Navigácia

 • 22. 11. 2014

  Do galérie Sviatok francúzskej kuchyne boli pridané fotografie.

 • Sviatok francúzskej kuchyne

  Francúzština, to Vám nie je len balzam na dušu a hudba pre uši, ale dokáže si podmaniť aj chuťové poháriky a jazyk ako taký. O tejto premise sme sa presvedčili v piatok 14.11.2014 v našej interaktívnej učebni spojenej s kuchynkou, ktorú sme veľmi dobre využili. Spolu s našimi rovesníkmi z GJGT sme oslávili sviatok francúzskej kuchyne.Aby to nebolo len také amatérske hrajkanie sa na kuchárov (priamo z Paríža), na pomoc sme si zavolali lektorov z Alliance francaise.

  Pripravili nám výborné francúzske trojchodové menu. Ako predjedlo sa podávala excelentá polievka z maslovej tekvice hokkaido, podávaná s chutným zapečeným chlebíkom so slaninkou a syrom. Hlavné jedlo pozostávalo z osviežujúceho ľahkého šalátu a zapekaných zemiakov s mletým mäsom. Na záver nechýbala ani sladká chuťovka v podaní vynikajúceho jablkovo-hruškového crumble. Jednoducho varenie spojené s jazykom ako takým nemá chybu.

  Silvia Sviteková

  recepty.docx

 • Aktualizácia údajov

  19. 11. 2014 Dáta z programu aScAgenda boli aktualizované
 • Riaditeľské voľno

  Riaditeľka školy RNDr. Irena Herrmannová oznamuje rodičom našich žiakov, že dňa 08. decembra 2014, na sviatok Nepoškvrneného počatia Panny Márie majú žiaci riaditeľské voľno.

  Vyučovanie sa začína v utorok, 09. decembra 2014,  školský internát bude otvorený v pondelok od 15:00 hod.

 • Deň otvorených dverí

  Srdečne pozývame všetkých rodičov a žiakov piatych a deviatych ročníkov základných škôl na deň otvorených dverí, ktorý sa uskutoční vo štvrtok  27. novembra 2014 od  8,30 do 13,00 hod.

  Návštevníkom  budú  poskytnuté informácie o štúdiu na Katolíckom gymnáziu, budú sa môcť zúčastniť vyučovania, prezrieť si jednotlivé triedy, odborné učebne, telocvičňu, areál školy a internát a tiež uvidia  rôzne ukážky zo záujmovej činnosti žiakov Katolíckeho gymnázia Š. Moysesa .

  Na vašu návštevu sa tešia študenti a pracovníci Katolíckeho gymnázia Štefana Moysesa v B. Bystrici.

 • Bronz pre KGŠM

  V sobotu 25. októbra sa na našom gymnáziu uskutočnilo diecézne kolo futsalového turnaja. O prvé miesto bojovalo 9 družstiev z rôznych dekanátov našej diecézy. Výherca (dekanát Nová Baňa) bude 17. novembra bojovať v celoslovenskom turnaji o putovný pohár predsedu KBS.

  Okrem organizačnej úlohy mala však naša škola aj úlohu bojovú. Aj keď sme nepriniesli zlato, ale za perfektný výkon si naši vyslúžili bronzovú medailu. Patrí im naše poďakovanie za reprezentáciu školy, no takisto ďakujeme aj dievčatám, ktoré pomáhali, aby celý turnaj dopadol skvele.

 • Za obrazmi Dominika Skuteckého

  Vo štvrtok 23.10 sme po poslednej vyučovacej hodine s pani profesorkou Mitasovou navštívili Bethlenov dom v Banskej Bystrici, aby sme si pozreli diela známeho umelca Dominika Skuteckého. Veľa z jeho obrazov tvorí stálu expozíciu v jeho vile, ktorú väčšina z nás už určite navštívila. Tento krát sme však mali možnosť vidieť z jeho tvorby čosi viac, diela vypožičané zo súkromných zbierok.

  O jeho živote a tvorbe nám porozprávala pani profesorka Mitasová, ktorá exkurziu viedla, keďže sprievodca práve nebol prítomný. Obrazy Dominika Skuteckého mnohých z nás oslovili, mňa osobne zaujal spôsob akým dokáže zachytiť svetlo, či výraz ľudskej tváre. Umenie je však  záležitosťou o ktorej nestačí čítať, treba si ho pozrieť na vlastné oči. A verte mi, Skuteckého diela za to naozaj stoja. 

 • Veľtrh vysokých škôl GAUDEAMUS NITRA

  V piatok 17.10 sme my, žiaci vyšších ročníkov (septimy, 3A a dve oktávanky) spolu s profesorkami Mitasovou a Šnegoňovou vyrazili na veľtrh vysokých škôl Gaudeamus do Nitry. Tam nás čakali vystavovatelia z viac ako päťdesiatich slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Úlohou veľtrhu bolo žiakom ukázať nespočetné možnosti a smery ktorými sa môžu vydať po skončení strednej školy.

