bufet pani profesorky či žiakov našej školy, ktorí už Maticu navštívili. Tak ako po minulé roky, aj my sme sa tu občerstvili. 


    Keď sme zahnali hlad, presunuli sme sa do prvej budovy Matice slovenskej= národnej svetlice, kde sa kedysi stretávali osobnosti ako Štefan Moyses, Karol Kuzmány a iní významní ľudia. Neskôr sme sa presunuli do miestnosti vedľa, trvalej expozície MS, kde sme si pripomenuli vývoj slovenskej literatúry od 9. až po 19. storočie (=realizmus). „Prevetrali“ sme naše vedomosti, a zistili sme, že maturita bude pre nás hračka.  Pani lektorka nám povedala, že sme boli veľmi dobrá a múdra skupina, a preto sa rozhodla prekonať trému a v staroslovienčine nám prečítala Rastislavov list pre pápeža z obdobia Veľkej Moravy. V Matici sme strávili dve a pol hodiny, a keďže sme mali chvíľu čas, dali sme si krátky rozchod na prechádzku po martinskom námestí.
    Nastal čas ísť domov. O 13:40 sme plní zážitkov nastúpili do meškajúceho vlaku, kde nás čakalo ďalšie prekvapenie. Veterné počasie spôsobilo poruchy železničnej trate, a preto sme si spravili nečakaný výlet, a domov sme sa po dvojhodinovom meškaní vrátili cez Kremnicu, Žiar nad Hronom či Zvolen.
     Maturantom, záujemcom o slovenčinu či širokej verejnosti odporúčame Maticu slovenskú navštíviť. Prikladáme fotky.

   

  Karina Ďurišová, Klára Vaclaviková 3.A

 • FILM O BANSKEJ BYSTRICI

   

  Dvaja kreatívni a talentovaní žiaci sekundy, Vojtech Hőhn a Lukáš Haring natočili veľmi zaujímavý desaťminútový dokument o Banskej Bystrici v rámci témy Moje mesto, ktorej sme sa venovali minulý školský rok na hodinách OBN. Ak chcete vidieť, čo všetko dokážu úplne samostatne urobiť naši žiaci nižších ročníkov, pozrite si tento krátky film, ktorý je obsahovo i vizuálne naozaj zaujímavý. Radi sa s Vami o tento zážitok podelíme. 

  PhDr. Zuzana Bačová

Novinky

Kontakt

 • Katolícke gymnázium Štefana Moysesa Banská Bystrica
  Hurbanova 9, 974 01 Banská Bystrica
  kgsm@kgsm.sk
 • 048/415 30 87

Mapa