  Zástupcovia jednotlivých vysokých škôl a fakúlt boli naozaj ochotní záujemcom povedať a ukázať čo najviac a na veľtrhu vládla skvelá atmosféra. Návštevníci mohli ochutnať ukážkové výtvory študentky z gastronomickej fakulty, aj odfotiť sa vo fotostánku. (táto možnosť samozrejme zlákala mnohých z nás) 

  Veľtrhu sa zúčastnili stovky mladých ľudí, riešiacich otázku výberu vysokej školy a verím, že mnoho z nich si svoju budúcu školu práve tu našlo, alebo získalo informácie ku škole ktorú už vybratú majú. Okrem toho to bola skvelá akcia a spestrenie nášho školského programu ktoré sme všetci uvítali. Som rada, že som sa jej mohla zúčastniť a dúfam, že sa školský zájazd na veľtrh vysokých škôl v budúcnosti stane na našej škole tradíciou.

  Domov sme sa vrátili plní nových informácií, veselých zážitkov zo samotnej Nitry a cesty a samozrejme aj s množstvom letáčikov, plagátov a papierov. Teraz ostáva správne sa rozhodnúť čo nás čaká po skončení tohto gymnázia. Tak nám držte palce nech si správne vyberieme. J

 • Zbierame vrchnáčiky

  Spomedzi mnohých charitatívnch aktivít, do ktorých sa každý rok ako škola zapájame, aktuálne prebieha akcia "Pomôžte Sabinke".

  Ide o malé 1-ročné dievčatko z Bratislavy, ktorej diagnostikovali mnoho vážnych chorôb. Jej najväčším snom je, aby mohla bezstarostne behať, objavovať svet a hrať sa so svojimi rovesníkmi.Popri rehabilitáciách by účinnejšie pomohol pobyt v hyperbarickej komore a centre Adeli.

  Pobyt v týchto zariadeniach je však finančne náročný a jej rodičia si ho nemôžu dovoliť (4500 eur). Za každú vyzbieranú tonu vrchnákov z plastových fliaš však dostanú 200 eur. Potrebujú tak 22 ton vrchnákov. Preto nezahadzujte PET vrchnáky z PET fliaš alebo krabíc od nápojov: minerálne vody (napr.: Rajec, Fatra, ... ), sladené nápoje (napr.: Kofola, Coca Cola, ... ) a nápoje z tetrapakov (napr.: mlieko, džúsy, Acidko, ... ) Zberné miesto v našej škole je pred kaplnkovými dverami. Srdečná vďaka za pomoc! Viac informácií nájdete na http://pomozte-sabinke.weebly.com

 • 24. 10. 2014

  Do galérie VIDES boli pridané fotografie.

 • Dobrovoľníctvo? Čo tak VIDES?

  Minulý víkend sa pre niektorých z nás niesol v duchu misijného dobrovoľníctva. Sedemčlenná posádka študentov KGŠM sa vybrala do Dolného Kubína na formačnú víkendovku misijnej organizácie VIDES. Materiálna zbierka, ktorú sme pred prázdninami v škole organizovali bohate splnila svoj účel a do VIDESu poputovali nielen hračky a školské potreby (za čo vám veľmi ďakujeme!!!),

  ale aj noví nadšení VIDESáci, ktorých činnosť tejto organizácie zaujala, a tak prišlo na Oravu o 5 KGŠMákov viac.  Užili sme si víkend plný radosti, nových priateľstiev, zábavy, výziev a myšlienok, ktoré nás obohatili. Zúčastnili sme sa zaujímavých interaktívnych prednášok a hier ladených do témy „dobrovoľník-človek“.  Viac o medzinárodnej misijnej organizácii VIDES, ako aj o formácii a letných misiách sa dozviete tu: www.laura-mladez.sk/vides

   
  Betka Hortová, 3.A
 • 22. 10. 2014

  Aktualizovali sme modul O škole

 • Pozvánka „ ... a Slovo bolo u Boha ...“

  Organizátori 22. ročníka diecézneho kola súťaže v prednese poézie a prózy „ ... a Slovo bolo u Boha ... „, Katolícke gymnázium Štefana Moysesa, Hurbanova 9, Banská Bystrica, pozýva všetkých záujemcov o túto súťaž na tohtoročné diecézne kolo, ktoré sa uskutoční dňa 20. novembra 2014 s týmto programom:

   

  8.00  -  9.00 hod. - príchod, prezentácia a občerstvenie účastníkov

  9.00  -  9.30 hod. - slávnostné otvorenie a organizačné pokyny

  9.00  -  11.30 hod. - prednes poézie a prózy v jednotlivých kategóriách

  11.30 -  12.30 hod. - vyhodnotenie a vyhlásenie výsledkov súťaže

  12.30  - obed

   

  Súťažiť sa bude konať v dvoch základných kategóriách – poézia a próza a v piatich vekových kategóriách:

   

  1. mladší žiaci (1. ročník – 4. ročník)
  2. starší žiaci (5. – 6. ročník, prima)
  3. starší žiaci (7. – 9. ročník, sekunda – kvarta)
  4. stredoškoláci
  5. dospelí

   

  Z každej kategórie diecéznej súťaže postúpia do finále v Bratislave tí účastníci, ktorí sa umiestnia na prvom mieste.

  Pre zvládnutie organizácie a príprav dôstojného priebehu tejto súťaže Vás prosíme o zaslanie návratky s údajom o počte súťažiacich, ich menami a menami pedagogického dozoru. Účasť Vašich pedagógov v porote je nutná, konkretizujte, prosím, ich zadelenie k vekovej kategórii. Tiež Vás prosíme o vložné na občerstvenie za jedného účastníka v sume 2,- € (na sekretariáte KGŠM).

  Prosíme o zaslanie návratky do 11. novembra 2014 mailom na adresu kgsm@kgsm.sk,  alebo poštou.

  Ďakujeme za spoluprácu a tešíme sa na Vašu účasť!

 • Slávnosť patróna školskej kaplnky a organizácia dňa

  22. október (streda) bude pre našu školu výnimočný, keďže budeme po prvýkrát sláviť školské hody. Na tento deň pripadá sviatok sv. Jána Pavla II. Naša radosť je o to väščia, že krakowský arcibiskup a kardinál Mons. Stanislav Dziwis (dlhoročný tajomník pápeža Jána Pavla II.) nám daroval relikviu tohto nášho patróna. Slávnosť sa bude teda niesť aj v duchu privítania a vystavenia relikvie k verejnej úcte. Na slávnosť prijal pozvanie riaditeľ Pápežských misijných diel na Slovensku ThLic. Viktor Jakubov. Nakoľko pôjde o slávnostný deň, organizácia vyučovania bude nasledovná:
   
  8.00 1. vyučovacia hodina (triednická), nácvik spevokolu 
  9.00  slávnostná sv. omša s prinesením relikvie sv. Jána Pavla II.
  10.15 dokumentárny misijný film spojený s besedou misionára Viktora Jakubova
  12.00 obed
   
  Srdečne na túto slávnosť pozývame aj rodičov, bývalých študentov a všetkých priaznivcov KGŠM!
   
   
   
 • OZNAM RIADITEĽKY ŠKOLY

  22. októbra 2014 je sviatok sv. Jána Pavla II., ktorý je patrónom našej kaplnky. Naša škola získala veľkú vzácnosť, relikviu tohto svätého pápeža a veľkého priaznivca mladých ľudí.

  V stredu 22. októbra chceme uložiť túto svätú relikviu v našej školskej kaplnke. Na náš relikviár, v ktorom bude uložená sv. relikvia prispejeme všetci sumou  1 €.

  Žiaci dajú tento príspevok triednemu profesorovi.

   

  RNDr. Irena Herrmannová

  riaditeľka školy

   

 • 8. 10. 2014

  Do galérie Sv. omša s novokňazom Petrom boli pridané fotografie.

 • Duchovné cvičenia učiteľov

  Aj učitelia sa potrebujú učiť. A to od najlepšieho Pedagóga všetkých čias, Ježiša Krista. A tak sa učitelia našej školy v prvý októbrový víkend zúčastnili duchovných cvičení. Prežívali sme ich v príjemnom prostredí hotela Lomnistá v obci Jasenie. Program bol pestrý, takže každý si prišiel na svoje. Počas celého víkendu sme prežívali spoločné sv. omše, adorácie, rozhovory s možnosťou sv. spovede. Aj napriek nepriaznivému počasiu sa nám podarilo vidieť  a prechádzať sa v nádhernom areáli ubytovacieho zariadenia. Otec Štefan Fábry, ktorý tento rok viedol naše exercície, nám pripomenul dôležitosť osobného vzťahu s Ježišom. Jeho úvahy boli zamerané na liturgiu a jej slávenie i na Eucharistiu ako Boží dar. Veríme, že aj tento čas nám bol osožný a načerpané budeme odovzdávať ďalej.
   
  Lucka Štecová
 • Momentka z prázdnin

  Konečne môžeme svetu ukázať naše tohtoročné momentky z prádnin. Je to taká krásna všehochuť toho, kde sme boli a čo videli. Tento rok sa do akcie zapojilo 20 súťažiacich, čo je trochu viac ako minulý rok, ale - povedzme si pravdu- mohlo nás byť aj viac. Týchto 20 letných fotoreportérov nám poskytlo 27 rôznych záberov, z ktorých 24 môžete aj na našej stránke. No neskrášľujú iba našu fotogalériu, ale predovšetkým interiér našej školy na tzv. sieti. 

strana:

Novinky

Kontakt

 • Katolícke gymnázium Štefana Moysesa Banská Bystrica
  Hurbanova 9, 974 01 Banská Bystrica
  kgsm@kgsm.sk
 • 048/415 30 87

Mapa